Skocz do zawartości

[Mocowanie tarcz hamulcowych] Rodzaje nakrętek Centerlock


Michal2008

Rekomendowane odpowiedzi

Część,

z tego co się zorientowałem są dwa typu nakrętek Centerlock, czy macie może informację kiedy którą się stosuje? tzn. czy ma to jakiś związek z piastami (sztywne ośki vs QR)?

Czy np. jeżeli mam teraz nakrętki z ząbkami zewnętrznymi mogę zamontować z ząbkami wewnętrznymi? te nakrętki są jednorazowe czy wielokrotnego użytku? 

I czy do odkręcenia tych nakrętek trzeba użyć klucza do kaset (wewnętrzne ząbki) lub klucza do misek HTII jeżeli ząbki są zewnętrzne?

Za odp. z góry dzięki...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zależy od średnicy osi, klucz do kaset stosujesz do QR i 12x142(tył) przód 15x100 lub 20x100 to już HT2(widać to po budowie nakrętki)

Po prostu średnica wewnętrzna nakrętki pod klucz do kaset nie pozwoli żeby przeszła oś większa jak 12mm, dlatego na przód(sztywna oś) musisz dać z większa średnica wewnętrzną nakrętkę, na tył jej nie zabroni nikt Ci dać, ale nie ma takiej potrzeby.

Nakrętek do sztywnej osi nie dostaniesz wraz z tarczą, trzeba kupić osobno.

Nakrętka jest "wielorazowa", ale ma taką samą podkładkę aluminiową jak kaseta, która miażdzysz dorkęcając - aka jest bardziej kilku razowa niż wielokrotnego użytki, ale tarcze rzadko odkręcasz.

Edytowane przez phoe
  • +1 pomógł 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

ok, czyli jasna sprawa;

u siebie mam z tyłu 12x148, a z przodu 5x100 :D, i producent obie nakrętki dał z ząbkami na zewnątrz czyli pod sztywną oś, czyli w moim przypadku jak chce zmienić tarcze na inne (shimano) to najlepiej kupić klucz do HT2 i wykorzystać stare nakrętki lub lepiej kupić 2 nowe i z głowy dobrze myślę?

 

edit: widzę że te nakrętki z zewnętrznymi zębami za tanie nie są :P

WP_20180703_17_19_09_Pro.jpg

WP_20180702_17_04_38_Pro.jpg

Edytowane przez Michal2008
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

a czym się różnią te nakrętki między sobą? otworem wewnętrznym? jedna jest niby pod osie 12/15 a druga 15/20...?

https://www.bikestacja.pl/pl/nakretka-shimano-sm-hb20-do-tarcz-center-lock-15mm-20mm-50631.html

http://www.cyklomania.pl/mobile/shimano-nakretka-tarczy-center-lock-12-15mm-xtr,id5887.html

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Unfortunately, your content contains terms that we do not allow. Please edit your content to remove the highlighted words below.
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...