Skocz do zawartości

[Łańcuch] Campagnolo C10 Record - głośna praca oraz wibracje na korbie SLX


neoblade

Rekomendowane odpowiedzi

Witajcie,

Niedawno wymieniłem napęd w rowerze.

Korba SLX FC-M670

Kaseta XT CS-M771

Łańcuch Campagnolo C10 Record.

Do tego przerzutki XT SGS z tyłu i SLX z przodu ale to raczej nie jest tu ważne.

 

Po paru dniach niestety zwróciłem uwagę na:

1. Głośną pracę napędu - metaliczne terkotanie dochodzące z okolic korby. Na zębatkach 1 i 3 które sa aluminiowe jest zdecydowanie ciszej. Na 2ce która jest metalowa odgłos jest głośny. Oczywiście zweryfikowałem i na pewno nie ociera o łyżkę przerzutki.

Nagrałem film na którym można usłyszeć to. W zasadzie tak jak słuchać w pierszwych sekundach wystarczy lekko poruszać korbą przód tył zeby było słychać to "pykanie".

FILM: https://www.youtube.com/watch?v=EJ70lwQupYo

 

2. Wibracje wyczuwalne na pedałach przy szybszym pedałowaniu. Tutaj wydaje mi się, że łańcuch wychodzący z zębatki korby wpada w rezonans i lekko lata góra-dół. Włączanie/wyłączanie sprzęgła w przerzutce XT nic nie zmienia.

 

Będę mega wdzięczny za wszelkie sugestie co może być tego przyczyną :(((

 

DziękI!

Karol

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wcale nie rzadko zdarza się, że nowy napęd lekko rzęzi lub wibruje, bo wszystko musi się ułożyć i dotrzeć. Ja bym się na początku nie przejmował i jeździł, a wrócił do tematu za jakieś 100, albo i 200 km jeśli się nie uspokoi. Trzeba też wziąć pod uwagę, że łańcuchy Campa są dość ciasne i może stąd wynika problem, ale w takim razie tym bardziej muszą się "rozruszać".

Skąd masz informację, że młynek jest aluminiowy? Wydaje mi się, że tylko największa zębatka jest z alu. Nawiasem mówiąc to aluminium to też metal.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

2 godziny temu, seraph napisał:

Wcale nie rzadko zdarza się, że nowy napęd lekko rzęzi lub wibruje, bo wszystko musi się ułożyć i dotrzeć. Ja bym się na początku nie przejmował i jeździł, a wrócił do tematu za jakieś 100, albo i 200 km jeśli się nie uspokoi. Trzeba też wziąć pod uwagę, że łańcuchy Campa są dość ciasne i może stąd wynika problem, ale w takim razie tym bardziej muszą się "rozruszać".

Skąd masz informację, że młynek jest aluminiowy? Wydaje mi się, że tylko największa zębatka jest z alu. Nawiasem mówiąc to aluminium to też metal.

Zrobiłem na tym już lekko ponad 150-200km (w miarę spokojna jazda 18-24km/h). Z tego co wiem ze spec tej korby to wiem, że środkowa zębatka jest stalowa a pozostałe aluminiowe. I to na tej środkowej najmocniej to słychać. Na innych jakby było przytłumione.

 

Godzinę temu, g286 napisał:

 A tak serio to co ci tak stuka ? To raczej problem w regulacji.

Regulacji czego? Wiesz jestem troche zielony w temacie rowerów ale regulacja przerzutek to nie jest "rocket science" i składając to od zera wszystkie przełożenia zmieniane są gładko, łańcuch nie hałasuje na kasecie. Jedynie ten przód wydaje taki metaliczny dźwięk. Jak wspominałem, na starym łańuchu (chwilę latałem jeszcze na napędzie 9rz) było cicho. Jedynie łańcuch był wyciągnięty wiec zrobiłem na nim 100-150km i wyleciał ale wątpie zeby taki dystans namieszał w zębach.

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

26 minut temu, neoblade napisał:

Jak wspominałem, na starym łańuchu (chwilę latałem jeszcze na napędzie 9rz) było cicho. Jedynie łańcuch był wyciągnięty wiec zrobiłem na nim 100-150km i wyleciał ale wątpie zeby taki dystans namieszał w zębach.

 

Nie bardzo rozumiem. Miałeś napęd 9rz i przeszedłeś na 10rz ale jeździłeś na początku na starym łańcuchu?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

36 minut temu, neoblade napisał:

Z tego co wiem ze spec tej korby to wiem, że środkowa zębatka jest stalowa a pozostałe aluminiowe.

Mała jest stalowa, środkowa kompozytowa (mocowanie z włókna szklanego, a wieniec zębów ze stali), a duża aluminiowa. Mała z aluminium zniknęłaby w oczach. Przynajmniej ja taką specyfikację znalazłem:P

Zrobiłeś na starym łańcuchu te 100-150 km głównie na tej środkowej zębatce? Jeśli tak to rzeczywiście mogło ją nadgryźć i teraz ciasna Campa nie siada idealnie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1 godzinę temu, Alsew napisał:

Nie bardzo rozumiem. Miałeś napęd 9rz i przeszedłeś na 10rz ale jeździłeś na początku na starym łańcuchu?

Plan początkowo zakładał ze wymieniam jedynie korbe na SLX 3x10 lecz miałem napęd 3x9. Wrzuciłem korbę oraz nowy łańcuch (9rz). Okazało się, że kaseta jest jednak mocniej zjechana niż mi się wydawało, bo łańcuch od razu po założeniu zaczął strzelać na niej. Na starym łańcuchu było ok. Dlatego po przeliczeniu uznałem, że wolę dołożyć i przejść na 3x10. Kupiłem kasetę, łańcuch (10rz), przerzutkę, manetkę ;) Później też przednią przerzutkę i manetkę do 10rz lecz te z 9rz i tak działały idealnie ale akurat miałem inny rower który potrzebował przedniej przerzutki 9rz.

Zanim mi przyszła tylna kaseta przelatałem na tej stalowej (tak z włóknem) zębatce właśnie ok 100-150km.

1 godzinę temu, seraph napisał:

Mała jest stalowa, środkowa kompozytowa (mocowanie z włókna szklanego, a wieniec zębów ze stali), a duża aluminiowa. Mała z aluminium zniknęłaby w oczach. Przynajmniej ja taką specyfikację znalazłem:P

Zrobiłeś na starym łańcuchu te 100-150 km głównie na tej środkowej zębatce? Jeśli tak to rzeczywiście mogło ją nadgryźć i teraz ciasna Campa nie siada idealnie.

Na tej stronie piszą, że mała jest alu ;) https://www.rowertour.com/p/19411/shimano-fc-m670-slx-korba-czarna

Środkowa "kompozyt" ale sama zębatka jest stalowa tylko boki po których łańcuch się prześlizguje do włókno :P

Poniżej zdjecie zębów. IMO wyglądają jak nowe ale Wy na pewno macie większe doświadczenie w temacie ;) 

 

 

 

 

 

20180904_213836.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Może sklep się pomylił w opisie, a może ja coś źle przeczytałem. Sprawdzić nie problem, bo wystarczy magnes przyłożyć. Materiał zresztą to mało istotna kwestia. Zęby nie wyglądają na ruszone, ale po takim przebiegu to może i nie widać, ale już czuć. 

Ciężka sprawa. Można by podmienić łańcuch na inny nowy i próbować, można podmienić zębatkę na inną nową i też spróbować i tak wykluczać jedno lub drugie. A można się przyzwyczaić, że póki co nie chodzi to idealnie chociaż rozumiem, że może irytować.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zarchiwizowany

Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...