Skocz do zawartości

[renowacja] Wybór roweru na Eroicę


Rekomendowane odpowiedzi

Ponieważ z myślą o bieżącej konserwacji rodzinnych rowerów udało mi się w tym roku urządzić jako-taki warsztat rowerowy, pomyślałem że fajnym zajęciem na długie zimowe wieczory byłoby odrestaurowanie jakiejś oldschoolowej szosy. Przy okazji szosy nie mam i w zasadzie nigdy nie miałem (za wyjątkiem młodzieżowego Rometa z 30 lat temu), wiec korzyść podwójna ;) No a jak już rower tego typu, to taki, żeby może jak mi syn trochę podrośnie zabrać go do Włoch na Eroicę.

Podstawowe założenia zgodne z regulaminem rajdu:

- Rok produkcji 1987 lub wcześniejszy

- Nieindeksowane sterowanie przerzutką z ramy.

- Pedały z noskami

- Co najmniej 32 szprychy w kole

Nie celuję w nie wiadomo co, szukam roweru w miarę niedrogiego, wymagającego nakładu pracy, niekoniecznie modelu highendowego. Liczę natomiast na trwałość. Problem w tym, że zupełnie nie znam rynku, marek i modeli. Przypuszczam, że spory problem będzie z rozmiarem ramy, bo szukałbym czegoś koło 57 cm.

Czy ktoś podpowiedziałby za jakimi markami warto się rozejrzeć?

Z góry dziękuję za odpowiedzi :)

 

 

Edytowane przez IP68
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli zamierzasz odbudować szosę na Eroicę, czyli trzymać maksymalnie blisko oryginału to rowery francuskie (Peugeoty, Motobecane itp) traktowałbym jak lekko śmierdzące jaja.

Francuzi uznali, ze nie będą się trzymać ohydnych anglosaskich standardów (wstrętne cale) tylko wymyślą własne. Np sztyca kierownicy 1" to po francusku 25mm czyli inne stery. Gwinty suportu to  35x1mm oba prawe (konia z rzędem kto dziś kupi taki suport poza ebayem za cenę wyższą od ceny roweru). Inny gwint pedałów. Inny gwint pod wolnobieg (minimalna różnica, ale jest) chyba, ze trafisz na system Maillarda-to już pełna egzotyka. Itp, itd.

Tu masz więcej takich kwiatków opisanych:

https://www.sheldonbrown.com/velos.html

Najlepsze jest to, ze dopóki nie rozkręcisz roweru, to nie wiesz co masz. Bo trafiają się i "normalne" calowe.

Ja na Eroicę poszukałbym jakiegoś Colnago, Bianchi, Kopga Miata ew. jak chcesz wyróżnić się w tłumie to może jakiegoś Jaguara Speciala (na osprzęcie Campy)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Unfortunately, your content contains terms that we do not allow. Please edit your content to remove the highlighted words below.
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...