Skocz do zawartości

[Przewyższenie] pytanie


Rekomendowane odpowiedzi

Hej,

Temat przewyższeń pojawia się często, mówi się o wpływie przewyższenia na średnie prędkości itd. Tylko mam pytanie kwestii technicznej. Jeżeli mam powiedzmy 820m wznoszenia i 825 opadania, to przewyższenie wynosi:

- 820m (średnia)

-5m (różnica)

-czy +/-1600(suma)?

Może głupie pytanie ale nie wiem.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No to jak jadę na trasie gdzie punkt startowy i docelowy to to samo miejsce to mi zawsze wyjdzie mniej więcej na 0. Bo przecież nawet jak wjedziesz na górę, to potem z niej zjeżdżasz i wychodzi prawie to samo co by na płaskim jechał. Ale ok, już wiem o co chodzi. Czyli od podjazdów odejmuję zjazdy, i te 5 co zostanie to rozumiem moje osiągnięcie :huh:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

8 godzin temu, michab napisał:

Ale ok, już wiem o co chodzi.

Chyba nie bardzo ;) Przewyższenie to różnica między najniższym i najwyższym punktem, przez który przejeżdżasz. Jeżeli na trasie najniższy punkt jest np. 100 m n.p.m a najwyższy 700m n.p.m to miałeś na tej trasie 600m przewyższenia. Jest to coś innego niż suma zjazdów i podjazdów. Na trasie z przewyższeniem 600m możesz mieć np. sumarycznie 1200m podjazdów i 600m zjazdów. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@michab, tak jak napisał @Waza - w kolarstwie (jak i w biegach) przewyższenia to suma wszystkich podjazdów. Czyli mając na odcinku 10 km górki o wysokościach 100, 150 i 200 m, robisz 450 m przewyższeń. 

Definicja kolegi @Eazy również jest prawidłowa, ale nie w przypadku sportu. ;) Używając tej definicji robiąc tej podjazd (100->700 m n.p.m.) czterokrotnie, nadal miałbyś 600 m przewyższeń, chociaż w rzeczywistości podjechałeś 2400 m. Używają definicji kolegi, można by to nazwać sumą przewyższeń, ale wtedy za najniższy i najwyższy punkt trzeba by przyjmować początek i koniec każdego podjazdu.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

28 minut temu, lewocz napisał:

Jeśli wystartujemy z 500 metrów i po kilometrze wjedziemy na na 640 to jakie średnie nachylenie w procentach :)

Po kilometrze w poziomie czy po kilometrze przejechanym? ;)

Jeśli dystans odczytałeś z licznika (informacja dostępna od ręki ;) to około 13,9%, a jeśli horyzontalnie (np. z profilu wysokościowego trasy na mapie) - to 14% - jak widać nie ma to znaczenia przy realnych podjazdach, ale przy nachyleniu podjazdu równym 45 stopni pierwsza metoda daje wynik około 70% a druga... równe 100% - ale jak widać w praktyce jest to zupełnie nieistotne, nikt takich podjazdów nie zrobi ;)

Na marginesie - tak, tak... te osławione 25-procentowe "ściany" są nachylone do poziomu pod kątem "zaledwie" około 14 stopni...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

54 minuty temu, lewocz napisał:

Jeśli wystartujemy z 500 metrów i po kilometrze wjedziemy na na 640 to jakie średnie nachylenie w procentach

A = 140 metrów ( 640 - 500 )

B = 1000 metrów

P  ( przewyższenie w % )

 

1000 metrów = 140

1000 metrów ( ta wartość musi być stała )  =  P

P = 1000 ( stała wartość ) * 140     / 1000 metrów

P = 14 % ( po przesunięciu przecinka )

 

Dla innego podjazdu (żeby się z tym tysiącem nie myliło )

Różnica wysokości A np.  178 metrów ( 720-542 metrów )

Dystans na tej trasie B - 2139 metrów

2139  = 178

1000 = P

P = 1000 * 178  /  2139

P = 8,321 %

 

przewyzszenie.png

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W stopniach rzeczywiście, niektóre podjazdy nie wyglądają na mordercze. Ale wiadomo, że w realu to inaczej wygląda.  Dużo zależy też od długości bo łatwiej pokonać dłuższy podjazd o mniejszym nachyleniu niż krótki ale bardzo stromy.

Ja osobiście walkę o przetrwanie zaczynam na podjazdach powyżej 25%.

Z tych co znam i przejechałem osobiście to polecam żeby się sprawdzić w realu.

Hujówka ( Sołtysi Dział) droga Harbutowice - Bieńkówka - 28% 

Jachówka - Makowska Góra - 26%

Szlak na Stóg Izerski ( Katorga)  - nie znam nachylanie ale masakra tam jest totalna...długo i bardzo stromo

Osławionego Gliczarowa nie jechałem.

W sumie jeżdżąc po górach spotyka się bardzo często strome ścianki ponad 25% i nawet się ich nie notuje w pamięci...no chyba, że mają one kilkaset metrów.

Słyszełem o fajnych podjazdach w okolicy Laskowej i Ochotnicy ale nie znam dokładnie ich lokalizacj.

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Te nachylenia w % to bardzo ważne na jakim odcinku są mierzone. Bo jeśli na 50 - 100 metrach to tragedii nie ma, ale jeśli ponad 10 % trwa kilka km to mamy morderczy podjazd.

popatrz tutaj:

http://www.altimetr.pl/

Stóg Izerski: ( nr 2 w Polsce )

http://www.altimetr.pl/stog-izerski.html

A tutaj nr 1 i reszta :

http://www.altimetr.pl/najtrudniejszy-podjazd-w-polsce.html

 

/edit

Dla przykładu ten podjazd :

http://www.altimetr.pl/podjazd-paparzyn.html

Ma nachylenie na odcinku 100 m 13 %, na odcinku 400 metrów - 10,25 %, na odcinku 500 metrów - 9,2 %, na odcinku 600 metrów - 8,5 % ... i wcale nie jest jakoś trudny  bo jest krótki, niestety.

 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Znam to stronkę, ale wiadomo co innego czytać sobie, a co innego jechać. 

Stóg faktycznie jest morderczy..jechałem góralem i chyba tylko dlatego tam wjechałem. Tak sobie myślałem...góral, asfal..i Ja nie wjadę.

Dopiero na górze się dowiedziałem :)

O..Przehybę jeszcze tam widzę. To sie udało na kolarce.

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To prawda, trzeba mieć porównanie, żeby to "czuć" dawno temu jechałem ten podjazd :

http://www.altimetr.pl/gora-velickiepleso.html

i on jest moim punktem odniesienia do skali trudności na innych, mniejszych ;)

I oba :

http://www.altimetr.pl/gora-velickiepleso.html

i ten :

http://www.altimetr.pl/podjazd-paparzyn.html

mają

Maksymalne nachylenie na 100 metrach wyniosło 13.5 %

a jakże są inne :D

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No nie spodziewałem się, że wyjdzie taka dyskusja z tego. Myślałem raczej, że jest to jakoś jednoznacznie określone. W każdym razie... czyli wg definicji w razie takim jak pisałem asc 800 desc 800 mam przewyższenie 800? Bo jakbym jechał tylko pod górę to sytuacja jest prosta. I sory, że psuję dyskusję o % ale te akurat wydaja mi się zrozumiałe.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W dniu 11.09.2018 o 10:19, SoloTM napisał:

A = 140 metrów ( 640 - 500 )

B = 1000 metrów

P  ( przewyższenie w % )

 

1000 metrów = 140

1000 metrów ( ta wartość musi być stała )  =  P

P = 1000 ( stała wartość ) * 140     / 1000 metrów

P = 14 % ( po przesunięciu przecinka )

 

Dla innego podjazdu (żeby się z tym tysiącem nie myliło )

Różnica wysokości A np.  178 metrów ( 720-542 metrów )

Dystans na tej trasie B - 2139 metrów

2139  = 178

1000 = P

P = 1000 * 178  /  2139

P = 8,321 %

 

przewyzszenie.png

Dziwnie to liczysz i komplikujesz sprawę, po co to mnożenie przez 1000?
Trzeba po prostu policzyć stosunek różnicy wysokości do przebytej drogi czyli z przykładów:
140/1000=0,14=14%
178/2139=0,083=8,3%

Mnożąc przez 1000 otrzymujesz wynik w ‰

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Prawda, ale jak ktoś ma kalkulator który zaokrągla  np. 178/2139=0,08=8 %  a de facto jest 8,321 %;).  Jak będzie komuś zaokrąglał do 1 -2 liczb po przecinku to może  przy wyniku  0,076 pokazać 8 % tak samo jak przy wyniku 0,083 pokaże 8 % - a przecież tam może być  nawet 0,9 % różnicy. ( w tym przypadku jest to 0,6- 0,7 % różnicy )

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W dniu 13.09.2018 o 08:48, SoloTM napisał:

a przecież tam może być  nawet 0,9 % różnicy

Nie 0,9% roznicy tylko 0,9pp roznicy. Punktu procentowego. Roznica 0,9% to bardzo mala roznica bo to by byla roznica jak pomiedzy podjazdem o nachyleniu 10% i podjazdem o nachyleniu 9,91% Moze to czepialstwo, ale % zawsze jest od czegos. To nie kilogram ktory moze funkcjonowac samodzielnie jako jednostka miary. % jest z czegos i jak policzysz 0,9% z 10% to tyle wlasnie wychodzi. Czyli jak masz 10% z czegos i chcesz powiedziec ze jest 9% to nie mowisz ze jest mniej o 1% (bo tak naprawde to jest mniej o 10%) tylko mowisz ze jest mniej o 1 punkt procentowy.

 

To tez szerokie pole do manipulacji bo jak np X ma poparcie 1% i po jakims czasie bedzie mial 1,3% to mozna smialo mowic ze jego poparcie wzroslo o... 30% ;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zarchiwizowany

Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...