Skocz do zawartości

[do 2200zł] cross ewentualnie mtb


Rekomendowane odpowiedzi

Witam, poszukuje roweru typu cross lub jeżeli nie będzie to możliwe to mtb jestem też w stanie zaakceptować. Rower przeznaczony do jazdy poza miastem. Teren zróżnicowany asfalt, szuter, leśne ścieżki również z grubym szarogłazem. Teren podgórski od 300 -900 m. n.p.m. dlatego pomyślałem o crossie z 2 strony większość trasy poza asfaltem więc mtb na podjazdach i zjazdach miałby przewagę. 

Problem jest jednak związany z faktem, że wysokość górnej rury tak naprawdę niewiele się zmienia w zależności od rozmiaru , a przekrok mam 72 cm przy wzroście 174 cm. W popularnych modelach o ile udało mi się znaleźć ta daną były dużo większe (patrzyłem 90%- crossy). Oczywiście przy mtb typu enduro taki kross moon nie byłoby kłopotu bo przekrok jest nisko ale cena 3 krotnie przekracza budżet. Może jakieś mniej znane marki niż kross mają górną ramę niżej. Będę wdzięczny za jakieś pomysły tym bardziej ze xx lat rowerem nie jeździłem a kiedyś składami były na porządku dziennym więc z górną rurą nie było problemów.

Z góry dziękuję za pomoc :-)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli planujesz jeździć po kamulcach to zapomnij o crossie,  bez roweru górskiego i szerokich opon bym nie podchodził. Najlepsza opcja to jakiś 29er, bo na dużym kole pojedziesz równie szybko jak na rowerze crossowym a w terenie da radę. 

Ja z czystym sumieniem mogę polecić Unibike Fusion 29 - na osprzęcie Shimano, korbie ze zintegrowaną osią, mieszanych częściach Alivio/Deore. Nie wiem jak z dostępnością ale generalnie bez problemu uzyskasz u jakiegoś dystrybutora cenę <2 tysięcy złotych. 

Jedyny słaby punkt to amortyzator, ale to norma w rowerach poniżej 3 tysięcy. Niemniej jednak zmieniając go na powiedzmy Raidona zyskujesz naprawdę za nieco ponad 2500 sprzęt który może niczym nie powala. 

Rama 19" powinna być w sam raz. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

https://allegro.pl/rower-romet-29-rambler-3-alivio-hydr-rama-18-i-20-i7462616763.htmlWydaje mi się - acz mogę mylić rowery - że ramblery ogólnie miały dość nisko prowadzoną górną rurę - choć może tylko w wersji 27.5". Rama 18" może być dla Ciebie.

Jest też takie coś, jak Rambler Fit - nie jest może piękny (choć to kwestia gustu - dla mnie znośny) i ma napęd 8s, ale kształt ramy powinien rozwiązać problem:
https://www.romet.pl/Rower,RAMBLER_FIT_29,10,727,731,14800,2018.html

Też uważam, że cross do prezentowanych zastosowań może nie być dobrym wyborem.

Co do Unibike Fusion - naprawdę udany rower za rozsądne pieniądze, ale nawet w ramie 17" przekrok ma 73.6mm, a przynajmniej tak miał model 2017, bo dla 2018 wywaliło tabelę ze strony unibike. Tak czy owak, ja mam fusiona 2018 z ramą 19" i z przekrokiem 79cm jest ledwie ledwie. Buty z grubszą podeszwą na szczęście trochę pomagają.

Pytanie, czy autor że tak powiem dobrze sobie mierzy...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wiedziałem, że pojawi się pytanie o przekrok czy prawidłowo mierzony. Oczywiście filmiki na yt poszły w ruch zdjęcia typu spodenki.jpg . Podana wysokość dotyczy sytuacji w której górna rura dotyka krocza więc tak musiałby być jakiś zapas. Ten Rambler Fit może być naprawdę obiecujący :-) Nawiązując do Unibike pomijając ze wygląda że i tak rura jest za wysoko, to jeśli miałbym coś modyfikować sam to chętnie bym dołożył do tych 2500 zł żeby sprzęt był lepszej jakości i nie wymagał modyfikacji :-) 

A jeszcze pytanie co do opon 29 cali nie za duże niski jestem więc 27,5 nie byłyby lepsze ;>

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No niestety ale to tak nie działa że dołożysz i masz wszystko jak chcesz. Lepszej klasy amortyzatory pojawiają się w droższych rowerach, a sama zmiana widelca jest podczas jazdy bardzo odczuwalna, myślę że nawet bardziej niż jedna klasa napędu wyżej. 

Na pewno nie pchałbym się w koło 27,5cala. Różnicę na korzyść 29 w przypadku Twojej jazdy odczujesz zdecydowanie na plus - wszakże rozważasz(łeś) także rower crossowy na takim samym kole. 

Wiem że to dziwnie zabrzmi ale może jakiś rower w wersji damskiej? Chodzi głównie o to aby w relatywnie małej ramie zmieścić duże koło. Na pewno jakimś pomysłem jest Trek Skye - albo jakikolwiek inny damski 29 nie będący typową damką ale mający obniżoną górną rurkę. Moim pierwszym "góralem" był Giant Yukon Trail - i co z tego że słyszałem czasem że jeżdżę na damce (która faktycznie nią nie była) - w terenie jeździło się świetnie. Ale takich ram jest teraz mało, jedną jest wspomniany Rambler Fit. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

14 godzin temu, bebus17 napisał:

dotyczy sytuacji w której górna rura dotyka krocza więc tak musiałby być jakiś zapas. Ten Rambler Fit może być naprawdę obiecujący :-) Nawiązując do Unibike pomijając ze wygląda że i tak rura jest za wysoko, to jeśli miałbym coś modyfikować sam to chętnie bym dołożył do tych 2500 zł żeby sprzęt był lepszej jakości i nie wymagał modyfikacji :-) 

A jeszcze pytanie co do opon 29 cali nie za duże niski jestem więc 27,5 nie byłyby lepsze ;>

Czyli za pewne do pomiaru nie można mieć zastrzeżeń. Zapytałem, bo różnie ludzie do tego podchodzą, np. mierzą sobie wysokość kroku w jeansach etc. Osobiście podchodzę do tego tak, że jak stoję nad ramą, muszę być w stanie unieść przednie koło na minimum 15cm (lepiej 25)

Generalnie, do większości zastosowań koło 29" jest bardzo, bardzo fajnym wynalazkiem - gładko przelatuje przez łachy piaskowe/błoto, lepiej jedzie po kamienistych ścieżkach i ogólnie - mniejsze opory toczenia. Przy wzroście poniżej 160cm, bardzo drobnej budowie ciała lub osobach, które ogólnie boją się rowerów - tam faktycznie 27.5 byłoby za pewne lepszym wyborem. Acz istotnie, prawdopodobnie niższą ramę łatwiej może być znaleźć w 27.5"

Podobnie jak przedmówca - rozważałbym też zakup ramy  damskiej, a nawet w sumie - rozważałem. Problemami było dla mnie: niewielka ilość 29erów, ram 19" i pastelowe kolory. Jeżeli koło 27.5" jest akceptowalne dla Ciebie - wiele upraszcza.

Przypomniało mi się jeszcze - jeżeli masz blisko decathlon, to możesz przymierzyć się do ich Rockraiderów - o ile dobrze pamiętam, mają dość nisko prowadzoną rurę górną, bo ich rowery są w większości unisex. W swoich klasach cenowych, wszystkie rockraidery są IMO bardzo solidnym wyborem - tak, 520 i 540 mają słabe strony, natomiast serwis decathlona jest ogólnie niezły - w sensie polityka firmy. Natomiast gdy nie 27.5", rockrider 560 w tej cenie byłby naprawdę bardzo, bardzo fajnym rowerem - być może i najlepszym w tej cenie. Znaczy w sumie jest - dla kogoś, kto nie chce 29'' za wszelką cenę ;) 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam Wszystkich!
Nie zakładam nowego tematu, bo widzę, że jest ich sporo a wszystkim chodzi o to samo, jedynie budżety się zmieniają ;)

Stoję przed zakupem roweru, nie wiem czy już teraz, czy poczekam na jakieś wyprzedaże. Trochę czytałem i na początku padło na B'Twin Rockrider 560 27'5 - jako, że opinie bardzo pozytywne no i w razie 'w' serwis Decathlonu pod ręką. Jednak zgłębiając temat, pomyślałem, że może lepszym wyborem byłoby coś na 29' - no i ma zagwozdkę...


Mam 186 cm wzrostu i 83 kg. Na razie pewnie głównie miasto (sam lub z dzieckiem w foteliku) + jakieś bezdroża, ale z czasem uderzyłbym w grubszy teren, jak za starych dobrych czasów ;) Chciałbym się zmieścić w granicach 2700 zł.


@Dijx poleca Unibike Fusion 29' - podoba mi się, no i zawsze to więcej zostanie w kieszeni.

Czy macie lub mieliście na oku coś godnego uwagi na 29' co mogłoby konkurować w tej cenie z Rockrider'em 560 na 27'5?

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

29 to dobry pomysł. Nawet bardzo dobry.

W mieście da radę, bo na szerokich oponach dziecko będzie się czuło bardziej komfortowo, w terenie również się sprawdzi a ba bezdrożach nie będzie ustępować uniwersalnym rowerom crossowym. 

Budżet wykorzystałbym jednak w całości - Fusion 29 jest do kupienia za ok. 2 tysiące złotych. Zostaje Ci 7 stów na Raidona - i masz rower na dobrym osprzęcie i z powietrznym widelcem. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

2 godziny temu, kluska23 napisał:

 

@Dijx poleca Unibike Fusion 29' - podoba mi się, no i zawsze to więcej zostanie w kieszeni.

Czy macie lub mieliście na oku coś godnego uwagi na 29' co mogłoby konkurować w tej cenie z Rockrider'em 560 na 27'5?

Ciut droższy Romet Mustang 1 2018 29" (katalogowo 2650)
https://www.romet.pl/Rower,MUSTANG_29_1,10,727,730,14792,2018.html
- Powietrzny RideOn z blokadą na kierownicy, o którym pisał przedmówca vs XCM w Fusionie, który w najlepszym przypadku jest i się ugina.
- Przyzwoita korba ze sztywną osią Alivio M4050 - wymienne zębatki, w odróżnieniu od korby w Fusionie, która jest... mocno taka sobie, a zębatki ma zintegrowane.
- Rama cieniowana ze zwężaną główką (tapered) - fusion prosta główka, rama bez cieniowania.
- Pozostały osprzęt bardzo OK w tej cenie (manetki alivio, tył deore, przód acera) - ale romet żąglował wyposażeniem tego roweru w tym roku - wydaje mi się, że była lepsza przednia zmieniarka, ale nie ma się tym co ekscytować specjalnie, poza tym mogło mi się tylko wydawać. Tu dość podobnie do Fusiona.
- Ciut lżejszy od fusiona
- Mostek ma chyba lekki kąt ujemny (niby rower do lekkiego XC), ale raczej na pewno można go odwrócić. Jest też długi, więc wyjściową pozycje na rowerze dość łatwo modyfikować zakładając krótszy, jeżeli rower ma być bardziej rekreacyjny. 

Ciężko lepiej w tej cenie, a rozważając Mustanga vs Fusion w cenach katalogowych - warto dołożyć, bo różnicę w cenie pokrywa sam widelec, a to jest naprawdę ze dwie klasy lepszy widelec, niż XCM Suntoura. I ma blokadę z kierownicy. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 1 miesiąc temu...

Dziękuję serdecznie za rady :) W Master sport zobaczyłem ROMET 29 RAMBLER 3 niestety odpada opcji FIT nie znalazłem w sklepach można zamówić w ciemno. Odwiedziłem decathlon i popatrzyłem rockrider'y i nawet w opcji M patrząc na przekrok była lipa. Przemyślałem sprawę i wybrałem tego Treka może damski ale przynajmniej nie ma problemu :-) 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zarchiwizowany

Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...