Skocz do zawartości

[Jaki rower wybrać] Trek Fuel Ex 8 29" vs Canyon Neuron Al 8.0 29"


luin

Rekomendowane odpowiedzi

Witam

Jestem na etapie wyboru roweru. Po wielu godzinach spędzonych nad szukaniem wymarzonego bike'a do ostatecznej rozgrywki zakwalifikowały się dwa modele z 2018 r.

1. Trek Fuel EX 8 29 https://www.trekbikes.com/pl/pl_PL/rowery/rowery-górskie/rowery-szlakowe/fuel-ex/fuel-ex-8-29/p/21543/

2. Canyon Neuron AL 8.0 https://www.canyon.com/pl/mtb/neuron/2018/neuron-al-8-0.html

Mój główny problem w wyborze polega na tym, że nie wiem, który z nich będzie lepszy do mojej specyfiki jazdy. Mianowicie potrzebuje roweru (tylko jeden wchodzi w grę :D), którym:

a) wybiorę się w ciągu roku ok. 10 razy w góry. Głównie jeżdżąc po Beskidzie Śląskim i Żywieckim. Są to przeważnie trasy 30-50 km, głównie szlaki piesze. Do tej pory nie zdarzało mi się korzystać z wyciągów. Wpadnie też oczywiście jakiś wypad do bike parku do Bielska, Rychleb itp. 

b) na co dzień jest to jazda w 80% po lasach województwa śląskiego, gdzie zdarza mi się jeździć "zapomnianymi" szlakami ale też jeździć trochę asfaltem (głównie jak jest kiepska pogoda) .

c) 2-3 razy w miesiącu mogą zdarzyć mi się dłuższe wypady (ok. 100 km) ze znajomymi, którzy preferują bardziej jazdę typu XC. Wówczas dominują trasy łagodnymi ścieżkami leśnymi lub asfaltem

To teraz moje plusy i minusy poszczególnych rowerów

1. Trek:

+ nowoczesna geometria ramy

+ standard Boost zarówno z przodu jak i z tyłu

+ miałem okazję testowo przejechać się na tym rowerze (niestety jazda była krótka i głównie po asfalcie). Sam aktualnie posiadam Treka Ex 6 26" z 2012 r.

- obawiam się, że na asfalt i do codziennej jazdy może to być niewłaściwa maszyna. Po krótkiej testowej jeździe i analizie jego budowy mam odczucie, iż bardziej jest nastawiony w stronę all mountain niż xc.

- czytałem, że autorski "myk myk" bontragera w swoim pierwotnym wydaniu nie był udanym produktem. Podobno teraz to poprawili, ale obawa przed nieznanym jest :rolleyes:

- waga roweru

- trudność z dostaniem właściwego rozmiaru, przez co cena nie jest łatwa do zbicia

2.  Canyon

+ z przeczytanych recenzji wynika, że ma sporo genów roweru XC

+ stosunek jakość komponentów do ceny

+ waga roweru

- przestarzała geometria ramy

- tylnie koło nie ma standardu Boost

- brak możliwości sprawdzenia go przed zakupem

W związku z tym chciałbym się dowiedzieć czy ktoś z użytkowników ma jeden z tych modeli. Jeżeli tak to jak mu się na nim jeździ i czy w związku z moim przyszłym przeznaczenie używania tego roweru polecałby mi jego zakup.

Sugestie co do innych marek i modelów rowerów też są mile widziane :)

 

 

 

 

 

 

 

Edytowane przez luin
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja mam Fuela, od Neurona zacząłem swoje rozważania nad fullem. Chciałem roweru uniwersalnego który dałby fun i więcej możliwości w terenie niż ht a jednocześnie nadawał się do kręcenia wokół komina po płaskim. 

Ogólnie - Neuron nie będzie znacząco lepszy na płaskim (asfalt) ale w terenie będzie gorszy niż fuel np przez kąt główki ramy czy mniejszy skok. Jak sam zauważyłeś, geo canyona jest takie sobie. Na płaskim obydwa te rowery to kompromis i pewne niedogodności, w terenie fuel pozwoli na więcej. Ja ze sztycą na razie nie miałem żadnych problemów, mam pierwszą wersję dropline a z tego co się dowiedziałem, cały upgreade sprowadza się do innych uszczelek - można je założyć przy okazji serwisu sztycy. 

Ja przesiadłem się z x-calibra na fuela i jestem zadowolony

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W dniu 12.07.2018 o 22:20, luin napisał:

Witam

Jestem na etapie wyboru roweru. Po wielu godzinach spędzonych nad szukaniem wymarzonego bike'a do ostatecznej rozgrywki zakwalifikowały się dwa modele z 2018 r.

1. Trek Fuel EX 8 29 https://www.trekbikes.com/pl/pl_PL/rowery/rowery-górskie/rowery-szlakowe/fuel-ex/fuel-ex-8-29/p/21543/

2. Canyon Neuron AL 8.0 https://www.canyon.com/pl/mtb/neuron/2018/neuron-al-8-0.html

Mój główny problem w wyborze polega na tym, że nie wiem, który z nich będzie lepszy do mojej specyfiki jazdy. Mianowicie potrzebuje roweru (tylko jeden wchodzi w grę :D), którym:

a) wybiorę się w ciągu roku ok. 10 razy w góry. Głównie jeżdżąc po Beskidzie Śląskim i Żywieckim. Są to przeważnie trasy 30-50 km, głównie szlaki piesze. Do tej pory nie zdarzało mi się korzystać z wyciągów. Wpadnie też oczywiście jakiś wypad do bike parku do Bielska, Rychleb itp. 

b) na co dzień jest to jazda w 80% po lasach województwa śląskiego, gdzie zdarza mi się jeździć "zapomnianymi" szlakami ale też jeździć trochę asfaltem (głównie jak jest kiepska pogoda) .

c) 2-3 razy w miesiącu mogą zdarzyć mi się dłuższe wypady (ok. 100 km) ze znajomymi, którzy preferują bardziej jazdę typu XC. Wówczas dominują trasy łagodnymi ścieżkami leśnymi lub asfaltem

To teraz moje plusy i minusy poszczególnych rowerów

1. Trek:

+ nowoczesna geometria ramy

+ standard Boost zarówno z przodu jak i z tyłu

+ miałem okazję testowo przejechać się na tym rowerze (niestety jazda była krótka i głównie po asfalcie). Sam aktualnie posiadam Treka Ex 6 26" z 2012 r.

- obawiam się, że na asfalt i do codziennej jazdy może to być niewłaściwa maszyna. Po krótkiej testowej jeździe i analizie jego budowy mam odczucie, iż bardziej jest nastawiony w stronę all mountain niż xc.

- czytałem, że autorski "myk myk" bontragera w swoim pierwotnym wydaniu nie był udanym produktem. Podobno teraz to poprawili, ale obawa przed nieznanym jest :rolleyes:

- waga roweru

- trudność z dostaniem właściwego rozmiaru, przez co cena nie jest łatwa do zbicia

2.  Canyon

+ z przeczytanych recenzji wynika, że ma sporo genów roweru XC

+ stosunek jakość komponentów do ceny

+ waga roweru

- przestarzała geometria ramy

- tylnie koło nie ma standardu Boost

- brak możliwości sprawdzenia go przed zakupem

W związku z tym chciałbym się dowiedzieć czy ktoś z użytkowników ma jeden z tych modeli. Jeżeli tak to jak mu się na nim jeździ i czy w związku z moim przyszłym przeznaczenie używania tego roweru polecałby mi jego zakup.

Sugestie co do innych marek i modelów rowerów też są mile widziane :)

 

 

 

 

 

 

 

Dzięki za opinie o Treku. Na dzień dzisiejszy mój wybór skłania się bardziej ku tej maszynie. Możesz jest jeszcze pochwalić się gdzie go kupiłeś i ile Cię kosztował.

W dniu 13.07.2018 o 14:18, KNKS napisał:

Zerknij jeszcze na Spark RC 900 Team. Bardzo uniwersalny full z przeznaczeniem do XC. Patrząc na Twoje oczekiwania, to powinien być odpowiedni.

Dzięki za propozycje ale cenowo nie jest to moja półka i wolałbym jednak trochę większy skok amora.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 tygodnie później...

Dlaczego twierdzicie że geometria Fuel EX jest nowoczesna a Neurona AL przestarzała ? Co dokładnie w tej geo powoduje że oceniacie tak a nie inaczej ?

Może Fuel EXa należałoby porównywać bardziej do Spectrala ? Podobny kąt główki 66.

Edytowane przez sapero
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

Chodziło mi właśnie o kąt główki ramy oraz wartość zasięgu ramy, która w porównaniu do Treka jest znacząco krótsza. Dorzucając do tego jeszcze duży kąt nachylenia rury podsiodłowej obawiam się, że Canyona będzie prowadzić się gorzej na zjazdach, a na stromych podjazdach trzeba będzie się więcej "napocić" (znacznie przesunąć się do przodu) aby pozostać w siodle i aby rower "nie myszkował". Ja szukałem roweru na kołach 29', który miałby jednak coś w sobie z rowerów XC dlatego Spectrala nie brałem pod uwagę.

Ja jednak już tego nie sprawdzę, gdyż zdecydowałem się zakupić Treka :-) Jestem już po pierwszym wypadzie w góry i mogę powiedzieć, że banan nie schodził mi z twarzy. Precyzja sterowania, połykanie beskidzkich głazów i pewność jazdy jest nieporównywalna do mojego starego Fuela. W codziennej jeździe też daje radę :-).

 

 

 

 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Unfortunately, your content contains terms that we do not allow. Please edit your content to remove the highlighted words below.
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...