Skocz do zawartości

[Przerzutka przednia] Szuranie łańcucha przy zmianie przerzutki


papagiorgio

Rekomendowane odpowiedzi

Witam rowerowych maniaków. Mam taki nietypowy problem dotyczący przedniej przerzutki. Przeszukałem internet, niestety opisywane tam problemy z przerzutką są innego rodzaju, ale od początku. Kupiłem niedawno używany rower CUBE LTD cały napęd oparty na SHIMANO XT M780. Na początku wszystko działało „cacy” zmiana biegów z przodu następowała bezszelestnie, do momentu aż wsadziłem tam swoje łapy. Kupiłem zestaw linek i pancerzy Jagwire i przy okazji wymiany linki tylnej przerzutki wymieniłem też od przedniej, dodatkowo chciałem wyregulować przednią przerzutkę ponieważ wydawało mi się, że ociera o wózek. Jak się później okazało, to nie było ocieranie a po prostu łańcuch nie nasmarowany takie dźwięki wydawał. Odtąd zaczyna się mój problem. Zasadniczo jest on trywialny, gdyby od początku tak przerzutka działała pewnie bym pomyślał, że jest wszystko OK. ale wiem, że na początku było jeszcze lepiej. Problem objawia się tym, że sama zmiana przełożeń następuje szybko i płynnie ale przy zmianie ze średniej na dużą słyszę przez ułamek sekundy jak łańcuch „wspina” się po blacie.

Co dotychczas zrobiłem:

  • największy blat był wymieniony na nowy jeszcze przed wsadzeniem tam moich łap i po wymianie przerzutka działała idealnie, łańcuch(KMC kompatybilny z shimano)  i tylna kaseta (Shimano XT) również jest nowa i wszystko działało idealnie.
  • po wymianie linek, gdy pojawił się problem, spojrzałem w instrukcje SHIMANO jak i resztę poradników o regulacji i obniżyłem przerzutkę do 1mm nad dużym blatem (wcześniej była wyżej, zaznaczyłem pisakiem ale niestety pisak się zmazał) ustawiłem równolegle do blatu i wyregulowałem przerzutki. Osiągnąłem tym to co opisuje wyżej czyli jest prawie super.
  • Próbowałem podnieść przerzutkę na 5mm nad blatem i o ile wskakiwał łańcuch całkiem sprawnie to już w drugą stronę nie działał, po prostu przetłoczenie na przerzutce od zewnętrznej strony było wyżej od łańcucha. Obniżałem przerzutkę sukcesywnie o kilka milimetrów, żeby znaleźć złoty środek ale zasadniczo zawsze było podobnie, czyli prawie dobrze.

  • sprawdziłem w specyfikacji pojemność mojej przerzutki ale też jest okej. Mam blat 42T, najniższy 24T, pojemność 18T, według specyfikacji właśnie taka jest pojemność maksymalna tej przerzutki.
  • próba regulacji śrubą baryłkową powoduje, że jak wskoczy łańcuch bezszelestnie na duży blat to już nie chce z niego zejść, natomiast regulując, żeby wchodził i schodził płynnie osiągam to co wcześniej.

Brakuje mi już pomysłów co by można sprawdzić albo pokręcić. Nakleiłem taśmę papierową na ramę, drugą na linkę i zaznaczyłem pozycję linki na różnych przełożeniach. Odległość między „biegiem” 1 a 2 jest dwa razy większa niż między 2 a 3, zastanawiam się czy tak ma być? Druga sprawa, że przerzutka ma luz na sworzniach, ale wcześniej też miała i działała prawidłowo. Może ktoś jeszcze zauważy coś czego ja nie widzę? Dołączam link do youtuba z filmikiem jak przerzutka działa oraz luz jaki posiada.

 

Film z luzem przerzutki:

Film z działaniem przerzutki:

 

 

 

 

zdj1.png

zdj3.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tak po prawdzie to na filmie wygląda że działa dobrze ale nigdy nie miał XT , może powinien działać lepiej .  Mnie się wydaje że do góry wchodzi dobrze , lekkie opóźnienie jest przy zrzucaniu . Ale .....  masz , bawisz się to wiesz lepiej . Ja wróciłbym do regulacji linki . Jeśli nie chce wchodzić na dużą tarczę to naciągnij linkę. Tylko delikatnie . Nie 2 obroty na raz tylko 1/3 obrotu i sprawdź . Czasem przeregulowanie i 2 ,, ząbki " daje pożądany efekt . Możesz też spróbować ze śrubką ograniczającą ,,H" tzn delikatnie ją wykręcić .

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

4 godziny temu, WaGiant napisał:

 Mnie się wydaje że do góry wchodzi dobrze , lekkie opóźnienie jest przy zrzucaniu . Ale ..... 

No właśnie takie małe ale... gdyby nie to, że chodziła lepiej to bym powiedział, że jest super :) Sprawdzę jutro, spróbuję linkę małymi kroczkami podciągać jakiś "myk" musi być bo przecież na tych podzespołach ( oprócz nowego pancerza i linki)chodziła lepiej, ostatecznie pierdyknę się młotkiem w głowę co by piata klepka wskoczyła na miejsce :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zarchiwizowany

Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...