Skocz do zawartości

[pedały] SPD - turystyczne + szosa + opcja platformy


kamusial

Rekomendowane odpowiedzi

Witajcie,

robię przymiarkę do pierwszych SPD. Jeżdżę na 'gravelu' - Marin Nicasio, 70% szosa, 30% lekki teren, buty będą turystyczne. Zasadniczo chciałbym aby SPD miały następujące cechy:

1. platforma dająca większą powierzchnię podparcia buta SPD - np. A520 images?q=tbn:ANd9GcTGOjlMNe4xjvy7hOigGOp

2. opcja dołożenia platformy do zwykłych butów (rzadko) - np. modyfikacja M520 z SM-PD22 pol_pl_SHIMANO-Nakladki-na-pedaly-z-odbl albo A530 s-l300.jpg

 

Pytanie- czy są pedały które łączą obie powyższe cechy?

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Przyjrzyj się pedałom VP z serii VX

http://www.vpcomponents.com/vp-vx-series/

https://www.vitalmtb.com/product/feature/First-Look-VP-Components-VX-Series-Clipless-Pedals,229

Mam wrażenie że model VX Adventure jest też dostępny w Decathlonie pod marką BTwin

https://www.decathlon.pl/peday-mtb-zatrzaskowe-540-id_8487129.html

Pedały VP są dostępne na amazon.de

Ja na dniach będę montować do roweru pedały producenta VP model VX-6000 (czyli VX Trail Race)

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Używam w MTB  Deore XT PD-T8000 i do gravela teraz też takie bym kupił, tylko cena dość wysoka. Czasami używam ze zwykłymi butami - piny sprawdzają się świetnie (w zestawie dwie długości). Mam porównanie właśnie do A530, których platforma jest bardzo słaba. Chyba wywiercę jakieś dziurki i dorobię piny ;) 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A530 sa bardzo Ok, jako dwustronne, jednak strona z SPD to w zasadzie zwykla m520, nie bedzie tam wiekszego podparcia jak np w M8020.

Jesli czasem potrzebujesz podjechac gdzeies w zwyklych butach to jest to dobra opcja. Platforma bez zatrzasku jest Ok, ale nie ma jej co porownyw do platrorm z pinami jak np T8000.

Teraz, MikeDozer napisał:

Mam porównanie właśnie do A530, których platforma jest bardzo słaba. Chyba wywiercę jakieś dziurki i dorobię piny ;) 

Dziwia mnie takie komentarze, ktos kupuje platforme bez pinów a pozniej narzeka że ich tam nie ma :P i by sie przydały.

To nie sa platrormy do ostrego wyrypu w terenie, to sa platformy dla tych, co od czasu do czasu jada w zwyklych butach :P

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jak kupowałem te bez pinów to tych z pinami nie było lub jeszcze ich nie znalazłem. Te lepsze kupiłem później. No i nie miałem doświadczenia, to były moje pierwsze obustronne pedały. Właśnie kupiłem je po to żeby od czasu do czasu przejechać w zwykłych butach (np kiedy jechałem z dzieciakami w przyczepce, czy po bułki)  i ta platforma sprawdza się gorzej niż plastikowe pedały za 10pln. Drugi raz tego samego błędu nie popełnię. Już chyba wole wczepianą szeroką platformę :) Teraz żona szuka pierwszych spd i A530 na bank odpadają. Szukam tańszej alternatywy do moich XT.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No widzsz, a wedlug mnie (i nie tylko mnie,.) te A530 sa b. dobre Uzywam platformy pare razy w roku, i w zimie gdy jest za slisko na SPD i złego słowa nie powiem.

Przejechałem w nich parę ładnych tysiecy km, mysle ze z 15tys a moze i wiecej.

Juz bym nie przesadzał o pedałach za 10pln, bo takie rozwiązania sie sprawdzają chyba do pierwszego depniecia, a pozniej zostaje sama ośka, chyba że ta też się złamie.

Teraz, MikeDozer napisał:

już chyba wole wczepianą szeroką platformę 

No to jest juz zupełnie od czapy, bo sprawny pedał będzie sie obracał zawsze doczepionym do dołu :P  bo masa nie bedzie symetryczna wzgledem osi obrotu.

Chyba że ktos planuje przyczepic platformy z obu stron :P

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie jeżdżę w takich pedałach ale jak się człowiek przyjrzy konstrukcji to chyba te t8000 to nie specjalnie mają dużą konkurencję...

Kosztują 265zł - jak bym już musiał mieć "pedały uniwersalne" to chyba bym nie szukał oszczędności pokroju 50zł w zamian za ślizgające się buty albo ciasną i ciężką ramkę którą zapycha błoto z trawą.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Teraz, abdesign napisał:

chyba te t8000 to nie specjalnie mają dużą konkurencję...

Tak, jesli ktos potrzebuje platformy z pinami i spd, to chyba nie ma lepszej opcji.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Lepszej może nie, ale o połowę tańszej (wklejałem już powyżej) owszem: https://www.bike-discount.de/en/buy/scada-platform-click-pedals-sc-m204b-1-688176

Z jednej strony zatrzask a z drugiej solidna platforma z dużą ilością pinów. Łożyska kulkowe mogę niestety wymagać częstszego zaglądania do nich.

Jeżeli dla kogoś wydatek między 250-300zł a 120-150zł nie robi różnicy to wiadomo, że XT jest sprawdzonym i trwałym rozwiązaniem. Jeżeli ma być tanio to ten model Scada wydaje się być sensowną alternatywą. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Oczywiście, w A530 da się jeździć wygodniej w zwykłych butach w porównaniu do  jakichkolwiek klasycznych obustronnych SPD.  Byłyby jednak lepsze gdyby dawały możliwość wkręcenia choćby 4 pinów. W T8000 możesz wkręcić krótkie piny, długie piny albo i nic. Nadal masz szeroką wygodną platformę, cena jednak nadal dość wysoka, przynajmniej jak dla mnie.

Ciekawe jak te VP się spisują.

 

 

O te scada! dzięki za namiar. Zapisane do ulubionych!

 

 

Widzę też, że są jakby A530 z miejscami na piny https://www.bike-discount.de/en/buy/shimano-spd-pd-eh500-pedals-721669 i to mi się podoba :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

6 godzin temu, MikeDozer napisał:

Widzę też, że są jakby A530 z miejscami na piny https://www.bike-discount.de/en/buy/shimano-spd-pd-eh500-pedals-721669 i to mi się podoba :)

Tak, nawet w opisie masz podane, że do pedałów w zestawie jest 16 pinów. Szkoda tylko, że dają wielokierunkowe bloki, ale co kto woli :) Zawsze można zmienić na jednokierunkowe, ale to już dodatkowy koszt zakupu drugich bloków.

 

Tutaj masz zdjęcie z wkręconymi pinami: https://www.rosebikes.pl/shimano-2669274-2669274

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 tygodnie później...

Hej , ja polecam pedałki Shimano PD -T 421 , spora platforma super trzyma i Clik do butów SPD. Śmigam drugi sezon i jest ok, lekko się wypinają co w jeżdzie po mieście ma spore znaczenie, duży zakres regulacji, nie są najtańsze ale dobre i sprawdzone

 

Pzd be-ja

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 10 miesięcy temu...

Pozwolę podpiąć się pod stary temat, żeby nie zakładać nowego.

 

Chce kupić pierwsze pedały SPD i chciałbym aby po drugiej stronie miały normalne platformy. 

Rower gravel. Jeżdżę 50/50 w terenie i na szosie - jeśli to ma jakieś znaczenie.

Zastanawiam się nad SHIMANO PD-EH500 - oraz  SHIMANO PD-A530 SLX 

Czy to dobry wybór? Jakie są zalety/wady tych modeli? Może lepiej zwrócić uwagę na coś innego?

Jestem kompletnie zielony w tym temacie. Dodatkowo temat wyboru odpowiednich butów/bloków również jest do ogarnięcia. Buty z pewnością turystyczne. Myślałem o butach z Decathlonu np. tych https://www.decathlon.pl/buty-mtb-mt34-id_8385548.html lub https://www.decathlon.pl/buty-roadc-500-spd-id_8510101.html - czy one są odpowiednie do tych pedałów ? 

 

pedaly-shimano-pd-eh500-2-126385-f-sk6-w1366-h768_3.png

Klickpedal_PD-A530[640x480].jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 tygodnie później...
W dniu 13.06.2019 o 15:09, ekarolna84 napisał:

Pozwolę podpiąć się pod stary temat, żeby nie zakładać nowego.

 

Chce kupić pierwsze pedały SPD i chciałbym aby po drugiej stronie miały normalne platformy. 

Rower gravel. Jeżdżę 50/50 w terenie i na szosie - jeśli to ma jakieś znaczenie.

Zastanawiam się nad SHIMANO PD-EH500 - oraz  SHIMANO PD-A530 SLX 

Czy to dobry wybór? Jakie są zalety/wady tych modeli? Może lepiej zwrócić uwagę na coś innego?

Jestem kompletnie zielony w tym temacie. Dodatkowo temat wyboru odpowiednich butów/bloków również jest do ogarnięcia. Buty z pewnością turystyczne. Myślałem o butach z Decathlonu np. tych https://www.decathlon.pl/buty-mtb-mt34-id_8385548.html lub https://www.decathlon.pl/buty-roadc-500-spd-id_8510101.html - czy one są odpowiednie do tych pedałów ? 

 

pedaly-shimano-pd-eh500-2-126385-f-sk6-w1366-h768_3.png

Klickpedal_PD-A530[640x480].jpg

Udało Ci się coś dobrać? Sam stoję przed podobnym dylematem.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W dniu 13.06.2019 o 15:09, ekarolna84 napisał:

czy one są odpowiednie do tych pedałów ? 

Będa pasować,  mam    SHIMANO PD-A530 jedyny problem z nimi jest taki, że jak ktos faktycznie jezdzi rowerem i zobaczy sobie jak i o ile lepiej jezdzi się w SPD, to beszie mial tą platforme z jednej strony niepotrzebnie :PP Ale to w niczym nie przeszkadza, jak sie przyzwyczaisz, to bez problemu bedziesz sie wpinał od razu bez szukania bloku. ;-)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja bym nie szedł w takie rozwiązanie : (

Takie mieszanie SPD - nie SPD chyba nie jest zbyt bezpieczne - szczególnie w mieście. Wcześniej czy później mózg zacznie płatać figle - w końcu na platformach będzie pamiętał, że jeździsz w SPD i na hopce oddzielisz się od roweru a w mieście zapomnisz, że trzeba się wypiąć i przewrócisz się na jakiś słupek : (

To jednak jest odruch i tak powinno w mojej opinii pozostać. I jakoś nie widze ludzi na takich pedałach - albo zatrzaski albo platformy.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja to bym chciał poznać osobę która po miesiącu czy trzech jazdy na kombinowanych pedałach spd+platforma używa jeszcze obu stron... ;)

Mam doświadczenia z różnych rowerów od szosy po ciężkie fulle... ale to mnie przerasta - Wytłumaczcie "mnię" proszę do czego i komu służy taki pedał jak pd-eh500? bo nie ogarniam...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jak żona wyśle po bułki a akurat nie masz butów z blokami :D

Ja myślałem o takim rozwiązaniu na cięższe góry - żeby na technicznych sekcjach móc się podeprzeć ale właśnie wyłom w tej rutynie wypinania napełnia mnie obawami.

Ostatnio jechałem na rowerze kolegi w platformach to się normalnie bałem bo czułem, że coś jest nie w porządku i oczywiście się z tych platform wypinałem : )

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Teraz, abdesign napisał:

Ja to bym chciał poznać osobę która po miesiącu czy trzech jazdy na kombinowanych pedałach spd+platforma używa jeszcze obu stron... ;)

Mam doświadczenia z różnych rowerów od szosy po ciężkie fulle... ale to mnie przerasta - Wytłumaczcie "mnię" proszę do czego i komu służy taki pedał jak pd-eh500? bo nie ogarniam...

Ludzie miewają rożne fetysze :) Kiedyś spotkałem takiego magika podczas jazdy po mieście, co to najpierw mnie wyprzedził, a że nie jechał potem specjalnie szybciej to go miałem cały czas przed nosem. Tuż przed lekkim podjazdem zaczęły się czary-mary. Zamiast wykorzystać pęd to gość zwolnił i najpierw jedną nóżkę wypina i przewraca pedał na stronę z platformą, potem druga to samo (buty w rodzaju wpinane-ale-turystyczne) i zaczyna podjeżdżać. Wyprzedzam go pod górę, bo stracił sporo prędkości, a po kilkuset metrach znowu on mnie, już ponownie wpięty :D Spodziewam się, że to samo robił w każdym momencie, który uważał za "trudniejszy", więc cały zysk z tychże spd jak krew w piach.

A tak ogólnie, to też nie widzę sensu takich "podwójnych" pedałów. Jak masz zamiar jeździć regularnie w spd i okazjonalnie się trafi gdzieś po bułki w zwykłych butach, to i bez platform się ten kawałek przejedziesz. A oczekiwanie, że się będzie używać na przemian platform i zatrzasków zależnie od sytuacji w czasie jazdy to się skończy stratą czasu i energii, albo i może być niebezpieczne.

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@wkg Po bułki poradzę sobie w kaloszach nawet...

Jakoś tam jeszcze rozumiem ideę dwóch różnych stron w przypadku rekreacji (powiedzmy że rozumiem)... Ale nie chciałbym mieć na techniczny teren mieszanych pedałów za żadne skarby... albo kliki albo miękka guma i piny.

ile przypadkowych trafień blokiem wytrzymają te piny.... ile razy postawię blok na ośce zamiast w gnieździe, co mam zrobić żeby wybić błoto z bloków, bo o pedał będę się bał uderzyć na ślepo przecież nie wiem którą strona jest ustawiony...

@m0d aż takiego magika to nie widziałem. Za to często widuję te kombinowane pedały, u młodszych dzieciaków na zawodach, widać że rodzice "uczą/uczyli" na zasadzie przejściowości i tak zostaje bo przecież pedały już kupili. Ale to i tak nie ma sensu, każdy z nas to wie, jak już masz buty spd to w nich jeździsz... i nie chcesz inaczej.

636.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1 godzinę temu, wkg napisał:

Takie mieszanie SPD - nie SPD chyba nie jest zbyt bezpieczne - szczególnie w mieści

Zupelnie neutralne sa a530. Absolutnie bezproblemowa jest w nich jazda w butach spd, bez problemu sie wpinasz....za to ja mam problem ze znalezieniem platformy bo niewiele z niej korzystam a pedal jakos odruchowo ustawiam wpieciem spd do gory..platformy uzywam w zimie, jak jest za slisko na miescie dla mojego zimowego pociskacza, nie uzywam kolcowanych opon, zatem pare razy w roku zakladam zwykle buty  i to sie przydaje ;-) Pare razy też trzeba  podjechac gdzies w cywilnych butach, jakies zebranie w szkole itp.

Ale jak ktos uzywa roweru weekendowo, i nie podjezdza zalatwiac sprawki rowerem, to taki pedalunek jest faktycznie sredni.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zarchiwizowany

Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...