Skocz do zawartości

[ubezpieczenie] Jakie ubezpieczenie od kradzieży z miejsc publicznych


Rekomendowane odpowiedzi

Google w tym temacie zatrzymało się na 2016 roku. Ze wstępnych poszukiwań wnioskuję, że są 3 firmy w których można ubezpieczyć rower przed kradzieżą:

- Hestia/KrajowyRejestrRowerowy,

- Klikochron

- TUW - "bezpieczny rowerzysta"

W najbliższych dniach przeanalizuję wszystkie trzy i szczegółowo tu opiszę. Jeśli ktoś korzysta z powyższych to proszę o opinię. Kluczowe dla mnie przy wyborze ubezpieczyciela są 3 rzeczy: ubezpieczenie od kradzieży z miejsca publicznego, ubezpieczenie od rabunku oraz koszt ubezpieczenia. Nie interesuje mnie ubezpieczenie od wypadku, OC, wandalizmu.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Mod Team

Wydawało mi się, że w tym temacie:

Wyjaśniono Ci, że zdecydowanie lepszym pomysłem jest kupno taniego roweru, nie rzucającego się w oczy, obdrapanego i nim poruszanie się po mieście. Za takie ubezpieczenie policzą Cię konkretnie. Nie wspominając o tym, że większość towarzystw ubezpieczy Ci rower od rabunku, nie od kradzieży.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

8 godzin temu, thepanone napisał:

Kluczowe dla mnie przy wyborze ubezpieczyciela są 3 rzeczy: ubezpieczenie od kradzieży z miejsca publicznego, ubezpieczenie od rabunku oraz koszt ubezpieczenia.

No ciekawi mnie co tam wyszperasz, jak ostatnio przeglądałem oferty,  to od kradzieży można bylo ubezpieczyc rower nie starszy niz 3 lata, do wartosci nie wiekszej niz 5tys : P  Jak raz jedyny rower który bym chcial ubezpczyc nie spelnia w/w. ;-)

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Teraz, Pixon napisał:

Wydawało mi się, żew yjaśniono Ci, że zdecydowanie lepszym pomysłem jest kupno taniego roweru, nie rzucającego się w oczy, obdrapanego i nim poruszanie się po mieście. Za takie ubezpieczenie policzą Cię konkretnie. Nie wspominając o tym, że większość towarzystw ubezpieczy Ci rower od rabunku, nie od kradzieży.

Dziękuję za takie opinie, przyjąłem je do wiadomości, ale proszę już nie wracać do tej kwestii. Zdecydowałem się jeździć dobrym rowerem po mieście i go ubezpieczyć, i koniec.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja podjechałem swoim rowerem do miasta KROSS BEST do straży miejskiej by oznakowali ramę, nr pesel i przykleili nalepkę na ramę "ROWER OZNAKOWANY". Co prawda na złodzieja nie ma zamknięcia, ale zawsze to coś co może dać do myślenia potencjalnemu złodziejowi.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

(koncentrowałem się głównie na kradzieży)

Klikochron

info:

- karta produktu https://d3zvs3k20sqlo.cloudfront.net/bundles/sisuinsurance/pdf/pl/pib_allianzgl_bike.pdf

- ogólne warunki https://d3zvs3k20sqlo.cloudfront.net/bundles/sisuinsurance/pdf/pl/avb_allianzgl_bike.pdf

- strona https://www.klikochron.pl/ubezpieczenie-roweru

koszt roczny ubezpieczenia:

- około 11%-13% wartości roweru

zakres ubezpieczenia:

  Pakiet assistance dla rowerów Classic
  - utratę pojazdu oraz połączonych z nim części (np. kierownicy) wskutek kradzieży, kradzieży z włamaniem czy rabunku;
  - uszkodzenie wskutek aktu wandalizmu.
  Pakiet assistance dla rowerów Plus
  - to co wyżej 
  - upadku lub wypadku, błędów w obsłudze i zużycia (nie dotyczy zużycia hamulców i opon)

kwota zwracana przy kradzieży: 

    - do 12 miesięcy (od zakupu roweru) 90 % (wartości roweru)
    - od 12 do 24 miesięcy 80 % 
    - od 24 do 39 miesięcy 70 %

inne:

- Ubezpieczenie jest ważne na całym świecie

- przypięty za pomocą dopuszczalnego zapięcia rowerowego w stabilny sposób np. do słupa latarni. Dopuszczalne są zapięcia rowerowe zabezpieczone przed odmrażaczem do zamków w sprayu (zapięcia zatwierdzone przez niemiecki Związek Ubezpieczycieli  majątkowych klasy A+ lub B+, np. ABUS od klasy ochrony 6, TRELOCK od klasy ochrony 3, spełniają powyższe wymaganie). 

- Pojazd dwukołowy jest używany, jeśli nie został Ubezpieczony w ciągu 14 dni od daty zakupu jako pojazd nowy.

- Nie podlegają Ubezpieczeniu części pojazdu dwukołowego, które nie są z nim trwale związane, a także zakupione dodatkowo wyposażenie, np. foteliki rowerowe dla dzieci, urządzenia GPS, tachografy, koszyki rowerowe, torby na bagaż, przyczepki, mocowane oświetlenie roweru, wszelkiego rodzaju narzędzia

- Ubezpieczyciel nie świadczy odszkodowania jeśli pojazd dwukołowy nie został w sposób należyty zabezpieczony przed kradzieżą
  - W przypadku wystąpienia Ubezpieczonej szkody wskutek kradzieży, kradzieży z włamaniem, rozboju lub grabieży, wandalizmu albo sabotażu osoba Ubezpieczona jest zobowiązana do niezwłocznego powiadomienia o danym zdarzeniu, drogą online oraz do niezwłocznego zawiadomienia właściwego posterunku policji. Należy przy tym szczegółowo wskazać utracony, zniszczony lub uszkodzony pojazd dwukołowy-oraz podać funkcjonariuszowi policji numer identyfikacyjny ramy oraz numery posiadanych polis Ubezpieczeniowych, takich jak polisa Ubezpieczeniowa roweru lub sprzętu domowego. Kopię zawiadomienia policyjnego należy przesłać do nas lub do naszego pełnomocnika.
  - W przypadku zaginięcia Ubezpieczonego pojazdu dwukołowego należy przesłać do nas dowód zakupu zapięcia rowerowego oraz, jeżeli nie jest to zapięcie na szyfr, oryginalny klucz zapięcia. 

 

 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

TUW

info:

https://www.tuw.pl/index.html 

- OWU:  https://www.tuw.pl/UserFiles/owu_bezpieczny_rowerzysta_wu-42.00.pdf

- ANEKS OWU : https://www.tuw.pl/UserFiles/aneks_bezpieczny_rowerzysta_wu-42.00.03_a4.pdf

ogólnie:
- “Na wniosek Ubezpieczającego zakres podstawowy ubezpieczenia casco roweru może zostać rozszerzony o kradzież roweru znajdującego się na terenie siedliska lub miejsc ogólnie dostępnych w godzinach od 06.00 do 22.00”
- “Rozszerzenie ubezpieczenia casco roweru o ryzyko kradzieży z siedliska lub miejsca ogólnie dostępnego dokonuje się w ramach sumy ubezpieczenia określonej dla zakresu  podstawowego ubezpieczenia casco roweru, po opłaceniu dodatkowej składki. ”
- “Przy ustalaniu odszkodowania stosuje się udział własny w wysokości 20 % sumy ubezpieczenia nie mniej niż 400 PLN. “ (hmm)

koszt roczny ubezpieczenia:

- kwota ubezpieczenia indywidualnie oceniana

- "Składkę ubezpieczeniową ustala się w oparciu o obowiązującą w dniu zawarcia umowy taryfę składek."

zakres ubezpieczenia:

- ubezpieczenie obejmuje urazy ciała, ubezpieczenie odpowiedzialności cywilnej (jeśli ja coś przeskrobię), ubezpieczenie od kradzieży to dodatkowy pakiet.

- W podstawowym pakiecie oferta ta dotyczy wyłącznie kradzieży z włamaniem (i uszczerbku zdrowia, uszkodzenia roweru, ubezpieczenie odpowiedzialności cywilnej) , wykupując dodatkowy pakiet, odszkodowanie w przypadku kradzieży roweru z miejsc ogólnie dostępnych, ale wyłącznie w godzinach 6:00-22:00. 

kwota zwracana przy kradzieży: 

- zwrot za kradzież wg “aktualnej wartości rynkowej” roweru 

inne:

- wymagane oznakowanie roweru, rejestracja - tajnopis na policji

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

i chyba coś dla mnie (czyli ubezpieczenie tylko na wypadek kradzieży i rabunku, bez OC, bez ubezpieczenia zdrowotnego w razie wypadku, bez ub. odpowiedzialności cywilnej)

Ergo Hestia - krajowyrejestrrowerowy.pl

info:

https://www.krajowyrejestrrowerowy.pl/insurance/info#theft

- OWU: https://www.krajowyrejestrrowerowy.pl/assets/docs/Warunki_Ubezpieczenia_KRADZIEZ_25.05.2018.pdf

ogólnie:
- ubezpieczenie tylko na wypadek kradzieży i rabunku, bez OC, bez ubezpieczenia zdrowotnego w razie wypadku, bez ub. odpowiedzialności cywilnej

- zwracane 90% wartości roweru  jeśli kradzież "z miasta", 100% jeśli kradzież "z chaty"

- "Rozmiar szkody określa się wg cen z dnia ustalenia odszkodowania wg ceny zakupu nowego roweru tej samej marki i modelu lub najbardziej zbliżonego. Odszkodowanie nie obejmuje innych kosztów. "

- "Składka roczna już od 5% wartości roweru."

- nie ma nic o godzinach w których ma być zapięty rower jak w TUW

  - rower musi być prawidłowo zarejestrowany w bazie Krajowego Rejestru Rowerowego
  - od dnia zakupu nowego roweru nie może minąć więcej niż 24 miesiące

- cena zakupu nowego roweru nie może przekraczać 15.000 zł

- właściciel musi posiadać dokument zakupu roweru z wpisanym numerem ramy.

- Ubezpieczenie możesz zawrzeć na 12 miesięcy.

- Jak się zawiera ubezpieczenie: - ubezpieczenie możesz zawrzeć tylko „on line” korzystając z portalu prowadzonego przez Krajowy Rejestr Rowerowy; - rower musisz uprzednio lub jednocześnie zarejestrować w bazie rowerów Krajowego Rejestru Rowerowego; - wypełnij elektroniczny formularz – wniosek o ubezpieczenie, podając wszystkie wymagane informacje oraz wykonaj w dniu zawierania ubezpieczenia i prześlij na swoje konto w Rejestrze 2 zdjęcia: jedno zdjęcie całego roweru, drugie zdjęcie numeru ramy roweru;  - składka za ubezpieczenie zostanie wyliczona automatycznie, opłać ją korzystając z udostępnionej na stronie internetowej www.krajowyrejestrrowerowy.pl usługi przelewy24.pl, wtedy system wygeneruje certyfikat ubezpieczenia,;  - ubezpieczenie rozpoczyna się od dnia następnego po wystawieniu Certyfikatu.

zakres ubezpieczenia:
  - kradzież z włamaniem roweru z pomieszczenia zamkniętego przynajmniej na jeden zamek wielozastawkowy (z mieszkania, piwnicy, garażu, rowerowni itp.)
  - rabunek roweru, czyli zabór roweru z użyciem przemocy lub groźbą natychmiastowego użycia przemocy
  - kradzież, z dowolnego miejsca, roweru przymocowanego za ramę zapięciem w postaci kłódki, linki stalowej, łańcuchem lub innym zabezpieczeniem roweru dostępnym w sprzedaży, do stojaka rowerowego lub innego stałego, nieruchomego obiektu.

kwota zwracana przy kradzieży: 

- rozmiar szkody określa się wg cen z dnia ustalenia odszkodowania wg ceny zakupu nowego roweru tej samej marki i modelu lub najbardziej zbliżonego, nie więcej jednak niż suma ubezpieczenia określona w Certyfikacie. Odszkodowanie nie obejmuje innych kosztów.

- jeżeli rower został skradziony bez włamania lub rabunku, czyli przez pokonanie zapięcia za ramę, wtedy odszkodowanie jest pomniejszane o udział własny, który wynosi 10% naliczonego odszkodowania.

- "Rozmiar szkody określa się wg cen z dnia ustalenia odszkodowania wg ceny zakupu nowego roweru tej samej marki i modelu lub najbardziej zbliżonego. Odszkodowanie nie obejmuje innych kosztów. "

suma ubezpieczenia
  - dla rowerów nowych i nie starszych niż 6 miesięcy jest to cena zakupu z vat z dokumentu zakupu
  - dla rowerów starszych niż 6 miesięcy, ale nie starszych w dniu zawierania umowy ubezpieczenia niż 18 miesięcy, jest to 80% ceny zakupu z vat z dokumentu zakupu nowego roweru
  - dla rowerów starszych niż 18 miesięcy, ale nie starszych niż 24 miesiące, jest to 70% ceny zakupu z vat z dokumentu zakupu nowego roweru
  - suma ubezpieczenia roweru jest stała przez cały 12 miesięczny okres ubezpieczenia

inne:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Podsumowując wszystkie trzy

Wszystkie firmy oferują ubezpieczenie od kradzieży roweru zapiętego "na mieście", przy czym w TUW w godzinach 6:00-22:00, w Klikochronie musi być zapięcie z certyfikatem u reszty może być "kłódka". Najszerszy zakres ubezpieczeń oferuje TUW i jest tu mowa poza kradzieżą i rabunkiem o ubezpieczeniu zdrowotnym w razie wypadku oraz ubezpieczenie odpowiedzialności cywilnej. W Klikochronie poza kradzieżą mowa jest o kosztach naprawy roweru nie ma tu mowy o ubezpieczeniu zdrowotnym. Najskromniejszy zakres ubezpieczeń oferuje Hestia.

Koszt ubezpieczenia zależny od wartości roweru, ale najmniej będzie w Hestii (5% wartości roweru) koszt będzie po wyklikaniu danych na stronie, w TUW w wyniku indywidualnych negocjacji z agentem, w Klikochronie wpada się do jednego z przedziałów wartości roweru. (Później zaktualizuję koszty ubezpieczenia.)

Zwrócona kwota za skradziony rower wszędzie zależy od wieku roweru, 90% w Hestii, w TUW chyba 80% bo "Przy ustalaniu odszkodowania stosuje się udział własny w wysokości 20 % sumy ubezpieczenia nie mniej niż 400 PLN ", w Klikochronie 90%.

Jeśli boisz się tylko kradzieży to Hestia, jeśli chcesz full to TUW, jeśli kradzież i wypadki to Klikochron. Nigdzie nie zwrócą 100% z paragonu za rower.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

skoncentrowałem się na swoim rowerze i jego atrybutach. Jak ktoś chce może poczytać więcej w linkach. Wybrałem Hestię bo szukałem czegoś tylko do kradzieży, wyszło 560 zł, w Klikochronie zapłaciłbym 1420 zł, w TUW pewnie jeszcze więcej.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 8 miesięcy temu...
  • 2 tygodnie później...
3 godziny temu, bikemonitor napisał:

Witam,

Może będzie to przydatna informacja dla niektórych użytkowników forum - na rynku pojawił się nowy produkt ubezpieczeniowy opracowany we współpracy Polskiego Stowarzyszenia Rowerowego i PZU S.A. - PZU Bezpiecznie Rowerem. Dostęp do b. taniego i kompleksowego ubezpieczenia otwiera bezpłatna rejestracja roweru w antykradzieżowej bazie Stowarzyszenia:  BIKEMONITOR.PL  .  Rejestrację można przeprowadzić w ciągu 13 miesięcy od daty zakupu roweru.

Casco roweru obejmujące także kradzież "z ulicy", przy bardzo liberalnych wymogach zabezpieczenia roweru (bez wskazywania producentów czy też klas), - poziom składki tylko 4 lub 5 % wartości roweru z wyposażeniem!!! Możliwość doubezpieczania roweru i jego wyposażenia w trakcie trwania polisy, po upgradzie części lub dokupieniu wyposażenia!

Dla przykładu : NNW (składka 23 zł) + OC na 100.000 zł (składka 46 zł) + pełne Casco roweru i wyposażenia obejmujące też kradzież „z ulicy”, np. na sumę 2.000 zł (składka 5% wartości czyli 100 zł) = składka łączna w wysokości 169 zł za rok!!!

W zakładce https://bezpiecznierowerem.bikemonitor.pl  można sobie skonfigurować według potrzeb zakres ochrony i sprawdzić poziom cenowy

Całkiem ciekawe, niestety może być zarejestrowany tylko nowo kupiony rower. Rejestracji dokonuje sklep przy kupnie. Póki co brak współpracy z wieloma producentami rowerów. W każdym razie warte zastanowienia.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 tygodnie później...

Moim zdaniem rowerów już nie warto ubezpieczać.Jeszcze ponad 6-7 lat temu kradli na potęge.Ale od tego czasu zarobki nieco wzrosły, bezrobocie prawie nie istnieje ,co spowodowało że coraz mniej burków bez kasy kręci się po mieście i patrzy co tu komuś podwędzić.Do tego policja wzięła się do roboty i potrafi na mieście zaczepić rowerzyste i  spisać numer ramy( mi osobiście 2 razy spisali)przez co znacznie zmalał popyt na   używane ,, niepewne rowery,,No chyba ze ktoś mieszka na jakieś patologicznej dzielni, ale to można ogarnąć jakimś dobrym zapięciem. Moim zdaniem sumaryczne składki ubezpieczenia wyniosą więcej niż potencjalna utrata roweru.

Pozdro.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Swojego paru nastoletniego składaka zabezpieczałem wszędzie w miejscach publicznych to ukradli z zamkniętej komórki lokatorskiej gdzie nie był do niczego przypięty ale od reszty świata dzieliło go dwoje drzwi z zamkami i było to drugie włamanie na całym osiedlu więc zarobki to jedynie mogą być pokusa dla złodzieja bo ludzi stać na lepsze rowery. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No właśnie z takiej piwnicy komórki czy posesji to rowery najcześciej giną. Bo tam zwykle mało świadków  i kradną zwykle sąsiedzi albo przez nich nagrani wspólnicy. Bo tak z ulicy gdzieś przypiety gdzie ludzie chodzą, są kamery to rzadko. Ale wiadomo zdarzają się różne cuda. Znajomej  z prywatnej posesji która do tego jest oświetlona czujnikami ruchu z przypietego u- lockiem roweru ściągnęli koła i siodełko :wacko: I tu też zawiódł brak wyobraźni bo 300m dalej jest ... dom poprawczy. A obok park w którym siedzą często podejrzane typki z piwem w ręku.

Należy trzymać się pewnych zasad i na 99% rower w ciągu 10l swojego żywota nie zginie.

Zapinać zawsze łapiąc linke o siodełko i koło tylne.

Do zabezpieczenia roweru który stawiamy w losowych miejscach przed sklepem marketem lub na chwile starczy linka. Rower stawia się w miejscu widocznym, ma go jak najwiecej ludzi widzieć i przechodzić koło niego.

Jeśli ktoś dojeżdża np do pracy i stawia ciągle w tym samym i czasie konieczny łańcuch u-lock, to samo tyczy się roweru w ,,niepewnej,, piwnicy komórce klatce schodowej u lock i do rury np gazowej wodnej.

Niegłupim pomysłem jest też zakup rzadkiego roweru i w malowaniu i nieoklepanej najlepiej rzadkiej marki. A przy malowaniu jak np kolega ma na ramie swoje imie Arek. Takiego roweru raczej złodziej nie ruszy.

Pozdro

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zarchiwizowany

Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...