Skocz do zawartości

[kaseta] SunRace CSM680 wide ratio + deore rd-m591


BeniuFilozof

Rekomendowane odpowiedzi

Cześć, zakupiłem tę kasetę i nijak nie mogę wyregulować przerzutki. Łańcuch, kaseta i przednia zębatka są nowe. Pancerz i linka tez  z przodu narrow wide od sunrace, 32T.

 

Problem polega na tym, że jeśli na biegach 7,8 wyreguluje, to na 3 przeskakuje na 2, a na 2 przeskakuje na 1. Jak popuszczę nieco linke, to u góry jest w miarę dobrze, natomiast z 7 spada na 8. Ostatecznie udało mi się zostać przy prawidłowym działaniu 4-8, na 3 łańcuch siedzi, ale lekko ociera o 2 blat, co jest bardzo irytujące, natomiast na 2 skacze z 2 na 1, a po sekundzie znów w dół na dwa i tak w kółko. Do tego na niższych biegach przy pedałowaniu do tylu, łańcuch się jakby zacina i nie chce się kręcić w przerzutce (moze za mało naciągnięty, czyli za krótko) natomiast na 1 przy pedałowaniu do tylu spada kilka biegów w dół (akurat tego się spodziewałem). Zastanawiam się jakie są tego powody, i tyle mi przychodzi do głowy:

 

1. Kaseta ma fabrycznie nierówne odległości między zębatkami. Nie mam suwmiarki, by to sprawdzić, ale na oko wydaje się być wszystko ok. Nie wiem, jak duże różnice mogę w praktyce powodować problemy. 

2. Problem z przerzutka. Ma ona już jakieś 8 lat, wiec może w końcu umiera...ale z poprzednia kaseta shimano 11-34 wszystko działało dopóki łańcuch się nie wyciągnął i pancerz nie zatkał. Wymieniałem w przerzutce oba kolka kilka miesięcy temu. Wózek wydaje się być w pionie, ale nie wiem jak to sprawdzić dokładniej, niż na oko. Może mechanizm, który nią rusza przy pociągnięciu linki nawala...

3. Chciałem wkręcić śrubę odpowiedzialna za odległość Górnego kolka przerzutki od kaseta na maksa, ale stwierdziłem, że to za mało i kupiłem dłuższa śrubę, wiec teraz wkręcone jest tego naprawdę sporo, ale na największej zębatkę odległość Górnego kolka przerzutki od kasety dalej nie przekracza 1 cm. Może jednak za dużo tego jest wkręcone.

4. Mimo długiego wózka potrzebuje przedłużke do haka, żeby przerzutka było jeszcze o te +- 20 mm niżej. 

5. Zła długość łańcucha. Najpierw dobrałem metoda bez przerzutki, największa zębatka z przodu i z tylu (z przodu jest tylko jedna, wiec ciężko było się pomylić) i do tego 2-4 ogniwa. Łańcuch jednak był zdecydowanie za krótki. Dodałem koło 5-10 ogniw. Na 8 biegu nie jest w poziomie, natomiast na najwyższym niedużo my brakuje, by być w poziomie (kierunek ten sam, tylko przeciwny zwrot). Może ze dwa ogniwa jeszcze dało by się odjąć, może nawet 4.

6. Po prostu ta przerzutka z tą kaseta nie będzie działać. 

 

Będę wdzięczny za wszelkie uwagi, wskazówki i porady, co może być nie tak. Postaram się wykombinować od kogoś inna przerzutkę z długim wózkiem, by sprawdzić, czy działa. Ale na Amazonie w komentarzach piszą, że nawet Altus czy Acera działają z 22mm przedłużeniem haka, a Sram X-4 działa bez przedłużenia. 

 

P.S. Spróbuje dodać zdjęcia. 

P.S.2. Dajcie znac, czy działa link do albumu ze zdjęciami: https://www.icloud.com/sharedalbum/#B0KJtdOXmIVRMMn

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zacznijmy od tego że RD-M591 :

- fabrycznie w specyfikacji ogarnia max 34T ty to chcesz ożenić z 40T
- przerzutka ta nie należny do demonów trwałości ... 8 lat (nie znam przebiegu) to może byc jej agonia ... moja utylizowałem po 16 tyś km a kulawo działała odo około 10 tys km. 
- do tego jakieś przedłużki haka czy śrub + potencjalnie krzywy hak i mamy bajabongo z regulacją ...

Słowem  masz prawdopodobnie zużytą przerzutkę na niekompatybilnym zakresie kasety z kombinacjami adaptacyjnymi a to wróży duże problemy ...
Konwersje na 1x9 z szerokim zakresm można zrobić tanio ... albo dobrze ... wybrałeś drogę tanio wiec nie koniecznie będzie dobrze.

Do sprawdzenia luzy na przerzutce i "prostość" haka to tak na początek.

Pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Update: właśnie dodałem filmik z luzami. Faktycznie są. Jeśli nie da się nic z tym zrobić (ja nie mam pojęcia, czy się da), to kupię nowa. Tylko pytanie jaka, bo pewnie żadna przerzutka 8-9sp nie jest dedykowana do tak dużych kaset. Ktoś jakieś pomysły ma? Myślałem nad nowym alivio M4000, wyglada dość podobnie do tej przerzutki, która jest teraz. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Mod Team

M4000 to inna konstrukcja, Shadow, napięcie łańcucha też lepsze niż w klasycznych przerzutkach, do tego korpus nie uderza o ramę na nierównościach. Maksymalna zębatka to 36t, przy 40 może da radę, ale nie testowałem osobiście.

 

Luzów przerzutki nie da się w prosty sposób usunąć, zwłaszcza przy tak starej przerzutce, lepiej i taniej kupić nową.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Fajnie by było jakbyś pokazał pozycje górnego kółka przerzutki przy największej zębatce kasety bez łańcucha.
Teraz tą przerzutkę w to miejsce mógł wciągnąć łańcuch i może to nie być jej naturalna pozycja.
Luz przerzutki owszem można sprawdzić ciągnąc za jej wózek ale film powinien obrazować prace tej przerzutki na jej zawiasach bo to luz w tych miejscach jest problemem .

Pozdrawiam   

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Kolega tu ma problem z ogarnięciem tematu gdzie jest prawdopodobieństwo np krzywego haka a ty dla poprawienia sytuacji chcesz mu opylić przerzutkę ... LEKKO SKRZYWIONĄ ??
Masz pewność że to skrzywienie ewentualnie skoryguje krzywiznę haka a nie pogłębi problem ?

Błagam ... ;)

Pozdro 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Posypuję głowę popiołem ... przeoczyłem "drugą" ;)
Tak czy siak 36T vs 40T  to "2 rozmiary" i może to działa nie do końca idealnie.


Przerzutki ogarniające duży zakres mają inną "trajektorię" ruchu ... tak jak pisałem można to zrobić tanio ... albo dobrze.
Jak na razie nie mamy informacji czy hak przerzutki jest prosty i dokręcanie do niego jakiegokolwiek "przedłużacza" dalej może robić problemy a nawet je pogłębić 

Pozdro 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Na filmiku i zdjęciach widać, że jest trochę krzywy, ( do środka i w lewo ) ale nie dramatycznie, wystarczy wyprostować i będzie ok. Dla przerzutek nie shadow nie musi być super idealnie co do pół milimetra prosty, oczywiście najlepiej jak jest, ale te przerzutki nie są tak czułe na minimalnie krzywy hak ( w przeciwieństwie do shadow )

Widać też jakby skrzywiony hak ktoś próbował kompensować wyginając całą przerzutkę - wózek i mam wrażenie że jak wyprostujemy hak to przerzutkę trzeba będzie również prostować.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

2 godziny temu, rzezniol napisał:

Posypuję głowę popiołem ... przeoczyłem "drugą" ;)

Wybaczam :sweat:

Widziałem kilka tematów gdzie ludzie robili takie przeróbki, jednak według mnie jest to loteria, u jednego zadziała a u drugiego nie. Z jakiegoś powodu producent przewidział taki a nie inny zakres. Podejrzewam że gdyby w 9s dało się zrobić tak szeroki zakres bez komplikacji to już dawno "duzi" producenci by to zrobili. Zauważcie że w 10s nawet nie ma kaset z tak dużym zakresem.

Pozostaje jeszcze kwestia jak długo wytrzyma przerzutka która będzie bardzo mocno naprężona przy takiej kasecie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 3 tygodnie później...

Panowie, dzięki za wszystkie odpowiedzi, niestety w najbliższych dniach dalej nie będę miał czasu tego dokładnie sprawdzić.

W każdym razie, wyginając nieco wózek przerzutki udało mi się ją ustawić tak, że 4-8 chodzą super, na 3 trze lekko o 2 zębatkę, na 2 przeskakuje na 1 a na 1 jest git. Czyli da się jeździć.

Kupiłem drugą taką samą, używaną za niecałe 20 zł, a nóż będzie lepiej. Jak nie będzie, to kupię hak (i tak mam zamiar kupić tak na wszelki wypadek, gdyby ten się złamał). Wtedy będzie wiadomo, czy to wina haka, czy przerzutki. Jak nie pomoże, to nowa przerzutka i ewentualnie extender.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zarchiwizowany

Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...