Skocz do zawartości

[Przerzutka tylna, łańcuch] Problem z regulacją przerzutki oraz hałasujący łańcuch


equalizer

Rekomendowane odpowiedzi

Witam.

Posiadam Rower SENSA SELLA z przerzutką Shimano Alivio. Jakieś 500km temu wymieniana była duża część napędu (korby wraz z zębatkami i suportem, łańcuch, kaseta oraz kółka na tylnej przerzutce). Niestety problem wygląda tak, iż mam trudność ze zmianą tylnych przerzutek w kolejności 6>5>4>3>2>1 (od 8 do 6 bez problemów). Od 1 do 8 bez problemów. Aby zmienić bieg nie wystarczy pojedyncze kliknięcie dźwignią, lecz muszę ją nieco przeciągnąć dalej. Holenderscy "fachowcy" grzebią, biorą euro, a nic nie naprawiają. Może Wy coś poradzicie? Co sprawdzić? Linki czyste.  To po pierwsze.

Po drugie: Ostatnio łańcuch zaczął wydawać dziwne dźwięki. Na początku myślałem, że obija się o wózek przedniej przerzutki, ale w końcu znalazłem przyczynę: obija się o blaszkę na ramieniu tylnej przerzutki między kółkami (patrz film). Za bardzo się wychyla i hałasuje. Może wiecie jak sobie z tym poradzić?

Łańcuch KMC narrow

Kaseta Shimano cs-hg51-8bf

 

Z góry dzięki za pomoc.

 

626b2d01cf80f.jpg

c52abf53b63fb.jpg

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Narrow to wąski ... ;) po tych zdjęciach nie ma możliwości okreslenia czy łańcuch jest za krótki.

Obijanie o wózek ... Policz ile zębów maja kółka przerzutki z tego co pamiętam oba powinny mieć po 11. Jak górne ma 12 lub dolne 10 to przybliża łańcuch do tego elementu na wózku. 

Jak jest problem z wrzucaniem lżejszych biegów sprawdz jak daleko od największej zębatki jest górne kółko przerzutki. Jak będzie za daleko może to robić problem ze zmianą biegów wtedy korekta ustawiwnia tej odległości śrubką .

Pozdrawiam 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ooo, dziękuję za odpowiedzi. Zaraz wszystko posprawdzam.

 

Jeżeli potrzeba innych zdjęć piszcie. Zrobię ile tylko będzie trzeba.

 

Edycja. Poprawiłem położenie linki względem śruby. Niewiele się zmieniło. Mogę ustawić jedynie, aby przerzutki zmieniały się bez problemu od 1 do 8 albo na odwrót, ale nie da się wyregulować aby działało w obie strony. Jeżeli dobrze idzie od 8 do 1 to jeśli chcę wrócić, łańcuch w ogóle nie spada w dół, a jak ustawiam, aby dobrze szło od 1 do 8 to łańcuch nie wskakuje na 5 bieg i wyżej, gdy zmieniam z powrotem górę.

Kółka na wózku mają po 11 zębów, a górne jest w odległości około 25mm od zebatki kasety.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Normalnie jak wszystko jest podpięte regulujesz. Ja polecam wymienić to badziewie na krzyżak robakami na imbus. Zdaje się że w wysokich grupach Shimano stosuje takie rozwiązanie fabrycznie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Robisz to gdy łańcuch jest na najwyższej koronce? Wtedy najlepiej widać ruch. Pokręć śrubą, może śruba jest za mocno wykręcona i musisz wkręcić. Tak czy inaczej, przy kręceniu zmiana położenia jest widoczna gołym okiem.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zarchiwizowany

Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...