Skocz do zawartości

[rower] Cube Acid 2018 - pomoc w wyborze rozmiaru


wojtunio

Rekomendowane odpowiedzi

Witam wszystkich rowerowych specjalistów!

Minęły już dwa lata odkąd skorzystałem z waszej porady odnośnie roweru trekingowego Cube Curve Pro: temat tu

Trochę się pozmieniało i myślę, że czas na zmiany = czas na typowego górala. Interesuje mnie Cube Acid  ze względu na:
- rozmiar koła 27,5 (obecnie mam 29)
- osprzęt (min. SLX)
- cenę (wyprzedaż rocznika)
- raty 0% (obecnie 20 w skiteam)


Problem to mała dostępność rozmiarów - nie wiem czy wersja 18" z kołem 27,5 będzie odpowiednia. Wolałbym chyba mniejsze koło niż 29 (choć porównania nie mam), ponieważ obecne jest duże  i osobiście moim zdaniem mało zwrotne.

Wzrost: 182cm
Dł. nogi: 82cm

Porównywałem geometrie na zdjęciach producenta:

Cube Curve Pro na którym obecnie jeżdżę:
632000_22.jpg

 

Cube Acid 2018 18", koło 27,5 - załącznik
 

 

cube_acid.jpg

No i moje pytania:
- czy się mylę i koło 27,5" nie będzie bardziej zwrotne niż 29
- czy rozmiar 18" będzie do przyjęcia
- czy ktoś z was ma około 180cm i jeździ na 18" cubie

Z góry dzięki za wszystkie podpowiedzi.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

największym rozmiarem dla koła 27,5 jest 18"
większe wychodzą już na kole 29 i jest to kolejno:

- 19"
Geometria%20Cube%20Acid%20Attention%20An
- 21"
Geometria%20Cube%20Acid%20Attention%20An

trochę obawiam się tak dużego koła, w obecnym trekingu fajnie się jeździ na 29 kołach po asfaltowych drogach, na leśnych/górskich ścieżkach nie jest już tak pewnie... no i dylemat co tu wybrać pozostaje

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja mam 184 cm i przekroku jakoś 83-84 cm - już nie pamiętam. Jeżdżę na ramie cube analog 29 w rozmiarze 21" i jak dla mnie jest idealnie. Tyle, że ja to taki leśno-polny pomykacz, który nie chce się ścigać w maratonach tylko woli zwiedzać lasy, pola i łąki - wszystko co leży poza asfaltem ;) 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Mod Team

Raczej nie ma sensu się pakować w tę 18".
Piszę to, mimo że sam przy 180/84 cm mam ramę z podsiodłówką 44, ale o 59,5 cm długości horyzontalnej górnej rury + 10 cm mostek i sztyca z offsetem - tyle, że był to celowy wybór pod kątem zwrotności i nieco agresywnej leśnej jazdy :icon_cool:
Jest ryzyko, że Tobie ten Cube po przesiadce z cross'a, będzie się wydawał zbyt mały lub w najlepszym przypadku na absolutnie dolnej akceptowalnej granicy ( większość osób o podobnych warunkach uzna go za rower komunijny :icon_wink: ).
Przede wszystkim problemem może być stosunkowo mała długość, która jest mniejsza niż w Twoim obecnym rowerze, a tak nie powinno być, bo z założenia to cross jest krótszy...
Ten 19" na kole 29 powinien być w sam raz, a jeśli chcesz koniecznie 27,5" , to szukaj raczej innego modelu.
Oczywiście przymierz się przed zakupem ( najlepiej z jazdą próbną ), a w każdym razie na pewno nie kupuj wysyłkowo tego 18", bo jest 90% szans, że go odeślesz ;)
Poza tym zastanów się, czy nie chciałbyś mieć czegoś z nowszymi rozwiązaniami, czyli taperowaną główką ramy i na sztywnych osiach ( jeśli nie obu, to chociaż z przodu ) - Cube niestety tego nie ma w tym modelu i jest przy tym stosunkowo ciężki...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W dniu 20.09.2018 o 07:00, wojtunio napisał:

kompletnie nie znam marki. Czy jakościowo będzie to podobne do Cuba?

Rose, podobnie jak Canyon, czy Radon to niemiecka marka, która sprzedaje rowery wysyłkowo. Mają swojego przedstawiciela w PL (jest nawet na tym forum) i jak do tej pory chyba nie było specjalnie negatywnych opinii na temat Rose. Cube też jest niemiecki. Za te same pieniądze marki wysyłkowe zawsze zaoferują więcej w kwestii wyposażenia. Jeżeli jesteś pewny co do rozmiaru to można pokusić się o zakup przez internet.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja przy wzroście 182 olał bym małe koło. 27,5 ma niemal identyczną bazę kół jak 29 więc różnicy dużej w zwrotności nie będzie. Ale wygoda na 29 jest lepsza. Mniej telepie, jeździ stabilniej przy dużych prędkościach. Jedyna wada jaką da się zauważyć to nigdzie się ten rower nie mieści ;-)) Jeśli nie skupiasz się na bardzo technicznych trasach to nie widzę sensu pchania się w małe koła. Oczywiście wymaga wyrobienia sobie nowych nawyków, ale to jest moment. Wszystkie kawałki najbardziej techniczne które dotąd śmigałem na 26 pokonuję 29 tak samo, ale pewniej i szybciej. Zresztą producenci ten rozmiar olali. Został praktycznie tylko w rozmiarach S i dziecięcych rowerach. 

Ten rozmiar pomału zdominował nawet ęduro ;-)) Bo rozmiar ma znaczenie. Moja uwaga - zadbaj o lekki zestaw kół/ Ciężko o taki w seryjnym zestawie kół, ale jeśli będziesz miał na to wpływ wybieraj rowery z oponami zwijanymi. Zresztą zawsze koła możesz zmienić w późniejszym czasie. Widelec oczywiście musi być powietrzny z regulacją tłumika. Osprzęt minimum 10 na tylnym kole. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zarchiwizowany

Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...