Skocz do zawartości

[szprychy] kalkulatory długości szprych


bendus

Rekomendowane odpowiedzi

Jakiś czas temu, szukając czegoś, przebrnąłem przez sporą część tematów w dziale "koła" i zauważyłem, że dosyć regularnie pojawiają się pytania o dobór długości szprych do danego zestawu obręcz/piasta.

 

Żeby ułatwić sprawę, pozwolę sobie skompilować krótką listę programów i online'owych kalkulatorów do obliczania długości szprych.

Lista nie zawiera oczywiście wszystkich stron i programów, ale sądzę, że każdy znajdzie coś dla siebie. Niektóre z nich zawierają spore bazy danych obręczy i piast więc wybrani szczęśliwcy nie będą nawet musieli brać do ręki suwmiarek.

 

Kalkulatory online:

- Sapim Spoke Length Calculator - przejrzysty i z rysunkami obrazującymi poszczególne pomiary

 

- DT Swiss DTool - zawiera dużą bazę piast i obręczy

 

- Applied Thought SLC - dosyć zaawansowany kalkulator

 

- WheelPro SLC

 

- SLC by Dan Halem - posiada sporą bazę piast i obręczy

 

- United Bicycle SLC, ProMechanics SLC, Ken's Bikes, Spokes!, BeyondBikes.com

- proste kalkulatory, wymagający oddzielnego liczenia długości szprych na każdą ze stron.

 

 

Programy:

- Machinehead Spoke Length Calculator - prawdziwy kombajn dla zupełnych zboczeńców. Pod uwagę bierze nawet takie zmienne, jak odksztalcenie zmianę średnicy obręczy pod wpływem naciągu szprych, itp.

 

- Spokeman - polski, freeware'owy programik

 

- Spocalc (niekoniecznie program, ale..) arkusz do Excel'a obliczający długość szprych. zawiera sporą bazę piast i obręczy.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 1 rok później...
  • 1 rok później...
  • 1 miesiąc temu...

żeby na to odpowiedzieć trzeba znać ERD obręczy :

Diameter / ERD - wymiar ERD obręczy równy odcinkowi między łożami nypli biegnącemu po średnicy. Podany jest najczęściej w opisie obręczy lub w dokumentacji technicznej PDF na stronie internetowej producenta.

 

http://www.sutherlandsbicycle.com/rimdiametersystem/

 

Można też wrzucić piastę i obrecze do kalkulatora i sprawdzić czy szprychy mają taką samą długość :

 

http://www.dtswiss.com/SpokesCalc/Calculator.aspx

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 1 miesiąc temu...
  • 10 miesięcy temu...
  • 4 miesiące temu...
  • 2 tygodnie później...

Znalazłem taki oto kalkulator długości szprych. Jest przejrzysty i posiada dużą bazę obręczy oraz piast - coś dla tych, którzy nie posiadają suwmiarki ;)

 

 

 

wychodzą mi różne wartości wzgledem kalkulatora dt swiss

 

może mi ktoś policzyć długość szprych dla kół:

obręcze dt x470 disc

piasta tył dt 340 6 śrub

piasta przód novatec d711

3 krzyże 32 szprychy

 

http://picasaweb.google.pl/piotrgrzes/Szprychy#5495298498166102882

 

w kalkulatorze dt swissa jest coś takiego jak flange distances, nie wiem czy to jest to samo co w pro wheel builder. Względem tego długości mierzone suwmiarką w piaście dt nie zgadzają się z podanymi domyslnie przez kalkulator dt

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 3 miesiące temu...
  • 2 tygodnie później...
  • 1 miesiąc temu...
  • 3 tygodnie później...
  • 2 miesiące temu...
  • 1 miesiąc temu...
  • 2 miesiące temu...
  • 4 tygodnie później...

Czy to możliwe żeby po prawej i lewej stronie wyszły podobne długości szprych przy różnych kołnierzach piast?

Print Scriny z kalkulatora ProWheelBuilder.com

https://picasaweb.google.com/100862429690875540986/Szprychy#

 

Dla jasności tylna obręcz to ZTR Olympic

 

Z przodu na tej samej piaście miałem szprychy różniące się o 2mm (przy dwóch obręczach)

 

Chyba że podane wymiary są złe, np. przedniej piasty, mi troszeczkę inne wielkości wychodzą.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Po to są różne wysokości kołnierzy, aby szprychy zarówno z lewej jak i prawej strony były takiej samej/podobnej długości. Zauważ, że obręcz nie jest idealnie pośrodku kołnierzy ;)

 

Mimo wszystko polecam isc do zaprzyjaznionego warsztatu, niech zaplota wstepnie koło i sprawdza jaka dlugosc bedzie ok. Z kalkulatorami różnie bywa.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

O tym, że różne kołnierze są po to by były podobne długości szprych to nie wiedziałem :D

 

Ciężko żeby mi wyliczył jakiś serwis, bo jak na razie mam tylko przednią piastę przy sobie. A szprychy chcę zamówić Mac424 więc nie mam jak wstępnie zapleść.

 

Pokazało mi że przód

lewa strona 266,7

prawa strona 267,5

tył

lewa strona 260,8

prawa strona 260,5

 

Wziąć przód 266 i 268 a tył 260?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 miesiące temu...

Z kalkulatorem sapim... coś z nim jest nie teges, obliczenia dla koła: wysoki kołnierz, niska obręcz z podwójnym kapslem, zaplot na 3 krzyże. długość szprych wyszła 301mm. Pierwsza próba zaplotu na 3 wyszła marnie. Kolejne podejście na 4 wyszła idealnie nawet bez wstępnego naciągu szprych. Wszystkie wymiary były mierzone suwmiarką. I dla 4 krzyży długość wskazywał 311mm. WTF?!

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zarchiwizowany

Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...