Skocz do zawartości

[do 6000 zł.] full suspension


Rekomendowane odpowiedzi

3 godziny temu, durnykot napisał:

Pytanie ,co rozumiesz pod pojęciem rekreacyjnej jazdy?

No to nieco przybliżę moją sportową sylwetkę - proszę się nie śmiać :D 45 l. jeżdżę po okolicznych lasach i okolicach, żadne downhille, martony xc itd. Średni przebieg wycieczki 25 km. (..... dobra możecie się już podnieść z podłogi po ataku śmiechu)

Jak to mówię pow. 30 km. w trakcie jednego wyjazdu zaczynam robić  pętle wokół Górnośląskiego Centrum Kardiologi w razie czego :rolleyes:

Rower ma być wygodny i nie obciążać za bardzo kręgosłupa, bo jednak nawet jazda po ścieżkach leśnych i korzeniach trochę daje się we znaki i jest mało przyjemna.
 Zacząłem się zastanawiać nad tym Giantem po producent podaje: cyt. "POKONUJ TECHNICZNE TRASY XC Z RÓWNOWAGĄ I KONTROLĄ. NOWY MODEL Z KOŁAMI O ŚREDNICY 29 CALI TO IDEALNY WYBÓR NA WYŚCIGI XC, MARATONY CZY CAŁODZIENNE TRAILOWE WYZWANIAWięc może jednak taki?

Siadłem na tego Gianta i powiem szczerze na pierwszy rzut oka nie zauważyłem różnicy pomiędzy nim, a Kellysem (27,5") bo też takim okazję miałem się przejechać. Jest to oczywiście pierwsze wrażenie - dość trudno mieć pogłębione jak robisz kółka pod sklepem.

Giant ma mniejszy skok amortyzatorów - czy to wpływa na komfort jazdy, innymi słowy czy jest jakaś różnica na korzeniach, bardzie się odczuwa, czy dopiero różnicę w skoku odczuwa się przy większych nierównościach?  

Jak na razie po lekturze waszych porad (za które dziękuję) na placu boju zostały 29ery czyli Kellys, Cube i Giant. (univega nie ma 29-erów)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Mod Team
Godzinę temu, gregxgregx napisał:

No to nieco przybliżę moją sportową sylwetkę - proszę się nie śmiać :D 45 l. jeżdżę po okolicznych lasach i okolicach, żadne downhille, martony xc itd. Średni przebieg wycieczki 25 km. (..... dobra możecie się już podnieść z podłogi po ataku śmiechu)

Nie powodu do śmiechu, większość z nas ma ten wiek przed sobą ( ja nie ) . Ważniejsze ,że jeździsz .

 

Godzinę temu, gregxgregx napisał:

Giant ma mniejszy skok amortyzatorów - czy to wpływa na komfort jazdy, innymi słowy czy jest jakaś różnica na korzeniach, bardzie się odczuwa, czy dopiero różnicę w skoku odczuwa się przy większych nierównościach?  

Komfort zależy od wielu czynników: zestrojenie zawieszenia, ciśnienie w oponach, trasa, technika jazdy. Amorki o większym skoku ( od 140 mm do góry ) mogą paradoksalnie dawać mniejszy komfort na przeciętnej leśnej ścieżce niż amorek 100 mm, ale na cięższych, bardziej wymagających trasach większy skok da więcej pewności i kontroli . Prywatnie uważam, że jeśli ktoś szuka fula i nie ma ciśnienia na ściganie się to optymalnym wyborem jest 120 mm. Łagodniejsza geometria, wygodniejsza pozycja, nieco bardziej kanapowo zestrojone zawieszenie niż w typowym fulu XC. 

Miałem fula 100mm, 120mm , obecnie mam 140 mm i mimo ,ze nie jeżdżę często na wymagających trasach do 100 mm by nie wrócił.

1 godzinę temu, gregxgregx napisał:

placu boju zostały 29ery czyli Kellys, Cube i Giant. (univega nie ma 29-erów)

Zacząłbym rozpatrywać relację cena- wyposażenie .

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No to cenowo wygląda tak:

ROWER CUBE 153100 STEREO 120 - 5 859,00              https://skiteam.pl/rowery/9742-rower-cube-153100-stereo-120.html#/kolor-black_blue/rozmiar-18_cal

Kellys -5700 zł   . https://allegro.pl/kellys-tyke-30-rozmiar-m-29-er-i7489267361.html

Giant - po negocjacjach w sklepie 7600 zł. https://www.giant-bicycles.com/pl/anthem-29er-3

 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Mod Team

Szybkie porównanie:

Amorki przód

Giant i Kellys mają  ten sam amorek , różnica 20 mm skoku na korzyść (? ) Kellysa, Cube ma Manitou Markhor, który ma cieńsze górne golenie, ale bardzo dobrą spreżynę powietrzną i niezły system tłumienia.

Tłumiki

Gant i Kellys mają ten sam tłumik, różnica to system mocowania Trunnion w Giant i klasyczne w Kellys  ( mało istotna różnica )i inne ustawienia tłumienia zależne od kinematyki ram. Cube ma Manitou Radium ,który będzie pracował porównywalnie do RSa. 

Napęd

Giant- pełne Deore, Kellys- mix SLX i XT ( czyli lepiej niż Giant ), Cube- mix Deore i XT ( porównywalnie z Giantem ). Kellys jako jedyny ma napęd 11 sp.

Hamulce

Giant- pozagrupowe klasy Deore, Cube- szkoda słów, Kellys- także słabo

Koła- Giant ma swoje, których wadą jest dosyć wąska obręcz ( 21 mm ) , gdzie Cube z kołami Answer ( firma należąca do tej samej firmy co Manitou ) ma obręcze o szerokości 23,5. Kelys ma na piastach Novateca ( całkiem OK ) z własnymi obręczami o szerokości 21 mm. Wszystkie komplety na pewno ważą w okolicach 2 kg. Kellys ma najgorsze opony , do tego prawdopodobnie obręcze nie sa Tubeless Ready. Jeśli tak jest to w tym przypadku Cube ma najlepsze koła.

Konkluzja- patrząc na relację cena- osprzęt nie widać powodu wyższej o 2k  ceny za Gianta ( przynajmniej ja nie widzę ). Porównując Cube i Kellysa , Cube wydaje się lepiej zestawiony, wymaga jedynie wymiany hamulców i zalania opon mleczkiem ( jeśli chcemy ). W Kellysie do wymiany nadają się koła, opony i hamulce ( przynajmniej ja bym to zrobił ).  Nie patrzę na zawieszenie , bo nie jeździłem na Kellysie, a Maestro z Gianta nie powala mnie na kolana ( zbyt wiotki pod moją wagą ). 

 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Mod Team

Nie chcę nic sugerować ,ale na tą chwilę można przyjąć taki werdykt.

21 godzin temu, gregxgregx napisał:

A jaki koszt wymiany hamulców i na co?  

Zależy od oczekiwań i budżetu. 

Osobiście kupiłbym Magury Trail Sport

https://www.rosebikes.pl/magura-2660026-2660026

lub ostatecznie Shimano XT

https://www.sbike.pl/czesci-mtb-trekkingowe-hamulce-hamulce-tarczowe-hamulce-tarczowe-shimano-deore-xt-br-m8000-+-bl-m8000-komplet-g02a-o_l_158_5093.html

Można oczywiście kupić taniej - Magury MT4 lub Shimano SLX,ale w oszczędności będą niewielkie. 

Można też kupić drożej i zakupić Magury MT5 lub iść po bandzie i założyć  MT Trail Carbon czy też MT7 ,które dają + 100 do lansu na dzielni.

 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zwróć uwagę na markę stroju :-)

Byłem dzisiaj jeszcze raz obejrzeć tego Cuba i szlag mnie trafił na kołach 29" mają tylko ramę 17 i 19 ( i to nie w sklepie w którym byłem). 

Ten model przy takim rozmiarze koła  ma ramę tylko 17 i 19 .

 A ja mam 176 cm. wzrostu i w przekroku 77 cm. więc 17 będzie chyba trochę za mała. Co o tym myślisz?

Jutro jadę obejrzeć taki rower 17" na żywo. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Mod Team
17 godzin temu, gregxgregx napisał:

Zwróć uwagę na markę stroju :-)

Zwróciłem,dlatego napisałem ,że Małżonka zdecydowała.

 

Co ma przekrok do rozmiaru ramy? Ważniejszym parametrem jest efektywna długość górnej rury, wysokość kierownicy i ewentualnie stack. W obecnym fulu między Sam Wiesz Czym a górną rurą mam jakieś1,2 cm zapasu ,co mi zupełnie nie przeszkadza.

Chyba brałbym 19" ( ale ja lubię dłuższe ramy ),ale musisz usiąść i sprawdzić. Pamiętaj jednak ,że mniejsza rama nie oznacza lepszej kontroli i jazdy. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zarchiwizowany

Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...