Skocz do zawartości

[Korba?] Trzaskanie/skrzypienie podczas mocniejszego nacisku na korbę


Rekomendowane odpowiedzi

Witam, ostatnio bardzo mnie irytuje dźwięk wydobywający się z okolic mojej korby. Na samym początku myślałem że to suport więc wymieniłem na nowy (Shimano Saints -> Accent ACCENT BB-EX-PRO). Nic nie pomogło więc idąc dalej głupim tokiem rozumowania wymieniłem pedały na spd PD-M8020. Nadal nic nie pomogło. Podczas gdy zawieszę rower na stojaku i kręcę korbą manualnie nie wydaje ona żadnego dźwięku. Dźwięk zaczyna się dopiero po chwili jazdy gdy mocniej naciskam na pedały. Drogą dedukcji została tylko korba. I teraz moje pytanie czy korba na hollowtech może w ogóle skrzypieć? Rozumiem że rozwiązania na kwadrat czy octalink mogą łapać luzy z czasem ale oś w hollowtech jest zintegrowana z korbą i nie widać na niej śladów zużycia. Korba to SLX M677, ma już sporo przejechane ale obecne tarcze mają poniżej 1000km i nie są za bardzo zużyte.

Z góry dziękuję za pomysły :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Rozumiem, że chodzi o sztywną ramę. Miałem kiedyś takie skrzypienie. Też myślałem, że to suport. Rama poszła do kupla, który w końcu odkrył, że skrzypi jakiś element w okolicy główki. Pomaga wlanie odrobiny oleju do ramy.  Jeśli rama ma już swoje lata to poszukałbym pęknięcia. Niestety jest ono najczęściej wielkości włosa

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Sztywniak oczywiście. Rama jest bardzo stara(2013) i na chwilę obecną jest to jedyna oryginalna część tego roweru. Przebieg nie wiem ale pewnie z 20-30k w tym kilka długich wypraw z sakwami i regularne treningi + okazjonalne zawody mtb. Spróbuję z tym olejem ale mam nadzieję że nie jest to koniec jej życia bo trochę mam do niej sentyment.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W kwietniu złożyłem sobie Peaka. Zaczął skrzypieć w rejonie korby. Obejrzałem - no jak nic wkład suportu, wrócę do domu to zamówię i wymienię. 20km dalej pękła mi rama - dolna rura tylnego trójkąta przy suporcie właśnie.

 

Do czego zmierzam - tropienie skrzypienia, trzeszczenia to mozolna praca. Sztyca, siodełko, wkład, koło, piasta, napęd, stery... Rower to kilka rurek, pustych w środku, dźwięk może się nieść z jednego końca maszyny na drugi.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

15 godzin temu, burnpiro napisał:

 I teraz moje pytanie czy korba na hollowtech może w ogóle skrzypieć?

Może. Skrzypią/trzaskają tarcze, tzn. ich mocowanie do korby, czyli kominy. W moim rowerze tak się zdarza, nie za każdym naciśnięciem korby, ale jeśli już trzaśnie, to zawsze w momencie naciskania. Daj testowo (bez demontażu) po kropli-dwóch oleju na każdy komin, jeśli przestanie, znaczy że trafiłeś. Pozostanie zdemontować blaty, wyczyścić punkty mocowania, skręcić na sucho lub niewielką ilość smaru.. Próby samego dokręcania nic nie zmienią, wręcz możesz odczuć, że nie da się już dokręcić (bo się nie da), a i tak będzie skrzypieć.

Kiedyś poluzowała mi się nakrętka kasety (jedyny taki przypadek jaki pamiętam) i trzaskało na przełożeniach 44/11 i 44/13, najpierw delikatne cykanie, a potem stuki w rytm pedałowania. Byłem na 100% przekonany, że to wina korby, ale nie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 tygodnie później...
  • 5 tygodni później...

No, to fajnie, że już wiesz co skrzypiało :D

 

Teraz po czasie tak sobie myślę, że mam masę szczęścia, że pękło mi na osiedlowej uliczce, bez ruchu żadnego. Wyniosło mnie 2m w bok bo wiotkość ramy sprawiła, że tylne koło pojechało w bok. Dramat.

 

Gdyby to było na drodze, w ruchu, jakieś ciężarówki itp to by w życiu nie ustalili, czy wpadłem pod ciężarówkę i pękła rama bo przejechała po mnie czy wpadłem bo pękła rama...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zarchiwizowany

Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...