Skocz do zawartości

[klocki] v brake jakie ?


matinek

Rekomendowane odpowiedzi

Witam , ostanio moj rower przestał hamować tylko zwalnia chyba musiały sie z uzyć klocki bo nie sadze zeby zmniejszyło sie zaciskanie. Dodaje zdjecia moich starych bo może jednak nie sa tak mocno zuzyte i wina lezy gdzie indziej. Ale jezeli sa na nic to jakie nowe kupic najlepsze zeby dobrze hamowaly nie niszczylu obręczy i nie hałasowały. Jezdze tylko w suche słoneczne dni , no chyba ze deszcz mnie złapie ;) to tylko wtedy mogą sie zamoczyc hamulce.

b.jpg

c.jpg

d.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Lepiej zmień cały hamulec, odtłuść obręcz, klocki :

1 koło :

https://www.olx.pl/oferta/uzywany-hamulec-shimano-deore-lx-br-t660-czarny-kompletny-super-stan-CID767-IDvspFN.html#637638a2bf

2 koła : ( dopóki jest wybór weź te z wymiennymi okładzinami )

https://www.olx.pl/oferta/hamulce-deore-lx-570-CID767-IDvqDWC.html#f572be8416

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Niby tak myslalem ze powinny sie zuzyc az tych rowkow nie bedzie pionowych, ale z drugij strony tez pomyslalem ze jak sie taki wzorek starł ktory był to moze jednak juz zuzyte. Ale czemu tak nagle przestaly hamowac skad niby jakies zatluszczenie mialo by sie znalezc hm.

Uzytkuje je trzecie rok wec myslalem ze sie zuzyly bo wsmie stopniowo coraz mniej hamowal jak paietam na poczatku stawal deba potem troszke mniej bylo bo mial dluzsza droge hamowania ale jednak hamowal w trzecim roku to nie hamuje tylko zwalnia i tyle.

Ustawione byly dobrze i mysle ze sa dobrze co najwyzej wiecej klamke musze nacisnac ale to nie npowinno miec znaczenia bo opor jest jednak i nie dotyka raczki jeszcze ;)

Po co zmieniac calosc jak dobrze dziala juz nie przesadzajmy ;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Teraz, matinek napisał:

Ustawione byly dobrze i mysle ze sa dobrze co najwyzej wiecej klamke musze nacisnac

To co napisałeś wskazuje na to, że raczej nie regulujesz śrub baryłkowych przy manetkach w trakcie zużywania się klocków. Wg. mnie jest to błąd. Klamki robią się luźne i pewnie stąd wynika problem. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Bo te v brejki ( szczególnie te 2 ) kosztowały nowe ( na 1 koło ) 130 pln i hamują dobrze. ( 30 pln za parę na koło to okazja ). Są v brejki za 10 pln , są za 20, są za 30, są i droższe - bo sztywniejsze i lepiej hamują. Ważna jest też klamka  hamulcowa no i klocki. Jak masz wymienne okładziny to możesz trochę taniej później je wymieniać, zmieniać mieszankę, no ale może faktycznie zmień klocki np. na takie jak wyżej Ci zaproponowano i wyreguluj raz jeszcze hamulce, odtłuść obręcze i sprawdź czy jest ósemka w kole, żeby klocki mogły być blisko obręczy.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No tutaj fakt nie reguluje podczas zuzywania sie ale nei slyszalem zeby trzeba bylo. Jak sie zuywaja to poprostu wiecej musi klamka sie ugiac i tyle jak dla mnie luzu nie ma zadnego bo klocki docskajja sie do kola tylko nie hamuja.

Link i pancerze nie sadze wszystko chodzi  ladnie nie ma oporow jednakowo sie dociskaja do kola rownomiernie. Ogolnie moge powiedziec ze oba chodz tylny mniej jednak hamuje, przedni jeszce cos hamuje z dluzsza droga ale jednak a tylny w ogole rower zwalnia i tyle ale jedzie dosc dlugo. Dwoma naraz zwalnia nie hamuje, wiec jezeli cos by mi wyskoczylo to nie da rady stanac jak kiedys w miejscu.

Sproboje jutro ptrzetrzec zobacze co bedzie chodz nie wiem skad tlustosc by sie mogla wziasc , ogolnie rower co jakis czas myty byl i jakos nie zauwazylem rozznicy ze cos naggle lepiej lub gorzej to takie stponiowe bylo tyle ze w tym roku jakos juz na tyle malo skutecznue hamuja , czaami sa sytuacje ze trzeba nagle i czlowiek mysli ze sie zatrzyma a tu nic,

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A czy klocki moga stracic wlasciwosci hamujace przez zbyt mocne hamowanie , lub czeste leekkie podhamowaywanie lub wysokie temperatury sloneczne bo jezdze sie opalac i rower lezy na sloncu dlugo  ? . Nie wiem moze glupie mysli ale staram sie jakos wpasc na cos czym to spowdowane jezeli nie sa zbyt zuzyte i powinny jeszce sluzyc i hamowac .

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie miałem takiego przypadku, żeby klocki "straciły właściwości hamujące" . W razie czego można odtłuścić klocki i obręcze dla pewności.(tak jak to już było proponowane zresztą).

Natomiast jak piszesz, że tył gorzej hamuje niż przód, to ja bym stawiał na problem z linkami . Proponuję jednak zrobienie regulacji śrubami przy klamkach, tak żeby odstęp klocków od obręczy był minimalny (może to wymagać korekty ustawienia klocków). Dodatkowo możesz nakropić trochę oliwki w zakończenia pancerzy.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No zobaczymy wybieram sie dzisiaj w podroz rowerem i przetre go klocki i obrecz zobaczymy czy to cos da.

Wykluczam problem z linkami i ustawieniem itp itd poniewasz wszystko dziala nie zacina sie chodzi dobrze a ze klamke naciska sie z centy,metr blizej to nie uwazam zeby to powodowalo problemy. Oczywiscie dla eksperymentu wezme ustawie wszystko jeszcze raz i dam znac.

Ja zauwazylem stopniowe zmniejszenie sily hamowania z roku na rok wiec stawialem na zuzycie.ale jak niby mowicie ze jeszcze nie sa te klocki z uzyte to wiec albo one stracily w magiczny sposob swoje wlasciwisci albo wystarczy ze troche sie zuzyly i glebsza ich struktura nie hamuje juz jak trzeba co by bylo bardzo dziwne.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

11 godzin temu, matinek napisał:

No tutaj fakt nie reguluje podczas zuzywania sie ale nei slyszalem zeby trzeba bylo. Jak sie zuywaja to poprostu wiecej musi klamka sie ugiac i tyle jak dla mnie luzu nie ma zadnego bo klocki docskajja sie do kola tylko nie hamuja.

Trzeba naciągać, niby twój wywód jest logiczny ale praktyka dobitnie wskazuje, że racji nie masz. Im bliżej klocki i krótszy skok klamki (+/-), tym większa siła hamowania.
Teoria raczej podpowiada, że w momencie zetknięcia się klocków z obręczą, ramiona hamulców powinny być równolegle do płaszczyzny koła, klocki prostopadle do ramienia, dźwignia równolegle do kierownicy czy raczej prostopadle do zaciskającej się dłoni.

Od czasu do czasu w miarę zużywania się klocków, je też warto wyregulować, bo nie zużywają się równo (ramie hamulca idzie po łuku) i w skrajnych przypadkach nie cały klocek jest dociskany do obręczy.
Czyścić też warto, inaczej się hamuje jak obręcz i klocek są czyste, a inaczej jak zbierze się na nich kurz i pył (stara obręcz i klocek).

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie twierdze ze mam racje ale tak ogolnie by wskazywalo ze nie powinno to miec wybitnego wplywy. Tu sie zgodze z toba ze klocek jak by nie po calosci sie sciera tylko bardziej w polowie bo widac to na zdjeciu ze jakas struktura jego pozostala ale tylko w gornej czesci.

Myc zawsze co jakis czas myje rower i nie zauwazylem roznicy w hamowaniu ale jeszceraz umyje dokladniej sama obreczi klocki i zobaczymy.

Cytuje : Teoria raczej podpowiada, że w momencie zetknięcia się klocków z obręczą, ramiona hamulców powinny być równolegle do płaszczyzny koła, klocki prostopadle do ramienia, dźwignia równolegle do kierownicy czy raczej prostopadle do zaciskającej się dłoni.

Tutaj uwazam ze wszystko jest jak trzeba to oczym piszesz wyzej. jak i plynnosc dzialania itp itd.

Zaraz ide na przejazdzke, przemyje go podreguluje i zobacze jak nic nie da ewidentnie bedzie oznaczalo ze sie zuzyly juz chodz jak mowicie nie wygladaja na mocno zuzyte, no zobaczymy dam znac pozniej ale dziekuje za rady.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dodam od siebie, że często guma klocka twardnieje po dłuższym czasie (tutaj mamy przynajmniej 3 lata użytkowania), a co za tym idzie-traci swoje właściwości.

Kup nowe klocki, załóż, wyreguluj i sprawdź wtedy. Nie zmieniaj szczęk, klamek, skoro wcześniej działało to czemu ma teraz być złe. 


Dodatkową kwestią słabszej mocy moze być uszkodzony pancerz, który gdzieś się napręża, gubiąc sztywność i nie przekazuje całej siły hamowania.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jednak moj przypadek jest dziwny ;) Mycie nic nie dalo bo jak mowilem skad niby zatluszczenie , zreszta co jakis czas go mylem wiec tego nie bralem pid uwage ale umylem i nic z tego.

Klocki ustawione od nowa wyregulowane wszystko i tak nic nie wyszło z tego powiem , przod moze odrobine bardziej hamuje krotsza droga hamowania. Tyl zero jak bylo tak jest tylko zwalnia rower ale to nie hamowasnie. Dwoma tez rower nie stanie jak kiedys , tesuje na niewielkiej gorce bez rozwijania predkosci tyle ile sie sam rozpedzi i po paru metrach hamuje i lipa nie hamuje a zwalnia nie tego sie spodziewalem . Chodz to dziwne zeby z taka sila nawet naciskac klamki i nie hamuje czy to mozliwe ze sa tak twarde ze nigdy ne zahamuja mimo duzej sily nacisku . Nie chcialem juz zbyt mocno dusic zeby nie uszkodzic czegos bo kiedys lekkon sily uzywalem i bylo ok.

Nie jest to co bylo po kupnie roweru niestety, wiec mimo niewielkiego zucyia tycvh klockow jak piszecie ze powinny byc ok to chyba jednak wymagaja wymiany. Tylko na jakie teraz dobre niedrogie zmienie i zobaczymy co bedzie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nagraj filmik jak naciskasz klamkę, tak, żeby było widać jaki klamka ma skok ( w jakim miejscu jest dźwignia hamulca gdy szczęka zaczyna dotykać  klocków ) oraz ujęcie na szczękę przy kole ( podczas zaciskania i puszczania hamulca ). Dodatkowo ujęcie na cały pancerz od klamki aż po szczękę.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

I zalozylem nowe i lipa czy ja juz mam jakas fobie i zapomnialem jak bylo na poczatku ale mam wrazenie ze zatrzymywal sie od razu jak nacisnalem hamulec a teraz zwalnia tylko.

Wiec teraz juz nie wiem  co jest grane nie spotkalem sie z czyms takim  to w rowerze mojej kobity klamke dociska prawie do raczki jakies byle jakie kliocki hamuje to jakos i rower stary nic nie robone w nim grubo ponad 5 lat ani linki wymieniane ani jakies poprawianie tych haulcow. Poprostu jezdzi jak sie zuzywaja to sie jej klamka tylko bardziej ugina niczym zadzialaja i tyle,

A moj rower nowy 3 lata na dopiero i takie cuda z hamulcami nie wiem co to za czarna magia , mialem stary rower kiedys i sie z czyms takim nie spotkalem jak w tym, sproboje chyba wszystko jeszce raz rozebrac wyczyscic nasmarowac  zlozyc ustawic itd moze cos to da. Chodz przeciez to tylko hamulce powinno sie klocki wymienoc i  ok powinno byc jak wszystko inne dziala.

SoloTm dalem ci fotki  sproboje dac filmik chodz nie wiem czy mi sie uda. I zdjecie z starymi i nowymi kolckami ktore zalozylem .Moge tu dodac tylk do 2 mega malutko zdjecia musze z mniejszac a jak mam dac filmik jak zajmuje 30mb ?

20180902_175004.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zarchiwizowany

Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...