Skocz do zawartości

[szprychy] kalkulatory długości szprych


bendus

Rekomendowane odpowiedzi

8 godzin temu, Roballinho napisał:

187 mm, dla nienapędowej – 189 mm. Czy mogę przyjąć dla obu stron jednolitą długość 188 mm? Taki rozmiar jest dużo bardziej popularny od tamtych dwóch.

Możesz. W czasach trudnych to była częsta praktyka. Będzie ci troszkę gwint wystawał ponad łepek nypla z jednej strony. Nie zauważyłem aby miało to jakiś wpływ na wytrzymałość koła. Ważne aby nie było zbyt dużych odchyłek. Tutaj masz 1mm- jest to w granicach błędu.

Co do kalkulatora - ten sapimowski jest ok jeśli dobrze pomierzysz wszystkie elementy (piastę i obręcz).

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Oba podlinkowane kalkulatory są raczej kiepskie. DT jest znacznie lepszy ale miewa takie babole dla własnych komponentów (sic!), że aż wierzyć się nie chce.
Spróbuj jeszcze policzyć tym: https://www.wheelpro.co.uk/spokecalc/
Zastosowanie określonej długości wiąże się z tym, jakie szprychy wybrałeś, bo każda podczas naciągu zachowuje się inaczej (jedne wyciągają się bardziej, drugie mniej, etc.), ale to bardzo pobieżnie opisane, bo wypadkowych jest znacznie więcej i nie wszystkie da się ująć kalkulatorem. 

Nieparzyste długości szprych kupisz bez problemu w DT (choć nie wszystkie produkują) ale w paczkach po kilkadziesiąt sztuk.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jest pewien sukces. Zarówno  leonard.io/edd jak i spokes-calculator.dtswiss.com/en/calculator pokazują te same wyniki.

I tak dla lewej strony wychodzi wynik 188,3 mm, dla prawej 187,2 mm. Pomijając temat samego rozciągania się szprych, o którym pisał @Punkxtr to celowałbym ponownie w ten sam rozmiar - 188 mm. Dobrze kombinuję? Obręcz ma zapas, żeby zmieścić nieco dłuższą szprychę. Pod nyplem też chyba te kilka dziesiątych milimetrów gwintu powinno się schować.

DT to nie ta półka cenowa. :) To rower dla dziecka, budowany w miarę niskim kosztem.  

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jak wyżej, np. CN Spoke. A co do rozmiaru szprych to jest przednie koło ? Jak na 20 cali to dość długie te szprychy. ( a jeszcze mówisz, że obręcz iluś tam komorowa, więc nie najniższa) Ten rozmiar to z pamięci ( 188 ) do przedniego koła zwykła obręcz...

Oczywiście mogę się mylić

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie no panowie, aż tak bardzo budżetowo (ocynk) nie będzie. :) Podstawa, to nierdzewka, tyle że ma być w czarnym kolorze. Właśnie te CN Spoke'i mam w planie tam wpleść.

@SoloTM tak wyszło z obliczeń. Koło przednie, ale co ciekawe, tył wychodzi niemal identyczny. Oba kołnierze piast mają te same średnice skrajnych otworów i są tak samo oddalone względem siebie. Piasty są pod hamulce tarczowe, natomiast obręcz jest wielokomorowa, ale jednak dość niska (Alexrims DM22).

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Raz jeszcze, bardzo dokładnie wymierzyłem obręcz i piasty. Poniżej wrzucam wyniki z kalkulatora DT.

 

Zrzut ekranu 2019-01-17 o 22.45.06.png

 

Czy dla takich wartości będzie ok, jeżeli przyjmę dla strony lewej – 190 mm, dla prawej – 188 mm w obu kołach? Tak, jak wspomniałem nieparzyste szprych DT nie wchodzą w grę, więc muszę wybrać coś z parzystych

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja tam "analogowy" jestem zawsze dobierałem na oko, mierząc inne piasty i wysokość obręczy. Nie korzystałem z kalkulatorów. Nie pamiętam żebym kiedykolwiek do kół 20 cali potrzebował 188, a już na pewno 190. No ale może akurat takie są potrzebne u Ciebie.

Jutro z ciekawości pomierzę swoją piastę i wpiszę do w/w kalkulatorów i porównam z rzeczywistą długością szprych. ( koło 26 akurat ) Ciekawy jestem co wyjdzie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Sprawdzilem w 4 kalkulatorach ( może źle wpisuję, ale nie sądzę ) pomiary rozstawu otworów katalogowe, erd katalogowe, 2-3 mm grubość obręczy wzięta na oko, reszta z dokładnością do kilku mm ( rozstaw kołnierzy, offset prawy lewy ) i wszystkie mniej więcej to samo pokazuja 264-263 mm.266/267 mm ( koło tylne ). szprycha zmierzona mniej dokładnie ( na kole ) , ale z dokladoscią do 1- max 2 mm i według mnie ma 260-261 mm i jest to ta dłuższa strona. Krótko mówiąc wszyscy oszukują ( lub ja źle coś wpisuję ) podobnie - zawyżają długość o jakieś 5 mm . ( szprychy mam idelanie dobrane - po obu stronach kończą się równo w nyplu, na tyle, żeby włożyć śrubokręt, ale cały nypel jest wypełniony szprychą )

https://www.wheelpro.co.uk/spokecalc/

https://spokes-calculator.dtswiss.com/en/calculator

https://pro-bike.pl/spoke.frame.php

https://www.sapim.be/kalkulator-dlugosci-szprych

Piasta fh-m737, ( old 135 mm, rozstaw otworów 45 )  szprychy dt champion 2.0, nyple też dt, obręcz :

https://www.dobrerowery.com/rigida-zac-21-p-11136.html

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Daj znać czy pasują. Mam nadzieję, że kalkulator się nie pomylił w Twoim przypadku.

Znalazłem katalogowe wymiary - jak je wpiszę to jeszcze 1-2 mm dłuższe szprychy kalkulator proponuje

Shimano Deore XT FH-M737, rear

 

Hub measurements

Left flange diameter 45.0 mm
Right flange diameter 45.0 mm
Centre to right flange 23.2 mm
Centre to left flange 36.8 mm
Spoke hole diameter 2.6 mm
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 5 tygodni później...

Witajcie. mam pytanie:

zapleciono mi koło, obręcz dartmoor fortress pod v brake,  26 cali , szprychy dt champion. piasta Archera z hamulcem bębnowym, tak być musi bo koło idzie do nietypowego zastosowania, mobilna kawiarni rowerowa,  czyli na 3 kołach jest ciężar około 360kg licząc moje 4 litery. Przednie koła podejrzewam jakieś motorowerowe tył rowerowe opisane powyżej i tylnie jest napędowe.

Pytanie następujące, widzę ze część szprych jest zamontowana tak ze wystaje jakies  2,5  -  3 mm gwintu. wystaje z nypla w stronę piasty , to dopuszczalne?

szprychy miały różną długość- po 2 stronach piasty, i montowane z jednej wyraźnie wystają.

Nie ja liczyłem długości i nie ja zaplatałem, ale ja będę jeździł i musze się upewnić czym mi się to koło się pod tyłkiem nie rozwali .Proszę podpowiedzcie.

 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Idealnie dobrane szprychy kończą się na równi z główką nypli. Jeśli wystają 3 mm to zdecydowanie za dużo - osobiście zacząłbym od sprawdzenia (dobrym!) tensometrem wartości naciągu. Często dzieje się tak, że w przypadku za długich szprych ludzie kręcą nyplami za mocno - w pewnym momencie kończy się gwint na szprychach i aby móc je - w miarę sensownie - napiąć, uszkadzają w środku nyple. W takim przypadku szprychy będą pracowały góra - dół i zaczną pękać przy zagięciach bądź pękać będą same nyple.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No właśnie mi się cos wydawało ze za krótkie wyliczyli w "serwisie"  nie po to robię pancerny zestaw ,nie po to kaseta 46 T  by mieć najdelikatniejsze albo wręcz wadliwie zaplecione koło .czyli szprychy do wymiany. przynajmniej połowa , bo z jednej strony siedzą głęboko, nie widać gwintu.

tansometr chyba niepotrzebny,na wyczucie, ręką można te szprychy naginać.

czyli jutro zdjecie całości i leci do sensownego serwisu.dzięki za podpowiedzi

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 1 miesiąc temu...

Potrzebuję zakupić jakieś wytrzymałe szprychy, do roweru który będzie wykorzystywany do "zadań specjalnych". Te które są obecnie wymagają niestety wymiany, ze względu na uszkodzenia mechaniczne...

Znalazłem tutaj szprychy cnspoke: https://www.zico-bike.pl/szprychy - możecie rzucić okiem na ich specyfikacje? Będą ok?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W dniu 16.01.2019 o 12:54, Punkxtr napisał:

Oba podlinkowane kalkulatory są raczej kiepskie. DT jest znacznie lepszy ale miewa takie babole dla własnych komponentów (sic!), że aż wierzyć się nie chce.

Punkxtr to nie jest zdaje się Twój odosobniony pogląd https://www.wheelpro.co.uk/suport/spoke-length-calculators/

Jest tam małe porównanie kilku najpopularniejszych kalkulatorów i komentarz na temat różnic w podawanych przez nich wynikach.

Zdaje się że kalkulator leonard i wheelpro powinny dawać wyniki polegające na prawdzie. Mnie jednak ciekawi ręczne wyliczenie długości wg. wzoru to raz a dwa na marginesie pytanie do Ciebie, czy tą tabelę Dt Swiss służącą pomocą przy określaniu długości szprych zamawiałeś przez ebaya/amazona, jak to wyszło kosztowo i przede wszystkim, czy warto ponieważ za mojej pamięci jesteś jedyna osobą o której wiem, że stosuje ten szwajcarski wynalazek.

pozdrawiam

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@przemogg tabelę DT zamawiałem swego czasu bezpośrednio u polskiego dystrybutora. Aktualnie używam jej tylko do liczenia ERD obręczy, do pomiaru piast jest zbyt niedokładna jak na moje standardy (tak naprawdę dokonuje się tego na oko). Jeśli chodzi o wyliczenia długości szprych, to tabela działa identycznie jak kalkulator na stronie DT i z tego nie korzystałem chyba ani razu. 

Po latach na pewno nie polegam już na pomiarach producentów tak ERD, jak i piast. Różnice w obrębie tych samych modeli są znaczne, obręcze potrafią nie być okrągłe i należy wyciągać średnią. Inaczej mamy 1 mm tu, 1 mm tam i szprychy będą miały zły rozmiar. Co do samej tabeli mogę ją polecić do obliczania ERD ale też nie jest to najlepsze narzędzie na rynku (dokładniejszy i wygodniejszy przyrząd zdaje się mieć w ofercie Wheelsmith). Trzeba sobie wypracować metodę pomiaru (kiedy nie ma błędu), mnie na początku tabela sprawiała kłopoty. Po zmierzeniu kilkudziesięciu obręczy jest ok. Jeśli szukasz czegoś do mierzenia szprych co działa lepiej jak kalkulator DT to odpuść, bo się zawiedziesz. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 3 tygodnie później...

Pytanko mam, może nie o długosc, bo dobrałem kalkulatorem dt i jest idealnie.

Natomiast zastanawia mnie inna rzecz ;-) na obreczy dt r460 mam napisane max tension 1200N, i czy ktos mi powie jak się to ma do naciagu szprych po załozeniu opony 32C i nadmuchaniu do np 100PSI...w takich warunkach  naciag spada znacznie. Pytanie czy naciagnac to 1200N z oponą czy bez. Wydaje mi się że trzeba podkrecić ;-) na blogu dt nie jest to napisane, ale sugerujac sie wykresami , myśle że podkrecali https://www.blog.dtswiss.com/spoke-tension/

Aha, to moje pierwsze kolo od tzw. podstaw. Wyszło zdaje się b. dobrze, ale ten max naciag mnie zastanawia, a nie mam takiego gotowca do porównania. Koła eastona zsplecione w ten sam sposób sa mocniej naciagniete ...tj max tension z opona jest jak w dt bez...

Ale niestety na obreczach easton nie mam info o max tension :-(

Fulcrumy ktore mam gotowe praktycznie nowe... są też mocniej naciagniete, ale tam jest dziwne zaplot asymetryczny 14/7 ...

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Są dwie różne szkoły. Np. Rohloff dla swoich piast i rekomendowanych komponentów do budowy koła informuje, że naciąg szprych ma być mierzony z oponą. Z drugiej strony, Rohloff nie potrafi zmierzyć dobrze długości szprych dla swoich kół, bo wartości podane na stronie dają zbyt krótkie szprychy. Także części robią świetne, ale...

Druga szkoła zakłada naciąg bez opony. 120 kg to wartość graniczna i musisz też sprawdzić maks. naciąg rekomendowany przez producenta piast oraz szprych (markowe nyple tyle wytrzymają). To naprawdę bardzo mocno naciągnięte szprychy i z reguły nie ma potrzeby aby aż tak je napinać. Oczywiście w celu weryfikacji poprawnego naciągu potrzeba naprawdę dobrego tensometru, dla przykładu najpopularniejszy Park Tool podaje takie kwiatki, że aż strach.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Kolo na piascie dt 350, obrecz r460 disc, 24h, szprychy sapim 1.8 i nyple sapim plus wrzucilem podkladki okragle sapim pod nyple....dt chyba nie ma oczkowanych szosowych obreczy...

Nawet jesli ten park tool nie jest zkalibrowany, to zawsze wskazuje to samo napiecie tej samej szprychy, tak to widze. I teraz porownujac naciag miedzy tym kolem a kolem gotowcem od eastona zaplecionym w ten sam sposob na tej samej ilosci szprych, widze sporą różnice naciagu. Felgi b. podobne w profilu, tylko ten easton oczkowany.

 

Jakos ten naciag eastona b. mnie przekonuje. ;-)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zarchiwizowany

Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...