Skocz do zawartości

[rower] 29er/27 wysokość siodła a ziemia


marcelk

Rekomendowane odpowiedzi

Hej

Mam pytanie, odnośnie ustawienia siodła i podłoża. Otóż, zmierzyłem sobie wewnętrzną długość nogi według poradników na necie.
Problem jest taki że nie potrafię wsiąść na rower z ziemi na siodło(chyba że obniżę to co wymierzyłem o kilka centymetrów), tylko muszę najpierw stanąć okrakiem nad ramą, ruszyć pedałem i dopiero mogę usiąść na siodełko. Mierzyłem się do rowerów premium, których ramy są dopasowane do niższych osób(trek, specialized, wszystkie w rozmiarach S)

Sprawa się tyczy 27,5 i 29. Pytanie czy to jest normalne? Czy na waszych ustawieniach wysokości sztycy, siedząc na siodle potraficie dotknąć podłoża palcami stóp i utrzymać rower w linii prostej? Może to kwestia mojego niskiego wzrostu 172cm, lub zawsze źle mierzyłem rowery próbując wsiadać w zły sposób. Jeden sprzedawca ostatnio mi powiedział, że 29 są coraz wyższe i jeżeli potrafiłbym dotknąć ziemi stopami to oznaczałoby że siodło jest za nisko. Zawsze biorę rozmiar najniższy - S i mam troche luzu nad ramą.

Za rady dziękuje bardzo.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Mod Team
7 godzin temu, marcelk napisał:

tylko muszę najpierw stanąć okrakiem nad ramą, ruszyć pedałem i dopiero mogę usiąść na siodełko.

No i ok.

Jak chcesz w dosiadzie podpierać się swobodnie stopą to przy pedałowaniu będziesz miał mocno zgiętą nogę w kolanie.

No chyba, że nie zrozumiałem problemu.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wysokość ramy łączy się z wysokością siodełka, ale jednak się różni. Ramę w rowerach mtb dobiera się tak żebyś miał luz między ramą a kroczem, żeby przy zeskakiwaniu się nie uszkodzić. Wysokość siodełka ustalasz tak, żeby kolano dobrze pracowało. Tak z grubsza siodełko jest dobrze jeśli na nim siedzisz i podpierasz się samymi palcami na ziemi, więc to całkowicie normalne. No i też kwestia tego że wsiadanie na siodełko jak rower stoi jest ci do niczego nie potrzebne, masz usiąść jak już ruszysz.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

2 godziny temu, michuuu napisał:

No i ok.

Jak chcesz w dosiadzie podpierać się swobodnie stopą to przy pedałowaniu będziesz miał mocno zgiętą nogę w kolanie.

No chyba, że nie zrozumiałem problemu.

Nie no dobrze zrozumiałeś moje intencje. Chodziło mi też o to, czy siedząc na siodle powinienem móc dotknąć ziemi palcami, czy raczej to drugorzędna sprawa. Czy nie jest to taka sama zasada jak to że muszę mieć troche luzu między ramą a jajcami :)

1 godzinę temu, Piter233 napisał:

Wysokość ramy łączy się z wysokością siodełka, ale jednak się różni. Ramę w rowerach mtb dobiera się tak żebyś miał luz między ramą a kroczem, żeby przy zeskakiwaniu się nie uszkodzić. Wysokość siodełka ustalasz tak, żeby kolano dobrze pracowało. Tak z grubsza siodełko jest dobrze jeśli na nim siedzisz i podpierasz się samymi palcami na ziemi, więc to całkowicie normalne. No i też kwestia tego że wsiadanie na siodełko jak rower stoi jest ci do niczego nie potrzebne, masz usiąść jak już ruszysz.

Ja wszystkie rowery do tej pory mierzyłem tak, że tak ustawiałem tak wysoko siodło że mogłem wsobodnie od razu usiąść na nie. Także zawsze miałem te siodło poniżej poziomu kierownicy, nie potrafiłem uzyskać sportowej i bardziej nachylonej pozycji. Z tego teraz wychodzi że mógłbym o pare tych centymetrów wyżej jeszcze wysunąć te siodło i uzyskać bardziej sportową pozycje. Tylko fakt im wyżej siodło tym gorzej wsiąść na nie z ziemi, nie z pedałów.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Mod Team
Teraz, marcelk napisał:

miałem te siodło poniżej poziomu kierownicy, nie potrafiłem uzyskać sportowej i bardziej nachylonej pozycji

albo albo

Teraz, marcelk napisał:

Tylko fakt im wyżej siodło tym gorzej wsiąść na nie z ziemi, nie z pedałów.

Za nisko siodło i jak pedałujesz wyglądasz jak byś na bmx-ie jechał.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

2 minuty temu, Dokumosa napisał:

Można połączyć jedno z drugim kupując rower wyposażony w droppera/myk-myka czy jak tam zwał...

O widziałem ten bajer, ale raczej nie dla mnie, dopiero nowy jestem w mtb świecie i mój budżet na pierwszy w tym typie rower to trochę ponad 3tys zł

8 minut temu, michuuu napisał:

albo albo

Za nisko siodło i jak pedałujesz wyglądasz jak byś na bmx-ie jechał.

Wolę już mieć prawidłową pozycję w nodze i ugięcie :) , no nic... dziennie się czegoś nowego uczę. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Unfortunately, your content contains terms that we do not allow. Please edit your content to remove the highlighted words below.
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...