Skocz do zawartości

[przerzutka tył] Wymiana Acera na Alivio


Wielki_Eddek

Rekomendowane odpowiedzi

Powitać kolegów.

Potrzebuje pomocy, bo im więcej czytam, tym głupszy się czuję.

Obecnie mam na swoim Authorku z przodu już zmienioną Alivio T4060 22x32x44, a z tyłu fabryczne Acera M360 i kasetę Altus 8rz 11-32. Rower używany 80% miasto (asfalt/kostka) 20% teren (szuter/twardsze gruntówki, piachu staram się unikać, bo ciągłe czyszczenie mnie drażni, ale w lasach takich luksusów czasem nie ma).

Chciałbym wymienić tył na 9rz o bardziej płaskiej charakterystyce przełożeń (i przy okazji wejść w ciut lepszą jakość sprzętu) i myślę o kasecie Alivio HG40 11-34 i do tego Alivio RD-M4000. I tutaj pojawia się pewien problem, którego nie mogę ogarnąć swoim małym rozumkiem.

Przy obecnej korbie i nowej kasecie wychodzi mi, że mam całkowitą pojemność 45T (22T przód + 23T tył) i różnicę z tyłu właśnie 23T. Wg specyfikacji tej przerzutki:

Cytat

Pojemność:maksymalna zębatka: 36T, minimalna zębatka: 11T, maksymalna różnica 22T, całkowita pojemność 45T

Całkowita pojemność jest na styk, ale różnica przekroczona o 1 ząb.

I teraz nie wiem czy to, że całkowita pojemność jest wystarczająca zagwarantuje mi poprawne działanie, czy fakt, że maksymalna różnica o jeden ząb za duża będzie źródłem problemów?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zadziała ... 

Co masz na myśli mówiąc o bardziej płaskiej charakterystyce ... Miałeś 11-32 przechodzisz na 11-34 ... Nie widzę tu efektu wypłaszczenia. 11-30 czy 11-28 to rozumię wtedy masz mniejsze różnice między przełożeniami. Przy 11-34 dołożyłeś 1 zębatkę i rozszerzyłeś zakres skowem zmiana w stopniowaniu pomijalna a poszerzyłeś zakres w cięższych warunkach.

Przy przejściu na 9 musisz wymienić też manetkę.

Pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dokładnie jak @Dokumosa mówi. Plus hg40 ( 41 )  to nie alivio, hg51 to alivio. Zostaw sobie 11-32 i będzi eok ( przy korbie 44/32/22 ) to w zupełności wystarczy, a jak jest płasko to śmiało 11-30a nawet 11-28 możesz brać.

https://allegro.pl/kaseta-shimano-alivio-cs-hg51-11-28t-8s-wyprzedaz-i6794649347.html

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Bardziej płaska, bo są inne przełożenia, poza ostatnim biegiem, który dodatkowo jest niżej.

W HG400 jest 11-13-15-17-20-23-26-30-34, w starej HG31 jest 11-13-15-18-21-24-28-32. Zacząłem kombinować w tą stronę, żeby mieć szerszy wachlarz przełożeń na podjazdach. Na ciężkich przełożeniach mi tak bardzo nie zależy, bo w obecnym układzie nie jestem w stanie ciągnąć 3:8, bo nie mam tyle pary w nogach, 3:7 jest szczytem moich możliwości na płaskim (lub delikatnie zjazdowym) asfalcie.

Co do przerzutki, to trochę zgaduję, że obecnie mam M360, bo z obecnie dostępnych wygląda tak samo, ale nie ma na niej nigdzie oznaczenia modelu, a rower jest model 2015, w katalogu zabrakło informacji co dokładnie jest tam wrzucone, poza "Shimano Acera" (link do roweru: http://archiv.author.eu/catalog/2015/cross/bike-models/author-bicycle-classic-2015-ua42835602). Alivio nie powinno być sprzętem wyższej klasy niż Acera? Biorę pod uwagę też Deore M592, bo względem Alivio M4000 różnica w cenie między nimi to jakieś 30-40zł.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli więc rozważasz kasetę 9 to hg400 ( alivio ) to ok. Ciągle nie rozumiem potrzeby kasety 11-34 skoro teren płaski. Koronka 32 z tyłu i 22 z przodu to się jedzie 4-5 kmh i poza trudnymi, ostro nachylonymi  odcinkami w terenie wystarczy. Jeśli jednak się upierasz, że chcesz 11-34 to ok, przerzutkę tylną weź raczej 591 zamiast 592 bo ta druga to shadow ( współpracuje z kasetami 11-36 ) a Tobie wystarczy  591 ( 11-34 ) tym bardziej, że jest prostsza w regulacji, i nie jest tak czuła na zabrudzony/przekręcony pancerz, albo na minimalne skrzywienie haka ramy.

/edit

oczywiście jak wyżej ktoś zauważył, wymiana manetki ( klamkomanetki ) na 9 musi być jeśli z tyłu kaseta 9. Oczywiście łańcuch również.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Rozważałem 11-34, bo HG400 11-32 ma w zasadzie różnicę w przełożeniach tylko w twardych biegach, lekkie są dokładnie te same (do chyba 4 biegu włącznie), a jak już zmieniać, to żeby faktycznie się rozłożyło bardziej po całej kasecie, ale może faktycznie przerost formy nad treścią. 

Ze zmianą manetek i klamek naturalnie się liczę, z łańcuchem też. Gdzieś w dalszej perspektywie także z wymianą TX51 z przodu, chociaż z nią nie mam w tej chwili żadnych problemów i najłatwiej się ją czyści (w odróżnieniu od rozbierania kółek w tylnej przerzutce).

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Czyli ogólnie jak zmieniać to już lepiej dołożyć do Deore M591. I ta powinna sobie poradzić niezależnie czy zdecydowałbym się na 11-32 czy 11-34?

W M591 rozbiera się wózek do czyszczenia? Bo na foto wygląda jakby cały wózek był zanitowany, ale może to kwestia zdjęć. W manualu do niej jest ładna złożeniówka. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie przerzutki, nie trzeba, wystarczy, że szmatką będziesz ścierał brud z kółeczek i raz na jakiś czas możesz dać tam kroplę oleju do łańcucha, jak bardzo chcesz to możesz zdemontowac kółeczka, wyczyścić i dać kroplę po zdjęciu, ale to nie jest konieczne. Rd-m591 poradzi sobie z kasetą  do 11-34 włącznie. Możesz też dać kroplę oleju do łańcucha na ruchome elementy przerzutki, sworznie pantografu itp.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie wykorzystasz tego 32 czy 34 z taką korbą w ogóle. Zauważ, że zmniejszyły ci się liczby zębów na korbie czyli zmiękczyłeś przełożenia. Poprzednio wg spec. miałeś 48/38/28. Teraz łatwiej i z większą kadencją będziesz kręcić korbą.

Ja mam też 3x9 z korbą 44/32/22 i mam kasetę 11-28 w mtb do jazdy po górkach i lesie. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zarchiwizowany

Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...