Skocz do zawartości

[Sztywny widelec] Jaka wysokość oś - korona?


BeniuFilozof

Rekomendowane odpowiedzi

Cześć!

 

Chciałbym wstawić sztywny widelec do ramy Dartmoor Primal 2016 (dokładnie tej). Jaka jest minimalna wysokość oś korona, żeby nie zepsuć geometrii? Minimum to jest 500mm? W kofiguracji ze sztywnym widelcem planuję robić jakieś dłuższe wyprawy. Na bikepark czy jazdę po górach mam 150mm skoku.

 

Jakieś propozycje? Rama ma główkę tapered a piasty mam  100x15. Czy to wszystko da się obejść adapterami i czy wtedy to dalej ma sens?

 

Chciałbym nie przekraczać 500 zł z całym wydatkiem (adaptery, przesyłka itp.). 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Absolutnie minimum 500, bo tyle to ma widelec do XC 100 mm skoku pod koło 29', a to jest jeszcze nawet za mało. Niezłym pomysłem żeby jeszcze podnieść przód byłoby koło 29+ z oponą 3,0 np.

500 zł to może być trochę mało na taką modyfikację, ale Primal jest mało "wyprawowy", więc czemu się dziwić?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W porównaniu z najnowszymi primalami, to ten z 2016 i tak jest mało agresywny.

 

Koło 29+ raczej nie wchodzi w grę, bo to za duży wydatek (całe koło do kupienia). Jak nic nie ma do 500 zł to mogę wydać więcej, tak długo jak to będzie miało sens (za 2000 zł to już dobrą używkę znajdę).

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W Polsce z tym słabo ale na ebay.co.uk albo na forum Singletrack można spotkać czasem na sprzedaż sztywniaki Tange 510mm z rowerów Charge.

Cena z tego co pamiętam oscyluje w okolicach 50 fundli. Adapter J&L 15mm>QR od chińczyka to jakieś 10 dolców - zmieścisz się w budżecie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mam taki i potwierdzam że działa: https://www.ebay.com/itm/J-L-15-5mm-Thru-Axle-Quick-Release-QR-Hub-Conversion-Adapter-fit-Hope-DT-Swiss-/351422017113

Są też na "sztywne" 9mm https://www.ebay.com/itm/J-L-15mm-to-9mm-Thru-Axle-Hub-Conversion-Adapter-FIT-Hope-Mavic-DT-Swiss-Shimano/122195208225

Co do widelców to jest tez jeszcze chiński karbą w takich wysokościach, mniej lub bardziej markowy zobacz np Sonder Pathfinder.

Odpada wtedy adapter do sterów z tapered na straight.  

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Też żeś wymyślił...

Nie znajdziesz ot tak od ręki widelca "imitującego" wysokością wideł o skoku rzędu 150mm i jeszcze do tego kombinacje z kołem skoro masz sztywną oś obecnie i sterami zależnie od tego jaką "rurę" będzie miał widelec. Widelce dostępne za w miarę normalne pieniądze to ze współczesnością mają tyle wspólnego, że mają mocowanie na hamulce tarczowe, a geometrycznie tkwią w zamierzchłych czasach. Sam jeździłem rowerem na kołach 26" z widelcem pod 29" (!), bo dopiero wtedy miałem pi razy oko odpowiednią długość... I to wszystko jeszcze za 500zł, gdzie sam wideł, i to z tych "tanich", to będzie 300-400zł. Naprawdę chcesz tak zepsuć ten rower? Dobra wyprawówka jeszcze fajnie jakby miała sporo mocowań na bidony, itp. bo a nuż Ci przyjdzie ochota na jakiś bagażnik czy inne błotniki - czy ta rama ma w ogóle takowe?

Zostaw wszystko tak jak jest i nie kombinuj, spróbuj tych wypraw i będziesz wiedział czego Ci brakuje. Co najwyżej będziesz miał grubszy temat do przemyśleń i przestanie Cię dziwić, dlaczego większość się wybiera w trasę czymś z barankiem i cienkimi oponami.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie chodzi mi o imitację 150mm raczej czegoś w granicach 100-120mm (ludzie z takim skokiem jeżdżą na tej ramie). I nie chodzi mi jedynie o dalsze wyprawy, ale też o jazdę gdziekolwiek poza ciężkim terenem. Zastanawiam się, czy po włożeniu widelca 500mm faktycznie będzie tak jak mówisz i zepsuję geometrię tak, że nie będzie sensu na tym rowerze jeździć. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Pomyśl jeszcze, czy na pewno będzie Ci się chciało przekładać te wszystkie elementy między "wyprawą" a "wypadem w cięższy teren" :)

Kiedyś sobie wymyśliłem dwa komplety kół na różne okazje i po pewnym czasie jedne sprzedałem po zrobieniu podmianki może z raz czy dwa - w praktyce nie chciało mi się tego robić, tym bardziej że miały inne piasty i tarcze, a w rowerze bez sztywnych osi wiązało się to zazwyczaj z regulacją zacisków hamulcowych. A Ty chcesz jeszcze zakładać jakieś adaptery do koła i naprawdę nie wiem gdzie chcesz dostać sztywny wideł z taperowaną główką w tych pieniądzach, a chyba sterów nie będziesz wymieniał co i raz...

Co do imitacji "czegoś w granicach 100-120mm", to najdłuższy budżetowy wideł jaki spotkałem miał a2c 470mm (rzekomo pod koło 29", używałem go z 26"), czyli miał dokładnie tyle ile wideł pod 26" ze skokiem 100mm bez SAGu (a od widła Suntoura był nawet krótszy, bo tam się spotkałem z a2c 482mm).

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zarchiwizowany

Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...