Skocz do zawartości

[szprychy] kalkulatory długości szprych


bendus

Rekomendowane odpowiedzi

  • 1 miesiąc temu...
  • 3 miesiące temu...

ktoś potwierdzi prawidłowe użycia kalkulatora ? :)

 

przednia to Hope pro2 Evo (tu nie do końca jestem pewien wymiarów, tylko w jednym miejscu je znalazłem, chętnie bym potwierdził, na dodatek zwykłe Hope pro2 różni się chyba od Evo)

tylna chosen

srednica podzialowa otworow po obu stronach = 58mm

CTL - od osi symetrii kola do lewego kolnierza = 28mm

CTR - od osi symetrii kola do prawego kolnierza = 15mm.

obręcze wtb freq i23 26

spokeslengthdtswiss.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 1 miesiąc temu...

Witam, liczylem dlugosc szprych 4 roznymi kalkulatorami i kazdy mi co innego pokazal czy mogl by mi ktos pomoc lub potwierdzic czy dobrze wyliczylem

obrecz to MAVIC EN 521 ERD to 535mm

piasta to HOPE PRO 2 (to jest ta ktora ma z lewej 19,5 a prawej 34 do osi i flansza ma lewa 56, prawa 54)

zaplot na 3 krzyze

srednia dlugosc szprych z tych wszystkich kalkulatorow to prawa strona 259mm i lewa 257mm

srednica otworow to chyba 2.1 nie jestem pewien.

z gory dziekuje za pomoc

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 9 miesięcy temu...

z tego co widze to kazdy liczy co innego, chyba zaplote na probe na szprychach jakie mam :)

Mam obrecze dt 4.1 ceramic i piate przednia dt 340 bez tarczy kalkulator sapim pokazl mi 267

 

obrecz 28 otworow zaplatac na 3 czy2 krzyze? bedzie pod opone maxxis detonator 1,5

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 4 miesiące temu...
  • 6 miesięcy temu...

Wymieniam obręcze w kołach i nowe obręcze mają ERD większe o 2 mm, więc zgodnie z zasadami logiki szprychy powinny być dłuższe o 1 mm prawda? Kalkulatory potwierdzają tę zależność, a czasem to i identyczną długość pokazują.

 

Mogę więc przepleść koła zachowując stare szprychy i nyple? Nie wpłynie to niekorzystnie w jakikolwiek sposób?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 tygodnie później...

próbowałem policzyć szprychy 3 kalkulatoramim, za każdym razem na 3 krzyże i każdy z nich podał mi różne wartości - roztrzał to około 10 mm na szprysze więc nie chce mi się wierzyć w te programy, czy ktoś może polecić jakiś sprawdzony, nieomylny program?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 1 miesiąc temu...

Dzień dobry,

 

Kilka pytań debiutanta:

 

1) Jak mierzyć długość piasty do kalkulatorów? Wpisywać długość mierząc korpus piasty z jednej strony i z drugiej koniec bębenka, czy raczej mierzyć długość mocowania? Wydaje mi się, że po prostu należy zmierzyć według tej drugiej opcji(czyli u mnie 135mm), ale pytam dla pewności.

 

2) Jak mierzyć dokładnie obręcz? Długość tylko do krawędzi(chodzi o średnicę wewnętrzną), czy dodawać grubość? Różnie ludzie robią, a z kalkulatorów to jasno nie wynika.

 

3) Czy jeśli różnice w stosunku prawej i lewej strony piasty(różnice długości szprych) są w zakresie 1 lub 2 mm to czy ryzykować kupno takiej samej długości szprych dla obu stron i liczyć na to, że na nyplach zniweluje się te długości? Uprzedzam, że chodzi o tylną piastę, typowe MTB(na kasetę 7k i rozstaw 135mm).

 

4) Używałem trzech kalkulatorów i każdy podaje różne, ale odpowiednio proporcjonalne długości szprych(tak jak wcześniej pisałem - różnica 2 mm). Męczyć te kalkulatory do zgody, czy uśrednić wyniki?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dobra kilka rzeczy ta strona mi wyjaśniła: http://leonard.io/edd/

 

Dalej mi się jednak rozchodzi o dwa ostatnie pytania, tzn. chciałbym znać jakieś wasze doświadczenia. Jak już składacie to przy małej różnicy długości szprych kupujecie takie same czy różne, no i co z tymi kalkulatorami? Uśrednić wartość?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dobra kilka rzeczy ta strona mi wyjaśniła: http://leonard.io/edd/

 

Sprawdziłem jedną z piast tylnych - Zastanawia mnie różnica napięcia szprych po lewej i prawej stronie piasty.

 

Stosunek napięcia L/R wynosi czterdzieści trzy procent. Przyjmując wartość sto po prawej stronie, napięcie po lewej będzie wynosić czterdzieści trzy? Dobrze rozumuję?
 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 4 tygodnie później...

Witam, w kalkulatorze 
http://www.sapim.be/kalkulator-dlugosci-szprych

wychodzą mi jakieś dziwne wyniki, pierwszy raz tego używam. 
Wpisuje:
Całkowita długość piasty 100mm
Lewa strona 26mm
Prawa strona 12mm
Średnica piasty 58mm
Wewnętrzna średnica obręczy 540mm
Grubość obręczy 3mm
Liczba szprych w kole 36
Liczba krzyży na stronę 9
Wychodzi 304mm ;O Co robię źle? Na poniedziałek potrzebuje rower a jeszcze nawet szprych nie kupiłem a co dopiero żeby mi to ktoś zaplótł.  :sweat:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam, w kalkulatorze 

http://www.sapim.be/kalkulator-dlugosci-szprych

wychodzą mi jakieś dziwne wyniki, pierwszy raz tego używam. 

Wpisuje:

Całkowita długość piasty 100mm

Lewa strona 26mm

Prawa strona 12mm

Średnica piasty 58mm

Wewnętrzna średnica obręczy 540mm

Grubość obręczy 3mm

Liczba szprych w kole 36

Liczba krzyży na stronę 9

Wychodzi 304mm ;O Co robię źle? Na poniedziałek potrzebuje rower a jeszcze nawet szprych nie kupiłem a co dopiero żeby mi to ktoś zaplótł.  :sweat:

Zmień ilość krzyży na 3 - czyli standardowy zaplot. Żeby zapleść koło na 9 krzyży musiałoby mieć przynajmniej 72 szprychy. 

 

Seraph, nie znam się na obręczach Alexrims, ale zdaje się, że nie ma takiego modelu jak XC 49. Alexrims podaje ERD swoich obręczy na swojej stronie. Tam szukaj. 

http://www.alexrims.com/product.asp?sc=1&cat=19&cat2=20

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No właśnie jest taki model bo ja mam :sweat: Na stronie Alexrims go nie ma, ale wydaje mi się, że kiedyś jak patrzyłem to był tylko nie zwróciłem uwagi na ERD.

Najbardziej z profilu przypominają TD17 i wymiar też mają taki sam (622x17). To możliwe, że zmieniono naklejki i nazwę modelu? TD17 mają ERD=602.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zarchiwizowany

Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...