Skocz do zawartości

[Wolnobieg] Specjalny klucz do odkręcania nakrętki


Rekomendowane odpowiedzi

Dzień dobry,

Mam taki problem, że nie mogę odkręcić nakrętki, która jako ostatnią wkręca się na zębatki wolnobiegu Shimano MF-HG20. Czy ktoś z Państwa wie gdzie mogę dostać taki specjalny klucz do jej odkręcenia?

P.S Poprzedni wolnobieg (HG-20) udało mi się odkręcić z kolegą, który bacikiem blokował wolnobieg, a ja po uprzednim ogrzaniu tej zakrętki opalarką ją ściągnąłem waląc młotkiem i śrubokrętem w te wypustki, które zaznaczyłem czerwonymi strzałkami, jednak kosztem zniszczenia/deformacji podkładek dystansowych przy sądsiednich zębatkach. Teraz chcę odkręcić kolejny wolnobieg, ale nie tym sposobem.

Proszę o pomoc.
Pozdrawiam.

Bez tytułu.png

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Teoretycznie potrzebujesz klucza hakowego (pazurowego) w odpowiednim rozmiarze:

i-tengtools-klucz-hakowy-z-zaczepem-pazu

Być może z uda Ci się to odkręcić z użyciem dobrem przedłużki o ile klucz wytrzyma i się nie wyślizgnie. Ja parę razy w życiu odkręcałem taką nakrętkę i zawsze młotkiem i śrubokrętem (ze wsparciem WD40 i opalarki) i jakoś nigdy nie masakrowałem nic przy okazji. Młotkiem i śrubokrętem odkręcałem nawet ostanią zębatkę bijąc w zęby jeśli ta była nakrętką.

Grunt to sztywne zamocowanie wolnobiegu. Zabieranie się do tego bez odkręcenia go od koła to zły pomysł, bo szprychy tłumią uderzenia.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Teraz, seraph napisał:

Teoretycznie potrzebujesz klucza hakowego (pazurowego) w odpowiednim rozmiarze:

i-tengtools-klucz-hakowy-z-zaczepem-pazu

Być może z uda Ci się to odkręcić z użyciem dobrem przedłużki o ile klucz wytrzyma i się nie wyślizgnie. Ja parę razy w życiu odkręcałem taką nakrętkę i zawsze młotkiem i śrubokrętem (ze wsparciem WD40 i opalarki) i jakoś nigdy nie masakrowałem nic przy okazji. Młotkiem i śrubokrętem odkręcałem nawet ostanią zębatkę bijąc w zęby jeśli ta była nakrętką.

Grunt to sztywne zamocowanie wolnobiegu. Zabieranie się do tego bez odkręcenia go od koła to zły pomysł, bo szprychy tłumią uderzenia.

Dziękuję za odpowiedź. Od opalarki stopiły mi się podkładki dystansowe. Czekając na odpowiedź zabrałem się jeszcze raz za odkręcenie wolnobiegu i wymyśliłem coś co podziałało, więc podzielę się z Wami moim pomysłem. Na dodanym zdjęciu widać, że ostatnią zębatkę zablokowałem wkrętami do blatu starego stołu. Dopiero wtedy używając śrubokręta i młotka udało się odkręcić zakrętkę. 

 

Pozdrawiam. 

Screenshot_20180709-212428.png

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja brałem 2 duże gwoździe i blokowałem ich główki w otworach największej zębatki, a potem zaciskałem je w imadle. Trzeba to zrobić tak, żeby kaseta obracając się w kierunku uderzania zakleszczała się coraz mocniej i działa.

Aczkolwiek patent z deską i wkrętami może nawet lepszy i prostszy:thumbsup:

A z temperaturą się widzę nie patyczkowałeś skoro aż przekładki stopiło. Smar w takim razie też calutki wytopiłeś i sprzęgło do serwisu?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Opalałem krótko i waliłem w nakrętkę. Nic. Opalałem dłużej, waliłem, nic. W końcu faktycznie przytrzymałem dłużej i się udało kosztem dwóch nakładek dystansowych. Reszta części nieuszkodzona.

Dodatkowo, gdyby ktoś jednak upierał się i chciał znaleźć klucz udało mi się taki po dłuższym czasie znaleźć. Tutaj link do strony sklepu,  w którym można go zakupić za jedyne £6.19.

Cytat

Shimano Freewheel Sprocket Lock Ring Disassembly Spanner

 

Price: £6.19

Brand: NCI

Part Numbers: SP-SHFW-LR

MPN: SP-SHFW-LR

Origin: GB

Gross Weight (g): 350

GMT ID#: 8356

Condition: New

Condition Category: Unfinished

Condition Description: May have marks & scratches from the production process.

Suitable For: Shimano MF-HG20/MF-HG22/MF-HG37/MF-HG40 Lock Ring (Shimano Code No. Y-12S 04000) Removal and other freewheels with 8-notch Lockring. (CV-UNIV-FW chain vice to hold sprockets in place is recommended.)

Size:

Length: 400mm (15 3/4in)

 

Colour (color): Silver

DOM: 2016

Material: Stainless Steel

Parts: Spanner; Washer

Details: Fabricated from Outokumpu Steel in the English Midlands. Intended use: Freewheel lock-ring removal for cleaning or replacing sprockets. Must be used in conjuction with another tool to prevent movement of freewheel. If the lock-ring doesn't move repeat applications of pentrating oil are required. No additional leverage must be provided.


Pozdrawiam.

Pics160609 020.jpg

Pics160609 022.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Parę razy rozkręciłem do czyszczenia po prostu, a raz chciałem spróbować jak się sprawdza szlifowanie zębów. Nie sprawdza się:D No, ale jak ktoś lubi grzebać i ma za dużo wolnego czasu to czemu nie? Zdarzyło mi się nawet sprzęgło w wolnobiegu odratować w rowerku brata.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

4 godziny temu, itr napisał:

że tak się wtrącę na marginesie

po co to odkręcacie?

 

W sensie te wolnobiegi to i tak samo zło, i rozumiem że chcecie podmieniać zużyte zębatki na inne mniej zużyte z zapasów???

Kupiłem 25-letniego rometa, który jest identyczny jak ten Romet, który mam po Tacie, z tym, że ten rozebrany ma damską ramę. Rozkręciłem go na części, by dołożyć brakujące części do roweru Taty i mieć zapasowe w razie gdyby kiedyś coś się w nim popsuło. Ostatnim elementem rozkładanki był wolnobieg. Muszę przyznać, że więcej było w tym ciekawości niż potrzeby, bo wolnobieg z rozbieranego roweru chodzi dobrze, a zębatki są w b.dobrym stanie. Chciałem wiedzieć jak to wszystko jest zbudowane ;-) Przypłaciłem to kosztem stopionych dwóch podkładek dystansowych, które już mam z jeszcze innego wolnobiegu, któy kupiłem za 20 zł na olx. Chcę by rower taty był odrestaurowany z użyciem części z tego samego modelu.
p.s W załączniku zakupiony używany rower przed i po rozłożeniu na części pierwsze.
 

20180618_223128.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja sobie taki klucz wyciąłem z 3mm blachy.


IMG_20180713_184152.jpg

 

A po co to rozbierać? W moim przypadku było to raczej dla sportu i trochę z ciekawości, czy uda się spasować taki klucz, mierząc parametry nakrętki wolnobiegu używając jedynie suwmiarki. Udało się, więcej się tym nie bawiłem.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zarchiwizowany

Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...