Skocz do zawartości

[rower] MTB problem z uzyskaniem sportowej pozycji


mocarny

Rekomendowane odpowiedzi

Dobry

Próbuje już kupić rower od prawie dwóch miechów i nie daje rady hehehe... Po wszelkich przemyśleniach wybrałem mtb. Mój budżet to coś ponad 3000 zł. Zdecydowałem się na 29er bo dużo ludzi chwali, a producenci bardziej skupiają sie na ramach pod 29(przyklad unibike, trek), badania i testy wskazują że 29er jest lepszy niż 27,5 a nawet 27,5 jest gorszy od 26, także stwierdziłem że to 29er to przyszłość, może jestem w błędzie. Problem w tym że mam coś około 172/3 cm wzrostu i na wszystkich rowerach co oglądałem/przymierzałem takich jak Trek, Cube, Specialized, Ghost - siodło mam niżej niż kierownice. Po wymianie podkładek z mostka z dołu na górę dostaję co najwyżej kierownice i siodła na tym samym poziomie w najlepszym przypadku. Czyli zostaje mi jeszcze ustawienie na negatyw mostka, ale chyba dużo nie zyskam na tym. Z rurą i przekrokiem też mam problem, czasami mimo rozmiaru S też jajcami trochę wiszę, nie jest tragicznie ale też super dużo luzu nie mam.

Zastanawia mnie w takim wypadku czy to problem tego że 29er nie nadaje się do mojego wzrostu czy długości nóg, czy to raczej problem rowerów w tej cenie i ich geomoteri. Czy może w droższych rowerach - stricte przeznaczonych do wyścigów - spotykamy niższy przód(stack) i łatwiej uzyskać jest sportową i nachyloną pozycję.

Taka ciekawostka, jak ostatnio przymierzałem Cube attention SL to w rozmiarze 17 cali 29er miałem więcej luzu w przekroku niż na 18 cali 27,5 :/ ... ale z kolei miałem lepszą sportową pozycje na 18, siodło praktycznie na tym samym poziomie co kierownica, po wymianie podkładek mogłoby nawet być, tylko że uciskanie kroka eliminuje ten rozmiar.

Z tego co czytałem i przeglądałem to giant talony 29er w rozmiarze S mają dość nisko rure podsiodłową i niski stack, tylko że praktycznie nie idzie nigdzie tego roweru przymierzyć a nawet kupić.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Teraz, mocarny napisał:

badania i testy wskazują że 29er jest lepszy niż 27,5 a nawet 27,5 jest gorszy od 26

Tak, 29ery opanowały rynek. Tak, mniej czytaj takich "badań i testów" żeby potem nie pisać takich rzeczy typu "X gorsze od Y", bo to zależy od wieeelu zmiennych ;)

Przechodząc do meritum:

- możliwe, że masz bardzo krótkie nogi, stąd siodło nisko

- możliwe, że sprawdzałeś mocno zły rozmiar ramy, przy zbyt dużej ramie siodło wypadnie nisko - ramy 17-18" to np. ja użytkuję mając 182cm wzrostu...

- "rozmiar s" nic nie mówi, bo u każdego producenta może być to faktycznie co innego, a tak naprawdę sprowadzenie rozmiaru do długości rury podsiodłowej też niewiele mówi

Czy ktoś Ci przy oglądaniu tych rowerów doradzał, np. w sklepie, sugerując takie a nie inne rozmiary i ramy?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tańsze rowery Cube są przeznaczone do rekreacji, stąd taka zrelaksowana pozycja za kierownicą. Sam mam podobny model Cube LTD Pro 29er, rozmiar ramy 17 cali przy wzroście 174. Usunąłem wszystkie podkładki i mostek odwrotnie i jak dla mnie jest teraz optymalnie. Jak dla ciebie będzie mało, to musisz szukać albo innej marki albo z innego zakresu cenowego Cube, na tym obrazku widać które modele są przeznaczone do której kategorii użytkowników : https://www.cube.pl/2018/rowery/mountainbike/hardtail/

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

22 minuty temu, m0d napisał:

Tak, 29ery opanowały rynek. Tak, mniej czytaj takich "badań i testów" żeby potem nie pisać takich rzeczy typu "X gorsze od Y", bo to zależy od wieeelu zmiennych ;)

Przechodząc do meritum:

- możliwe, że masz bardzo krótkie nogi, stąd siodło nisko

- możliwe, że sprawdzałeś mocno zły rozmiar ramy, przy zbyt dużej ramie siodło wypadnie nisko - ramy 17-18" to np. ja użytkuję mając 182cm wzrostu...

- "rozmiar s" nic nie mówi, bo u każdego producenta może być to faktycznie co innego, a tak naprawdę sprowadzenie rozmiaru do długości rury podsiodłowej też niewiele mówi

Czy ktoś Ci przy oglądaniu tych rowerów doradzał, np. w sklepie, sugerując takie a nie inne rozmiary i ramy?

Ja zawsze przymierzam najmniejsze rozmiary, 17,5 - 17 cala... Giant ma S'ke Talona chyba w 16 calach, a nie idzie dorwać tego roweru. Mniej więcej wychodzi na to że długość rury podsiodłowej nie przekracza 43 cm. 

W sklepie raczej sam wybieram rozmiar, tak jak mówiłem praktycznie zawsze najmniejszy. W sklepach nie ufam sprzedawcom a raczej wychodzę z założenia że raczej zrobią wszystko by sprzedać rower, chyba oni potrafią to wyczuć także tylko podają mi rower i cicho się przygladają :)

8 minut temu, Przemo6435 napisał:

Ja mam rower z kołami 27,5 (miałem wcześniej 26 i nie uważam, że obecny jest gorszy) i ramę 19 cali przy długości rury pod siodłowej 48 i jest dla mnie idealna.

Długość nogi 84 i wzrost 182.

Dużo zależy właśnie od długości nóg.

Przy twoim wzroście to spokojnie by 29 pasowało. Na czym obecnie śmigasz. Nie wiem czy mam takie wrażenie ale w hartailach to producenci promują strasznie 29 cali(ideologia treka, canonyone) i za niedługo faktycznie 27,5 będzie montowany tylko w 15 cali a reszta to na 29.

13 minut temu, Dokumosa napisał:

Przede wszystkim stack w rowerze 29 zawsze będzie wyższy niż w 27,5. Poza tym mostek zakładasz odwrotnie co znowu da ze 2-3cm kierownicę niżej.

W sumie racja, tylko myślałem że proporcje w ramach na kołach 29 i 27,5 będą podobne tzn. Na 29 będę wyżej siedział ale powinno być to samo co z 27,5 a tutaj wychodzi że jednak na 29 mam niżej siodło względem kierownicy.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

34 minuty temu, mocarny napisał:

W sumie racja, tylko myślałem że proporcje w ramach na kołach 29 i 27,5 będą podobne tzn. Na 29 będę wyżej siedział ale powinno być to samo co z 27,5 a tutaj wychodzi że jednak na 29 mam niżej siodło względem kierownicy.

W 29er siedzisz na tej samej wysokości nad gruntem co w 27,5. Wysokość suportu nad ziemią jest taka sama lub bardzo podobna. Przy tej samej wysokości główki oraz tych samych oponach i licznie podkładek będziesz miał kierownice 2cm wyżej.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Sprawdź sobie Kellysa, Meridę. Zaraz ktoś napisze, że to nie ma jakości albo, że kryptoreklamę uprawiam. Ale tak samo jak Ty dość długo szukałem roweru. Wybrałem Fuji i jestem mega zadowolony z geometrii. Cube są produkowane chyba dla ludzi z idealnymi proporcjami bo mimo 183 cm wzrostu źle mi się na rowerach tej marki siedziało.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja mam co prawda 182 ale mam krótkie nogi. Potrzebuję roweru o niskiej górnej rurze. Nie sprawdził się Cube, Ghost, Trek. Pasowała mi Merida i Specialized (to chyba ta sama firma ;-) ) rozmiar L . Myślę, że przy  wzroście 170cm to trzeba szukać ramy M/ ok.17'' z dużym pochyleniem górnej rury.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

2 godziny temu, moomintroll napisał:

Sprawdź sobie Kellysa, Meridę. Zaraz ktoś napisze, że to nie ma jakości albo, że kryptoreklamę uprawiam. Ale tak samo jak Ty dość długo szukałem roweru. Wybrałem Fuji i jestem mega zadowolony z geometrii. Cube są produkowane chyba dla ludzi z idealnymi proporcjami bo mimo 183 cm wzrostu źle mi się na rowerach tej marki siedziało.

Kellys i Merida to teraz w ogóle problem z przymiarką, to samo Giant. Mamy teraz okres wietrzenia magazynów, teraz się kupuje rowery które wiemy ze nam pasują po niezłym upuście i znalezieniu na internetowej wyprzedaży. Odwiedziłem kilka salonów, nie ma nic w rozmiarach S...

53 minuty temu, droplet napisał:

Ja mam co prawda 182 ale mam krótkie nogi. Potrzebuję roweru o niskiej górnej rurze. Nie sprawdził się Cube, Ghost, Trek. Pasowała mi Merida i Specialized (to chyba ta sama firma ;-) ) rozmiar L . Myślę, że przy  wzroście 170cm to trzeba szukać ramy M/ ok.17'' z dużym pochyleniem górnej rury.

Specialized mierzyłem, troche lepiej wychodzi ale podobna sytuacja.

Nie wiem czy po prostu muszę zaakceptować to... 29 i w miarę rekreacyjną pozycja czy 27,5 i trochę bardziej sportowa...

tak btw, ostatnio znalazłem filmik, w sumię po wymianę podkładek, ustawieniu mostka na negatyw czy wymianę go na inny, osiągnał bym podobny rezultat.

Niby rekreacyjna pozycja a startuje w zawodach... sporo opinii że ten rower jest za duży dla niej, ale co ja tam wiem :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Teraz, Dokumosa napisał:

W przypadku zawodowców należy patrzeć na wszystko inaczej. Poza tym zdjęcie tak zrobione - koło przednie stoi wyżej i jednocześnie bliżej obiektywu niż tył.

Zdjęcie z filmu nie jest adekwatne, ale podczas samego materiału kilka razy jest ujecie z rowerem na równej powierzchni. 

W przypadku zawodowców? Natury nie oszuka, chyba że na koturnach będzie jeździć :) . Bardzo niski mostek? Bo innego rozwiązania tutaj nie widzę, nie będzie miała pozycji bardzo nachylonej.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

7 minut temu, Dokumosa napisał:

Do jazdy amatorskiej, szczególnie w przypadku faceta trzeba bardzo uważać z przekrokiem.

Już tak nie przesadzajmy z tym przekrokiem. Przy doborze roweru do enduro z rzadka ktokolwiek zwraca na to uwagę. Owszem - te rowery mają często nisko prowadzona górna rurę tylko co z tego skoro przy główce jest ona znacznie wyżej? W przypadku kiedy zjeżdżamy w dół i musielibyśmy się ewakuować to i tak polecimy w kierunku sterówki - co nam da wtedy przekrokiem większy jak 10 cm skoro upadniemy zupełnie gdzie indziej?

 

Warto zwrócić na ten parametr uwagę, ale wbrew twierdzeniom niektórych nie odrzucał bym jakiegoś roweru bo mamy 3cm luzu zamiast 5cm. Gwarantuje, że w sytuacji podbramkowej i to może być zbyt mało.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Po co w ogóle ta dyskusja? Nie kupisz za 3000 złotych roweru wyścigowego. Nowego. W tej cenie dostaniesz rekreacyjne MTB (jak śmiesznie by to nie brzmiało) lub coś używanego. W przypadku tego pierwszego, zmiana sztycy, mostka czy kierownicy zrobi z takiego roweru jeszcze większą "pokrakę", a efekt i tak nie zostanie osiągnięty. 

Dołóż drugie tyle, wtedy można dyskutować o sportowej pozycji. Lub... pogódź się z tym, jakie są realia rynku i jeździj na tym, na co Cię stać. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Teraz, TheJW napisał:

Po co w ogóle ta dyskusja? Nie kupisz za 3000 złotych roweru wyścigowego. Nowego. W tej cenie dostaniesz rekreacyjne MTB (jak śmiesznie by to nie brzmiało) lub coś używanego. W przypadku tego pierwszego, zmiana sztycy, mostka czy kierownicy zrobi z takiego roweru jeszcze większą "pokrakę", a efekt i tak nie zostanie osiągnięty. 

Dołóż drugie tyle, wtedy można dyskutować o sportowej pozycji. Lub... pogódź się z tym, jakie są realia rynku i jeździj na tym, na co Cię stać. 

W sumie o to mi chodzi... ale żeby zaczynać od roweru za ponad 7 kafli to dla mnie chyba strzał w kolano i zły pomysł. Więc kombinuje co można w tej kwestii zrobić. Patrzę na geometrie droższych modeli np. taki procaliber nie różni się za bardzo geometrią od x-calibera. Czyli wyszło by na to samo praktycznie co do wymiaru. A drugie dno tematu, to przy moich wymiarach (172/173), czy uzyskam to co chciałbym na jakimkolwiek 29er. Można mieć rowery carbonowe 29er i siedzieć w pozycji wyprostowanej jak ta kobita na filmie który wkleiłem.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Sprawdź Treka. One zwykle mają mocno opadająca górną rurę. 

Oczywiście 29'er. Przy Twoim wzroście spokojnie dasz radę. Teraz nie ma sensu kupować mniejszego koła (chyba, że do jakiegoś specyficznego, z góry określonego zastosowania).

Zanim zaczniesz jeździć 300 km w celu przymierzenia roweru, sprawdź na stronach producentów, jakie rozmiary przewidują na Twój wzrost/przekrok. Potem szukaj sklepów, gdzie jest taki i rozmiar mniejszy. Przymierz obydwa i będziesz wiedział. Ja kupując obecny rower miałem kilka typów, ale gdy wsiadłem na nie wszystkie, sprawa sama się rozwiązała. ;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@TheJW, ja mu nie każę jeździć 300 km. Napisałem tylko jak u mnie wyglądało szukanie roweru. Mogłem wziąć Cuba i się dziś męczyć. Mam to co mam i jestem mega zadowolony.
Dla wzrostu Kolegi to rozmiar S lub 17 cali, róznie jest to podawane i mierzone. Ale coś w tych okolicach. I wbrew pozorom i sporo rowerów w tym rozmiarze, może nie są to roczniki 2018 ale jest ich trochę w sieci bo jednak jest to mały rozmiar jak na koło 29 cali.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@moomintroll wiem, spokojnie. ;) Użyłem tego prostu w celu uświadomienia mu, że nie warto na wariata latać po sklepach, tylko lepiej wcześniej się zorientować co i jak. 

W kwestii zależności rozmiar ramy/wielkość koła - tutaj też warto zapoznać się z informacjami producenta. Niektórzy wprost określają, że mniejsze ramy mają koła 27,5", nawet jeśli dany model znajduje się wśród 29'erów. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1 godzinę temu, Sabarolus napisał:

Już tak nie przesadzajmy z tym przekrokiem. Przy doborze roweru do enduro z rzadka ktokolwiek zwraca na to uwagę. Owszem - te rowery mają często nisko prowadzona górna rurę tylko co z tego skoro przy główce jest ona znacznie wyżej? W przypadku kiedy zjeżdżamy w dół i musielibyśmy się ewakuować to i tak polecimy w kierunku sterówki - co nam da wtedy przekrokiem większy jak 10 cm skoro upadniemy zupełnie gdzie indziej?

 

Warto zwrócić na ten parametr uwagę, ale wbrew twierdzeniom niektórych nie odrzucał bym jakiegoś roweru bo mamy 3cm luzu zamiast 5cm. Gwarantuje, że w sytuacji podbramkowej i to może być zbyt mało.

Jeździłem 10 lat DH i ostrzejsze rypanki. Uważam, że średnio ogarnięty szympans nie próbowałby nawet się ewakuować do przodu.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Miałem na myśli sytuację kiedy polecisz do przodu, źle to ująłem. Kolejna rzecz - od kiedy jeżdze w SPD nie zdarzyło mi sie, abym miał okazję lądować na dwie nogi, na płaskim i w punkcie gdzie producenci podają przekrok :) Jeżeli dzieje się to szybko to jest po prostu gleba i tyle bo cudem byłoby wypięcie się z 2 pedałów naraz w tempie błyskawicznym. 

Stąd też uważam, że ta fiksacja na punkcie przekroku jest zdrowo przesadzona, kiedy słyszę, że najlepiej jakby było po 6-7 cm luzu. W takich okolicznościach wiele osób mających mniej jak 175cm po prostu nie byłoby wstanie dobrać roweru na kołach 29 cali.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zarchiwizowany

Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...