Skocz do zawartości

[Avid BB7] Słaba praca hamulców, nierówne branie tarczy?


siejacy

Rekomendowane odpowiedzi

Witam,

Wydaje mi się, że z moimi hamulcami BB7 jest coś nie tak. Dodam, że to mój pierwszy rower z tarczowymi hamulcami, więc nie wykluczam jakichś błędów mojej eksploatacji.

Przebieg roweru, a więc i hamulców z tarczami to na tę chwilę 350km. Jednym słowem siła hamowania jest raczej średnia. Na pewno nie pomaga fakt, ze ważę prawie 100kg, ale moje stare v-brake'i w 25 letnim Raleighu hamują mocniej niż te tarczówki. Pierwszy raz podczas jazdy na rowerze boję się mocno hamować, bo mam wrażenie, ze urwę klamkomanetkę albo najzwyczajniej w świecie spalę te tarcze. Do tego podczas mocnego hamowania tylny hamulec piszczy jak stary autobus. Generalnie rzecz ujmując boję się zjeżdżać ze stromych pochyleń, wolę zejść z roweru i go sprowadzić bo nie czuję się komfortowo gdy naciskam obie klamkomanetki prawie z całej siły mimo wszystko dalej się rozpędzając.

Zauważyłem, że w świetle zastanym tylna tarcza wygląda jakby klocek łapał ją tylko w połowie, ale gdy zrobiłem zdjęcie z lampą, to na całej powierzchni tarczy widać jakieś tam zużycie.

Są na forum jacyś użytkownicy tych hamulców o podobnej wadze? Chętnie usłyszę wasze opinie na ich temat.

 

 

przod_lampa1.jpg

przod_zastane1.jpg

tyl_lampa1.jpg

tyl_zastane1.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

mam 2 komplety tych hebli w wersji road (choc to pewnie wiekszego znaczenia nie ma), latam na tym pełnym ogniem, przejechałem na nich z 8tys km,  potrafią zatrzymać rower z każdej prędkości ;-)

Klocki masz dobrze wyregulowane ? znam przypadek człowieka który nie wiedział że nieruchomy klocek trzeba podkręcać i z jednej strony hamował klockiem, a z drugiej obudową zacisku ;-)))

I nie ma znaczenia jakie tam masz klocki, żeby tak zle było jak piszesz to  zacisk/bądz klocki muszą być źle ustawione. W jednym rowerze mam półmetaliki w drugim żywice i nie obawiam się że braknie siły, a tymi rowerami nie jeżdżę wolniej niż 30km.h.

Edytowane przez Gość
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

56 minut temu, cinol123 napisał:

w wersji road (choc to pewnie wiekszego znaczenia nie ma)

Dlatego spytalem jaki rodzaj zacisku ma autor , bo ma to duże znaczenie - na klamkomanetkach szosowych i wersji zacisku MTB  będą objawy podobne do opisanych - przy dobrze naciągniętej lince.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

@RafalxM @cinol123

Są to hamulce w wersji road. Klocki to półmetaliki albo metaliki, nie jestem pewny.

Oglądałem na YouTubie jakieś tutoriale jak wyregulować te hamulce i wydaje mi się że są ustawione prawidłowo, między tarczą a klockiem nieruchomym jest dwa razy mniejsza szczelina niż między tarczą  a klockiem który pracuje. Obie szczeliny są dosyć wąskie ale zauważyłem, że klocek nie ma kontaktu z tarczą dopóki klamka nie jest naciśnięta mniej więcej w 1/4 swojego zakresu.

Jak to u Was wygląda?

I czy to nierówne branie tarczy to nic złego?

Kwestia dotarcia hamulca?

Edytowane przez siejacy
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja ustawiam najciasniej jak sie da, przy prostej tarczy juz minimalny ruch klamki powoduje zacisniecie klickow na tarczy.  Co do ustawienia samego zacisku, tez mam ustawione zaciski a dokladniej szczeliny zacisku niesymetrycznie  wzgledem tarczy , tj tarcza jest blizej strony z klockiem ruchomym, ale klocki sa maxymalnie wysuniete, na tyle na ile sie da by tarcza nie obcierdla gdy niedotykam klamki.

Jakie masz klamki?? Ja mam ultegry 6700, gdzie ciag linki jest nieliniowy i dziala bardzo dobrze.

I jeszcze co to za tarcze? Moze jakies krzaki... u mnie mam avid 160mm i moge stawac na przednim kole ;-p

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Unfortunately, your content contains terms that we do not allow. Please edit your content to remove the highlighted words below.
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...