Skocz do zawartości

[Przerzutka tylna] Shimano Tourney - wymiana na lepszą


klimza

Rekomendowane odpowiedzi

Witam. Posiadam przerzutkę tylną Shimano Tourney i chciałbym ją wymienić na lepszy model. Najbardziej zależy mi na naciągu łańcucha, ponieważ gdy jadę np. po korzeniach w lesie, to łańcuch skacze jak szalony. Niedawno wymieniłem kasetę na 8-rzędową. Chciałbym się zamknąć w 70zł.

Podaję napęd:

Kaseta: https://www.centrumrowerowe.pl/kaseta-shimano-altus-cs-hg31-pd16042/

Korba: https://ctbike.pl/shimano-tourney-fc-ty301-48-38-28t-mechanizm-korbowy-korba-170mm-3x8rz-czarna.html

Wersja przerzutki Tourney: https://tani-rower.pl/tyl/2847-przerzutka-tylnia-shimano-tourney-rd-ty21-ss-sruba-6b-5900000030357.html

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie sądzę żeby przerzutka w podanym budżecie cokolwiek zmieniła. Ja na Twoim miejscu szukałbym np używanej Deore, ale podejrzewam że możesz się nie zmieścić w budżecie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Teraz, seraph napisał:

Bez sprzęgła i tak możesz nie być zadowolony z efektu, ale do napędu 8 rzędowego sprzęgła nie dostaniesz. Łańcuch masz optymalnie skrócony?

Tak, skróciłem ile się dało.

Aha, i jeszcze jedno pytanko, 9 rzędowa przerzutka by nie podeszła? Kaseta jest 8-rzędowa, ale coś słyszałem, że jakoś można mixować.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wyżej wymieniona przez Solo TM ALIVIO RD-M410

albo

Claris RD-2400. Moim zdaniem to najlepsza propozycja do napędu 8 rzędowego.

Co do Alivio RD-MC18 kiedyś zamontowałem tą przerzutkę gościowi do roweru i była to totalna porażka. Tak jakby haki w starych rowerach były troszkę inaczej skonstruowano do przerzutek. W współczesnym rowerze ta przerzutka jest dziwnie nisko ułożona, uniemożliwiało to obsługę zębatki 28 na wolnobiegu.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Teraz, Imar napisał:

Wyżej wymieniona przez Solo TM ALIVIO RD-M410

albo

Claris RD-2400. Moim zdaniem to najlepsza propozycja do napędu 8 rzędowego.

Co do Alivio RD-MC18 kiedyś zamontowałem tą przerzutkę gościowi do roweru i była to totalna porażka. Tak jakby haki w starych rowerach były troszkę inaczej skonstruowano do przerzutek. W współczesnym rowerze ta przerzutka jest dziwnie nisko ułożona, uniemożliwiało to obsługę zębatki 28 na wolnobiegu.

Która z nich będzie lepiej napinała łańcuch? Poczuję jakąś róznicę?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Raczej nie poczujesz, masz osłonę na ramie ? Jakiś miękki neopren za 10-20 pln się nada lub cokolwiek miękkiego typu "zrób to sam" .

/edit

Jeszcze taka mała rada, jeśli wiesz, że czeka Cię trudniejszy odcinek z wybojami, to postaraj się mieć na nim przełożenie typu z przodu środek z tyłu jakaś koronka mniej więcej na środku lub nieco wyżej, a nawet z przodu największa a z tyłu środek ( szczególnie na zjazdach ) - to powoduje napięcie przerzutki i ogranicza uderzanie korpusu przerzutki i łańcucha o ramę.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Między tourneyem a już acerą będzie mała różnica, choć generalnie lepsza jest od tourneya jeśli chodzi o precyzję działania i żywotność. Przepaści natomiast nie będzie. Jest jeszcze kwestia tego, że Twój Tourney jest zaprojektowany dla koronek max 28 zebów a Twoja kaseta ma pewnie 11-32, więc lepiej i tak ją wymienić. 

RD-TY21

pracuje wg shimano z koronkami 14-28, a więc z wolnobiegiem, z kasetą będzie źle działał.

rd4mtb.gif

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeżdżę już trzeci sezon na rowerze wyposażonym w acerę  RD-M360 a rower użytkuję całoroczne i nie mam powodów do narzekań - tania, prosta w regulacji. Sprężyna i napięcie łańcucha, no cóż  w tej klasie cenowej cudów nie ma się co spodziewać. Alivio RD-M4000 shadow którą miałem w drugim rowerze była trochę lepsza pod tym względem, niestety zakończyła żywot po spotkaniu z leśną gałęzią, gdyby nie to jeździłbym na niej dalej, użytkując ją przez cały sezon nie miałem z nią najmniejszych problemów.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie. Jest inny ciąg linki i się nie zgrywa z manetkami.

Moim zdaniem to co byś nie kupił to możesz nie być do końca zadowolony, bo sprężyny są oczywiście mocniejsze, ale z siłą bezwładności ciężko wygrać. Ja mam polecanego wyżej SLX RD-M662, a i tak łańcuch wali po dolnym piórze jak się leci po wertepach. Dopóki przez to nie spada z zębatek na których jest to bym się nie przejmował za bardzo. Możesz ewentualnie zabezpieczyć rurkę jakąś osłoną, albo zaopatrzyć się w jakaś prowadnicę, która trzyma łańcuch mniej więcej w połowie odległości tył-przód.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zarchiwizowany

Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...