Skocz do zawartości

[Buty] Czy znajdę buty mtb BEZ mocowań bloków


Batman

Rekomendowane odpowiedzi

SPD mam od jakiegoś czasu, wydawało mi się, że już nauczyłem się w nich jeździć. Aż do dziś. Dziś dwie gleby - pierwsza na lewą stronę - aż "zaczeszczał" nadgarstek. Spoko loko se myślę, pierwsza gleba musiała nadejść. 15 minut później druga gleba na prawą stronę i tu aż mi przeszedł prądzik przez kolano, które miałem uszkodzone przez ostatnie pół roku (łąkotka).

 

W związku z tym postanowiłem więcej nie ryzykować (pal licho te nadgarstki ale o kolano muszę dbać - biegam) i na jakiś czas odłożyć na półkę buty zatrzaskowe a pedały schować do garażu. Niedawno jeździłem w butach do biegania ale mają za miękką podeszwę i drętwiały mi palce u nóg od nacisku na platformę. W związku z tym zapytuję się czy są jakieś buty (mtb) do jeżdżenia na rowerze. Chodzi o to, żeby miały twardą podeszwę. Może nie tak twardą jak zatrzasowe ale nie tak miękką jak zwykłe obuwie sportowe.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Opcji jest kilka: 

- buty trekkingowe (ale w miarę sztywne)

- buty na deskorolkę/BMX (ale też w miarę sztywne)

- turystyczne buty SPD, czyli takie z szerszą podeszwą

Do tego platformy, bo tam ciężar rozkłada się na większej powierzchni. Ja celowałbym raczej w tę środkową opcję, czyli buty na BMX-a. Z reguły spód mają miękki żeby dobrze trzymał ale choć nie są tak sztywne jak buty wpinane to podeszwa jest grubsza niż w tych do biegania, bo jednak na platformach z ostrymi pinami ląduje się wielokrotnie. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja kupiłem "na przecenie" dwa tygodnie temu ION Raid Amp - 350 PLN. Podeszwa sztywna, starannie wykonane, przesiedziałem w nich cały dzień w pracy (dały radę), wygląd nie rzuca się w oczy. Wcześniej jeździłem w normalnych butach i różnica w komforcie jest zauważalna. Trzymają się dobrze pedałów (mam Dartmoory metalowe), sznurowadła można schować, podeszwa nie ugina się, nie testowałem jeszcze w deszczu (wierzch jest materiałowy / sztuczny / trochę siateczkowy, więc podejrzewam mogą przepuścić).

Planowałem kupić jakieś 5-10, jednak cena jest dla mnie średnio akceptowalna. Przymierzałem też Adidas Terrex Solo Swift, cenowo wypadają porównywalnie, jednak wrażenie sprawiają wg mnie gorsze (ciasne, b. sztywne, takie "sztuczne" na cholewce, w bucie który mierzyłem było widać niestaranne klejenie).

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Możesz kupić buty, które w miejsce bloku mają mocowaną zaślepkę. Np. takie: https://www.bike-discount.de/en/buy/northwave-spider-2-mtb-shoes-440710

Jak chcesz pojeździć z blokami to odkręcasz zaślepki i montujesz bloki. Do platform w drugą stronę - wykręcasz bloki i montujesz zaślepki. 

Shimano też ma takie modele w ofercie (kilka modeli): https://www.bike-discount.de/en/buy/shimano-sh-xm7-mtb-touring-shoes-495677

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Skoro biegasz, to pewnie masz buty trailowe. Ja podczas dojazdów do pracy, na miasto i do lasu, kiedy używam roweru z platformami, zakładam biegowe sslomony speedcross. Każde tego typu buty się nadadzą. Lżejsze trekingowe buty, jak radzą koledzy, też będą wystarczające. pozdr

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W dniu 8.09.2018 o 15:04, Batman napisał:

SPD mam od jakiegoś czasu, wydawało mi się, że już nauczyłem się w nich jeździć. Aż do dziś. Dziś dwie gleby

A te gleby to jak to wyglądało? Jakaś nagła sytuacja? Próbowałeś wypiąć nogę i nie mogłeś? "Zapomniałeś" jak się to robi?

Jest ewentualność, że nie masz jeszcze tak dobrze wyćwiczonej "pamięci mięśniowej" i odruchów jak Ci się wydawało. Jest ewentualność, że masz za mocno skręcone sprężyny w pedałach. Sprawdź regulację i do tego ja bym się jeszcze nie poddawał. Ważne to odzyskać pewność siebie. Możesz też spróbować bloków z możliwością wielokierunkowego wypięcia sh56 zamiast standardowych sh51. Inne buty zawsze sobie zdążysz kupić, ale chyba nie o to chodziło jak kupowałeś pedały SPD ;)

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dwa razy wjechałem w kopny piach, wiedziałem, że trzeba wykręcić but ale nie dało rady. Pedały mam skręcone na minimalną siłę. Ostatnio ja się zaskoczyłem to się wypiąłem a teraz dwa razy bez powodzenia. Gdyby nie to nieszczęsne kolano to bym trenował do upadłego :teehee: ale po takiej delikatnej glebie w piasku dopiero dziś mogę normalnie kucać. Chyba już nie czas porywać się ze słońcem na motykę :P

Zdecydowałem, że zamawiam jakieś chińskie platformy na łożyskach a Shimano za chwilę wrzucam do giełdy na forum (mają max maxów 200 km przejechane)

 

Będę jeździł w butach do biegania albo w rowerowych tylko, że bez bloków.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Doskonale cię rozumiem. W bardzo podobny sposób zakończyłem przygodę z SPD. Też gleba zakończona złamanym żebrem i obitymi kończynami. Uślizg przedniego koła - nie było czasu na wypinanie. Szczęściem w nieszczęściu było to, że prędkość była nie za duża, bo glebę zaliczyłem na betonie i małym krawężniku z wyślizganej blachy (ze 3 cm - okucie pokrywy przepompowni na parkingu przed marketem). Zdjąłem PD-M8020 be żalu. Może trafią na giełdę. 

Miałem w razie czego kupione platformy Saint. Kupiłem buty Shimano SH-GR9 (dedykowane do platform) i w końcu odzyskałem frajdę z jazdy. Tak zawsze gdzieś tam w głowie obijało mi się, że jazda z rodziną tak właśnie się skończy (dziecko gwałtownie przede mną zahamowało i uciekałem w bok).

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Miałem podobnie a nawet gorzej lookami s -track. Wieczne problemy z wpinaniem, awaryjne wypięcie praktycznie nie istniało. I dlatego teraz jeżdżę na crankach candy. Lekkie wypięcie, duży luz, jak ma się normalne buty mtb z bieżnikiem to fajnie opierają się na platformie. No i bez problemowe wpięcie. W cięższy albo bardziej techniczny teren jedyne sensowne rozwiązanie jeśli chodzi o zatrzaski.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W dniu 8.09.2018 o 15:04, Batman napisał:

W związku z tym zapytuję się czy są jakieś buty (mtb) do jeżdżenia na rowerze. Chodzi o to, żeby miały twardą podeszwę. Może nie tak twardą jak zatrzasowe ale nie tak miękką jak zwykłe obuwie sportowe.

Kupować buty SPD z założeniem że nie przykręci się do nich bloków? :))) Myślisz że poza możliwością zamocowania bloków w tych butach jest coś magicznego? ;)

Idźże do dowolnego sklepu ze zwykłym obuwiem turystycznym i przymierzaj do woli, setki modeli...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ale w temacie napisałem dokładnie o co mi chodzi a mianowicie:

Czy znajdę buty mtb BEZ mocowań bloków

czyli szukam butów bez możliwości przykręcania bloków. Ale jednocześnie z tak sztywną podeszwą jaką mają buty z możliwością przykręcania bloków. Ale już chyba rezygnuję z tego pomysłu bo nie ma niczego za względną kwotę (max 200 zł).

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Za tyle kasy to szukaj na wyprzedażach butów na deskę albo wspomnianych wyżej Adidasów (są też modele z gumą stealth, ale obiegowa opinia głosi że to już nie ten sam materiał co w "oryginalnych" Five Tenach sprzed zakupienia tej firmy przez Adidasa). Wszystko co będzie miało w dopisku "na rower" będzie miało też "dodatek cenowy" (Shimano, Five Ten). Paradoksalnie taniej można kupić przyzwoite buty do pedałów zatrzaskowych niż specjalizowane buty na pedały platformowe z pinami...

A to np. czytał?

https://www.1enduro.pl/test-adidas-slack-cruiser/

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W dniu 12.09.2018 o 09:48, Batman napisał:

Ale w temacie napisałem dokładnie o co mi chodzi a mianowicie:

Czy znajdę buty mtb BEZ mocowań bloków

czyli szukam butów bez możliwości przykręcania bloków. Ale jednocześnie z tak sztywną podeszwą jaką mają buty z możliwością przykręcania bloków. Ale już chyba rezygnuję z tego pomysłu bo nie ma niczego za względną kwotę (max 200 zł).

Zmylili mnie ci "eksperci" sugerujący zakup butów SPD i jeżdżenie z zaślepką :)))

Piszesz " Chodzi o to, żeby miały twardą podeszwę. Może nie tak twardą jak zatrzaskowe ale nie tak miękką jak zwykłe obuwie sportowe. " - no to najwyraźniej "zwykłe obuwie sportowe" to dla ciebie tylko buty do biegania...

Tak, znajdziesz buty MTB bez mocowań bloków, jest ich również sporo (tylko nie wiadomo czemu nazywają się "MTB", ot, marketing) . I bardzo się zdziwisz widząc jak niektóre mają miękkie podeszwy :) I - co już wiesz - nie za 200zł...

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Podepne sie pod temat, co by nowego nie zakladac, bo temat bardzo podobny.

Zaczalem dopiero jezdzic po singletrackach, hardtailem. Oryginalne llatformy wellgo, buty treckingowe do biegania karrimora z mocnym bieznikiem ( twardsze niz zwykle adidasy). Noga slizga mi sie po tych platformach dosc mocno, kilka razy juz mnie malo co z siodla nie wywaliło na  malej hopce. 

Wstawiam fotki

Pytanie- czy to wina slabych pedałów, czy bieznik butow sie nie nadaje? 

Nie chce puki co spd, jezdze rekreacyjnie i czasem trzeba rez pochodzic. Nie mowiac o szybkim wystawianiu nogi przy trudniejszym terenie. 

 

7FDB88EA-761C-4BA4-93F0-E14FCBAD6A49.jpeg

37E35109-092D-49F6-AE2A-01A70B8DDEEF.jpeg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zarchiwizowany

Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...