Skocz do zawartości

[piasta] wymiana osi - jak dobrać?


samotnik

Rekomendowane odpowiedzi

Rower Rockrider 560 tegoroczny, koła 27,5", tarczówki, hardtail. Po 500km skrzywiła się oś w tylnej piaście. Niestety kaseta na tyle faluje, że już słychać łańcuch, jeśli się zasprzęgli przy pedałowaniu w "krzywej" pozycji. Serwis trzymał rower tydzień i się wypiął ("to tak może być, każda kaseta trochę faluje"), ale żal mi łańcucha i kasety. Chcę wymienić tę oś.

Piasta jest jakaś noname (a przynajmniej nie ma oznaczeń). Nie widzę samych osi w sprzedaży (a może źle szukałem), więc chyba muszę kupić piastę i przełożyć samą oś? Moje pytanie brzmi - na co mam zwrócić uwagę, żeby dobrać właściwą piastę? Konstrukcja obecnej jest "klasyczna" (dwie nakrętki). Mam zmierzyć długość piasty? Czym się kierować? Pomóżcie. :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Falowanie kasety nie ma nic wspólnego z tym, czy oś jest krzywa czy nie, bo przecież oś się nie obraca. Falowanie kasety wynika z niedokładnego spasowania bębenka i korpusu piasty - nie ma osiowości, więc bębenek "pływa". Niestety w tanich piastach tak już jest i nic z tym nie zrobisz jeśli nie ma nigdzie luzów.

W piastach pod kasetę skrzywienie osi to bardzo niespotykane zjawisko.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W sumie jest w tym, co piszesz, trochę racji... OK, tak czy siak pozostaje pytanie jak dobrać nową piastę. Liczba szprych, typ hamulca, szerokość?

Swoją drogą - 28 szprych, widzę, że będzie niełatwo... :) Czy jest jakikolwiek sposób, żeby obecną piastę podratować na tyle, żeby chociaż łańcuch nie hałasował?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zarchiwizowany

Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...