Skocz do zawartości

[rama] o co chodzi? krzywa rama czy koło?


chopmaz

Rekomendowane odpowiedzi

Wczoraj zauważyłem, że koło jest niesymetrycznie ułożone względem ramy. Jest wyraźnie  przesunięte w lewo. Suwmiarką zmierzyłem odległość obręczy od górnych widełek i z lewej strony ta odległość była o kilka mm (ok 3mm) mniejsza niż po prawej stronie. W dolnych widełkach oceniłem na oko i opona też była minimalnie bliżej lewej strony.

Po odkręceniu hamulca tarczowego i zamontowaniu koła obróconego o 180 stopni, koło jest w miarę prosto względem ramy i delikatnie bliżej widełek dolnych od strony napędowej.

Czy to oznacza, że koło jest źle zaplecione czy rama nie do końca równo pospawana?

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Oceniając tylko wzrokowo to widoczne jest przesunięcie w lewo. Najlepiej to widać względem rury podsiodłowej. Po obróceniu koła już jest ok. Nie przesuwa się w prawo, jest praktycznie w jednej linii z rurą podsiodłową.

Jeśli to przeciągnięcie koła to się nie martwię, bo będę zamawiał nowe, natomiast wcześniej sądziłem, że rama jest krzywo pospawana.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A robiłeś coś przy tym kole ostatnio ? oddawałeś do serwisu rower ?  może jakiś as coś spartolił.

..raz jeden specjalista, co się tu na forum polecał, z Bemowa warszawskeigo, że jakie to on koła nie robi,... mi wycentrował koło ... z offsetem, chyba coś mu źle poszło przestawianie centrownicy z szerokości piasty MTB na szosowa, i dostałem koło przesunięte w lewo względem ramy o parę mm. .... a że ten rower nie stacjonuje w Waw, to ... odkryłem to po paru tyg od odebrania, gdy je montowałem po raz pierwszy., ... oj zły byłem..... musiało mu w uszach dzwonić.

2 godziny temu, chopmaz napisał:

Jeśli to przeciągnięcie koła to się nie martwię, bo będę zamawiał nowe, natomiast wcześniej sądziłem, że rama jest krzywo pospawana.

niektore ramy z rzadka bywają niesymetryczne celowo, co prowadzi do tego że koła musza być wycentrowane z offsetem.

Wiec proste koło może źle leżec w takiej ramie. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Niedawno odbierałem rower z przeglądu zerowego, dla podbicia gwarancji. Ja przy kole nic nie robiłem oprócz kilkukrotnego zdejmowania i zakładania ponownie, dla sprawdzenia co jest nie tak. Po ponownym założeniu koła, w widełkach jest w miarę ok, natomiast koło jest dalej lekko ściągnięte w lewo. Wrzucę fotkę, ale nie wiem czy odda w miarę rzeczywiście w czym rzecz. 

 

IMG_201809HDR.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

5 godzin temu, Dokumosa napisał:

Koło powinno być symetryczne względem haków, jeśli w jedną stronę jest źle a po obróceniu dobrze to i koło i rama krzywe ;)

Dokładnie tak. Może być także krzywa oś piasty, ale chyba nie w tym przypadku, gdyż nie byłoby powtarzalności przy różnych osadzeniach.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Przy niesymetrycznych ramach haki nie sa symetryczne wzgledem osi roweru.

Na moje to sprawdzilbym to kolo w drugim rowerze. A do twojego wstawil inne kolo by ocenic na wlasne oko co jest krzywe.... ze zdjecia to se mozna...ocenic...

Pewnie kolo ktos ...poprawial i zrypał, moze gmeral przy piascie .. i zrypal. Opcji jest sporo. 

Rame zostawilbym na koniec

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zmieniłem z obręczą ze starego Rometa. I przypomniało mi się, że tam też była podobna sytuacja, ale założyłem błotniki i bagażnik i o sytuacji zapomniałem.

W każdym razie do rzeczy: Założyłem koło od Gianta do Rometa i wydawało mi się, że jest sporo lepiej, ale wciąż koło troszkę uciekało w lewo.

Następnie założyłem obręcz (z oponą się nie mieściło w widełkach) od Rometa do Gianta i sytuacja podobna jak z kołem. W widełkach jako tako, ale ucieka w lewo względem rury podsiodłowej.

Możliwe, że oba koła są trefne, ale bardziej się skłaniam, że to z ramą coś nie tak.

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 3 tygodnie później...
  • 2 miesiące temu...

Sytuacja wygląda tak,  że do tej pory rama nie została wymieniona.  Najpierw dostałem informację,  że wymieniony zostanie tylko przedni widelec,  bo podobno jest niesymetryczny.  Nie zgodziłem się,  więc zaproponowano ponownie wymianę ramy,  miała być w tym samym kolorze w jakim kupiłem.  Po kolejnym miesiącu oczekiwania dostałem info,  że rama będzie wymieniona na model z Anyroada 2. Mimo że kupiłem Anyroad 1. W przyszłości,  gdybym chciał sprzedać rower,  będę musiał go sprzedać jako Anyroad 2. Zgodziłbym się na wymianę w innym kolorze,  ale pod warunkiem że byłby to model Anyroad 1.

W takiej sytuacji,  mimo że rower dla mnie świetny, będę chciał zwrotu kosztów. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zarchiwizowany

Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...