Skocz do zawartości

[Piasty tylna] Mars 9000 / Sram 9.0 - bębenek, łożyska piasty


niebieskiczerwony

Rekomendowane odpowiedzi

Witam!

Jestem szczęśliwym użytkownikiem piasty tylnej Mars 9000 (wersja do V-brake). Zrobiłem już na niej ponad 40 kkm. Nie oszczędzałem jej - sakwy, MTB, błoto, zima, skakanie i nigdy nie serwisowałem. Jest znakomita. Jednak coś zaczyna w niej stukać. Nie wnikam już co, bo podejrzewam, że po takim życiu wszystkie łożyska się kończą i bębenek pewnie również długo nie pociągnie. Łożyska pewnie dobiorę w sklepie z łożyskami, ale części bębenka? Czy udało się Wam znaleźć części zamienne do niego, albo cały bębenek, który pasowałby do tej piasty? Ewentualnie, czy macie listę łożysk, które są potrzebne do tej piasty? Są jakieś trudności przy rozbieraniu? Kupiłbym całą piastę, ale takiej nie mogę nigdzie już znaleźć od miesięcy.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Kupowanie samej całej piasty kiedy obręcz ma 40 000 nalatane to trochę głupota - jak już to całego koła szukaj i nie koniecznie  z taką piastą. Rozumiem sentyment, ale nie jedna dobra piasta na świecie:P Nie możesz jej znaleźć, bo jej zwyczajnie nie produkują.

Łożysk do niej nie dokupisz z tego względu, że jest to piasta na łożyskach kulkowych - trzeba ją rozebrać, sprawdzić stan konusów, kulek i misek, a co jest zużyte wymienić i całość poskładać poprawnie kontrując luz. Może się okazać, że miski już wytarłeś to piasta do kosza... Konusy i kulki można dobrać 

Co do bębenka to części poza kulkami raczej do niego nie znajdziesz. Serwis oczywiście możesz mu zrobić jak jest za duży luz, ale potrzebny jest specjalny klucz do miski bębenka.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie napisałem, że obręcz ma 40 tysięcy. Piasta już kończy trzecią obręcz. To jest piasta na łożyskach maszynowych, więc podejrzewam, że da się dopasować, chociaż prościej by było z instrukcją serwisowania, której nigdzie nie znalazłem.

Uparłem się na tę piastę, bo się sprawdziła. Na wszystkich poprzednich piastach, głównie wyższe grupy Shimano, zrobiłem max 15 tysięcy i wżery w bieżniach / konusach. Konusy nie do dokupienia.

Chcę taką piastę (pod V), którą założę i zapomnę o serwisie na kilkadziesiąt tysięcy km. Możesz coś zaproponować?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To muszę Cię przeprosić, bo mnie google oszukało:D Instrukcji nie znajdziesz raczej, ale ciężko tam cokolwiek zepsuć przy rozbieraniu. Łożyska jest wybić łatwo i bez problemu Ci dobiorą w sklepie z łożyskami, a na pewno to będzie łatwiejsze, szybsze i pewniejsze niż przeplatanie koła.

Bębenek odkręca się imbusem 12, ale jak on jest zbudowany niestety nie wiem... Może to Ci coś pomoże:

https://www.bikehub.co.za/topic/139824-sram-rear-hub-bearing-replacement/

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zarchiwizowany

Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...