Skocz do zawartości

[Korba] Shimano FC-M771-K - problem z wymianą


smog

Rekomendowane odpowiedzi

Witam,

Zauważyłem, że w moim zakupionym, używanym rowerze, na średnim blacie brakuje dwóch zębów i generalnie ten blat nie wygląda dobrze.

Postanowiłem go wymienić, osiągalność tego elementu jest mała, w sklepie bikestacja zaproponowali mi abym zakupił blat SRAM Truvativ 36T, że będzie w ogóle dobrze etc., jestem laikiem w temacie - zaufam profesjonalistom ;).

Otrzymałem pierwsze co to rzuciło mi się w oczy, że to zębatka dla systemów 2X10 - ja mam 3x9, no nic idę do garażu wymieniać i zobaczę. Po zainstalowaniu zauważyłem te szczeliny przy "gnieździe blatu" widoczne na zdjęciu.

https://drive.google.com/open?id=15ZnyFkNtCGzxpPmUJ95P2CwHeLV4y1s8

https://drive.google.com/open?id=1JJt-NFax9oB2wl8nIjgIErwNOm7tETFF

https://drive.google.com/open?id=1Lzv_UNyLTrRT80EdaFKCpyLOzbgs_zJt

W końcu pozostawiłem stary blat którego puki co nie będę używał i założyłem nowy łańcuch hg93, zdecydowałem, że dowiem się co o tym myślą bardziej doświadczeni. Z roweru puki co korzystam bardzo okazyjnie i raczej rekreacyjnie.

Proszę o wasze opinie:

czy to w ogóle dobry bardzo zły pomysł aby mieszać blaty różnych producentów?

czy te szczeliny są akceptowalne? Śrubunek jest aluminiowy - wnioskuje po wadze i strukturze materiału, czy te 4 śruby to wytrzymają?

Czy ten blat będzie dobrze pracował z łańcuchem hg93?

Czy z tym blatem będzie wystarczająco działało wrzucanie łańcucha na duży blat?

Z góry dzięki.

Pozdrawiam

Jacek

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Śruby tak czy inaczej muszą utrzymać tarczę, przyleganie tarczy do pająka nie jest niezbędne, choć wskazane w celu uzyskania współosiowości, Kupując częśco różnych producentów trzeba się liczyć z tym, że nie będą w 100% kompatybilne.

Nie zapomonaj, że tarczę trzymają nie tylko śruby, a raczej tarcie między powierzchnią tarczy a pająka, jeśli śruby są odpowiednio dokręcone tarcie będzie wystarczające.

Jeśli chodzi o tarcze Shimano to mają specjalne pini i wycięcia współpracujące z łańcuchem w celu poprawy szybkości i precyzji zmiany biegów, na ile odczuwalny będzie ich brak to już indywidualne odczucie ....

Mniejsza będzie zapewne też trwałość tej tarczy, tarcza Shimano ma zęby stalowe ...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Mod Team
28 minut temu, smog napisał:

w sklepie bikestacja zaproponowali mi abym zakupił blat SRAM Truvativ 36T, że będzie w ogóle dobrze etc., jestem laikiem w temacie - zaufam profesjonalistom ;).

Nazwa sklepu i profesjonalizm wzajemnie się wykluczają. Co potwierdza fakt ,że sprzedali Ci blat do 2x10 do 3x9. Jeśli się nie mylę to blaty do 2x10 mają nieco inne odsadzenie i może być zakłócona linia łańcucha.

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam ponownie,

Dzięki za szybki odzew!

Wnioskuję z Waszych odpowiedzi, że generalnie tragedii nie ma, choć to mało poprawne rozwiązanie.

W związku z tym, że na rowerku mogę jeździć niestety dość sporadycznie i to będzie tylko przejażdżka z dziećmi bądź z żonką więc ten blat - nietrafiony, wystarczy, bo ścigać się nie będę.

Temat do zamknięcia.

Jeszcze raz dzięki za szybkie i pomocne odpowiedzi.!

Pozdrawiam

Jacek

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zarchiwizowany

Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...