Skocz do zawartości

[Budowa] Budżetowy projekt na bazie ramy Romet Orkan


Rekomendowane odpowiedzi

Witam!
Dwa dni temu udało mi się nabyć za grosze starą ramę. Stan niezły (brak złamań, wgnieceń i korozji), widoczny na zdjęciu niżej.

BmR2FqA.jpg


Chciałbym zbudować sobie na niej rower z przeznaczeniem na wypady za miasto (do jazdy po mieście mam MTB). Wiem, że zdaniem niektórych jest to słaba baza i najlepiej by było wybić sobie ten pomysł z głowy i odłożyć na używaną szosę, ale takie rozwiązanie mnie nie interesuje.
Do rzeczy - widelec ma rozstaw ~96mm, tył 135mm, zamocowane koło miało średnicę 635mm. Suport wydaje mi się, że jest wkręcany, brak luzów. Przerzutki przód Shimano, tył Spark.
Mam zamiar dokupić koła, opony i wolnobieg (moje typy niżej - chciałbym, żeby ktoś kto ma większą wiedzę na ten temat ocenił czy ma to ręce i nogi).
Koła (https://allegro.pl/kola-28-wzmacniane-na-wolnobieg-cz-i7204496187.html) + opony 700x28.
Wolnobieg (https://allegro.pl/wolnobieg-suntour-wyscigowy-13-18t-romet-colnago-i7534551842.html).
Myślałem też nad zmianami w korbie i suporcie, ale jak pogrążyłem się w internecie celem znalezienia jakiejś lektury na ten temat to całkiem straciłem rozeznanie. Mógłby mnie ktoś nakierować w tej sprawie? Co mam zmierzyć/sprawdzić, żeby dowiedzieć się jakiego typu suport i korba będą do tego zestawu odpowiednie?

Pozdrawiam.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Teraz, KarlosS napisał:

do jazdy po mieście mam MTB

Szacun.

Teraz, KarlosS napisał:

nie linkuje

Po co idziesz w wolnobieg? Kup gotowe koła z kasetą nowe do 200 pln masz, a używki znajdziesz do 150 zł w bdb stanie.

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Mod Team

Mam dwa Oriony ( koło 26" ) w częściach w piwnicy - roczniki 84 i 88.
Zdaje się, że ramy są nawet w lepszym stanie.
Z którego roku jest Twój ?
Tak się zastanawiam jak się wnosiło 20 kg na drugie piętro będąc dzieckiem, a teraz rower ważący 60 % tego, ciężko się czasem wnosi...
Może kiedyś coś ze swoimi Orionami zrobię - w sumie są kompletne, ale coś tam trzeba by było podłubać.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

55 minut temu, Biesz766 napisał:

Po co idziesz w wolnobieg? Kup gotowe koła z kasetą nowe do 200 pln masz, a używki znajdziesz do 150 zł w bdb stanie.

Przy kole z 7-rzędową kasetą nie będzie problemu z osadzeniem go w tej ramie?

A co z suportem? Póki co zostawić ten co siedzi czy rozejrzeć się za czymś innym?

Poprawiony odnośnik do wolnobiegu: https://allegro.pl/wolnobieg-suntour-wyscigowy-13-18t-romet-colnago-i7534551842.html

41 minut temu, KrissDeValnor napisał:

Mam dwa Oriony ( koło 26" ) w częściach w piwnicy - roczniki 84 i 88.
Zdaje się, że ramy są nawet w lepszym stanie.
Z którego roku jest Twój ?

Oj tego to Ci nie powiem, bo sam nie znam rocznika. Miał iść na złom, ale udało się go wyrwać za małe pieniądze. Teraz tylko doprowadzić go do stanu używalności i zadbać o wygląd :)

Edytowane przez KarlosS
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

13 godzin temu, KarlosS napisał:

A co z suportem? Póki co zostawić ten co siedzi czy rozejrzeć się za czymś innym?

Korby masz montowane na klin. Jeżeli korby nie skrzypią na mocowaniu i chcesz na nich jeździć (i na tych zębatkach) to możesz zostawić.

Problem z klinem jest taki że jak raz go wybijesz to trudno z powrotem złożyć żeby wszystko było sztywne i nie miało luzów. Są jakieś patenty z rozgrzewaniem korby i wbijaniem klina w gorącą, ale ja bym od razu wymienił na kwadrat. Miski są wkręcane, więc nie będzie problemu z dobraniem gotowego wkładu.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

22 godziny temu, KrissDeValnor napisał:

U mnie rok był podany w numerze seryjnym umieszczonym z przodu główki ramy.

Sprawdziłem i wychodzi na to, że mam egzemplarz z '92.

21 godzin temu, Sobek82 napisał:

Pozdrower

Niezła sztuka Ci się trafiła. Pozdrawiam.

7 godzin temu, Michau82 napisał:

Korby masz montowane na klin. Jeżeli korby nie skrzypią na mocowaniu i chcesz na nich jeździć (i na tych zębatkach) to możesz zostawić.

Problem z klinem jest taki że jak raz go wybijesz to trudno z powrotem złożyć żeby wszystko było sztywne i nie miało luzów. Są jakieś patenty z rozgrzewaniem korby i wbijaniem klina w gorącą, ale ja bym od razu wymienił na kwadrat. Miski są wkręcane, więc nie będzie problemu z dobraniem gotowego wkładu.

Teraz myślę że nie warto zostawiać tej korby i suportu, jak już robić to komplet.

Mam jeszcze wątpliwości co do tylnej przerzutki - fabryczna będzie współgrała z 7-rzędową kasetą czy trzeba kupić nową?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W dniu 31.08.2018 o 23:55, KarlosS napisał:

Chciałbym zbudować sobie na niej rower z przeznaczeniem na wypady za miasto (do jazdy po mieście mam MTB)

Chyba odwrotnie bardziej by to miało sens... O ile oczywiście te "za miasto" oznacza jakiś teren inny niż ubite drogi.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

3 godziny temu, KrissDeValnor napisał:

A może jest to miasto pełne dziur ( jak ser szwajcarski ) i krawężników do połowy łydki, albo torów tramwajowych, gdzie jak wpadnie Ci szosowe koło, to...
PS
Piszę to jako posiadacz MTB, który miasto ogląda z daleka i zupełnie za nim nie tęskni.

Trafiłeś w sedno. Infrastruktura rowerowa jest delikatnie mówiąc kiepska i zwyczajnie szkoda takiego roweru.

Pisząc "za miasto" oczywiście miałem na myśli dłuższe trasy na ubitej drodze.

A wracając do tematu - szukam ciekawych kółek w rozsądnej cenie i rozglądam się za innymi okazjami. W wolnym czasie przygotowuję ramę do malowania i będę się starał odnowić to co da się uratować, ale jako że tego czasu nie ma za dużo to całkiem możliwe, że renowację skończę dopiero na następny sezon.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 1 miesiąc temu...

Podepnę się, bo ostatnio zanabyłem podobną ramę (w sensie też od Orkana, tyle, że starszą). Chciałbym z niego zrobić coś na styl szosy, ale z tylną przerzutką, na nowych kołach. Hamulce i kierownicę bym zostawił. Zastanawiam się nad wymianą korby i suportu na kwadrat. Robiłeś coś w tym kierunku, udało Ci się coś dobrać?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Unfortunately, your content contains terms that we do not allow. Please edit your content to remove the highlighted words below.
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...