Skocz do zawartości

[Kontuzja] Ścięgno Achillesa


Katrina

Rekomendowane odpowiedzi

Cześć wszystkim :)

Nie tak dawno robiłam sobie dłuższy trening, niestety miałam za słabo dokręconą sprężynę w lewym pedale SPD. To spowodowało puszczanie bloku buta i "strzelanie" nogą gdzieś obok. A to niestety uszkodziło tak jakby (?) Ścięgno Achillesa (SA). Jeszcze w drodze sprężynę dokręciłam, dalej już blok nie puszczał i jakoś do końca swojej traski dojechałam.
Ból objawiał się kiedy próbowałam obciągnąć stopę, przy czym boli zarówno od prawej strony wewnętrznej (przy kostce) jak i momentami łapie od zewnątrz tak jakby od kostki w górę.
Minęło kilka dni, pojechałam do pracy na rowerze - znowu pojawił się ból SA, ale bezproblemowo dokręciłam. Najgorsze było po zejściu z roweru, ale udawało mi się to jakoś rozchodzić. Pomagał też Voltaren.
Wczoraj poleciałam na dłuższą trasę po górkach i już po kilkudziesięciu kilometrach ból był taki, że nie byłam w stanie myśleć o czymś innym. Trochę pomógł Voltaren, nieco przyhamował go też Naproxen. Nie byłam w stanie kontynuować jazdy, musiałam zawrócić.
I teraz pytania...

- co się stało? Czy to SA czy coś innego?
- co z tym zrobić? Koniecznie ortopeda czy fizjoterapeuta?
- czy mogę po prostu na jakiś czas zostawić nogę w spokoju, dać jej wolne od jazdy na rowerze i samo przejdzie?
- a może wręcz przeciwnie trochę jeździć na rowerze?
Najgorsze jest, ze za 2 tygodnie mam dłuższy wyjazd rowerowy i chciałabym mieć nogę sprawną :]

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie zostawiaj kontuzji w spokoju bo jeżeli jest poważna to sama nie przejdzie, i daj sobie spokój z tymi maściami! Z tego co opisałaś, dużo wskazuje że masz przewlekłe zapalenie ścięgna Achillesa, w literaturze opisywane jako Achilles tendonitis, a być może również częściowo pozrywane włókna ścięgna. Jeżeli mam rację, to niezwłocznie poszukaj w swojej okolicy ortopedę sportowego, ten zapewne poleci Ci zabiegi fizykoterapeutyczne. Nie zwlekaj, każdy tydzień zwłoki w rozpoczęciu leczenia to miesiąc/miesiące dłuższe leczenie. Podkreślam żebyś koniecznie skorzystała z porady ortopedy specjalizującego się w leczeniu sportowców, w Szczecinie np. jest to Orthosport, nie wiem skąd jesteś ale pewnie znajdziesz w okolicy podobną poradnię.

Ja mam przykre doświadczenie z uszkodzonym Achillesem, nie przez zaniedbanie, ale przez to że na początku szukałem pomocy u lokalnej sławy w traumatologii, a dopiero po trzech miesiącach bezskutecznych zabiegów falą uderzeniową, ostrzykiwaniem ścięgna osoczem bogatopłytkowym itd. zdecydowałem się skorzystać z pomocy prawdziwych fachowców od urazów sportowych, pomogli mi, ale przez stracone pierwsze trzy miesiące, wychodziłem z kontuzji przez 1,5 roku!!

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@Waza - ok dzięki za info. Wybiorę się do ortopedy i fizjoterapeuty.

Póki co delikatnie nodze dałam popracować i wydaje mi się że to może być problem ze złym ustawieniem bloku na bucie względem pedału SPD, przez co noga pracuje będąc lekko przekrzywiona w poziomie do wewnątrz osi obrotu korby :]

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zarchiwizowany

Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...