Skocz do zawartości

[napęd] Przeróbka jednobiegowca


dww3

Rekomendowane odpowiedzi

Witam, jestem posiadaczem tego oto roweru
https://7anna.pl/product-pol-11222-Rower-Octane-One-2019-Kode-28.html

i szukam do niego napędu z 1x z jedną zębatką z przodu. Jeśli chodzi o teren płaski obecne przełożenie (14T) jest świetne jeśli chodzi o rozwijanie prędkości ale wiadomo że pod górkę jest już mega ciężko. Myślałem nad 1x8, 1x9 czy 1x10 tylko nie bardzo wiem czego szukać i czy w ogóle jest taka możliwość. Rower jest nowy więc osprzęt też musi być nowy. Dodatkowo hamulce są mechaniczne więc nowa klamko-manetka też by musiała współgrać. Cena raczej dużej roli nie gra, chce żeby wszystko po prostu fajnie działało. Jakieś pomysły i propozycję?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Moja propozycja - 1x10, na dowolnym osprzęcie. 

Z tym że musiałbyś rower troszkę przerobić: 

- zmienić blat w korbie na narrow wide. Teoretycznie jest to wykonalne - poszukać takiej zębatki na rozstaw 130BCD (bo chyba taki masz w korbie) i założenie dłuższego suportu, żeby zachować optymalną linię łańcucha. Ale w praktyce zębatki na 130BCD są rzadkie a przez to droższe, więc opłacalne może być zmienienie korby na jakąś szosową 110BCD czy MTB, czy to trzybiegową czy jednobiegową, i dopiero do niej dobranie odpowiedniej zębatki. Opcja druga - zmienić zębatkę na jakąś 10rzędową i zastosować prowadnicę łańcucha. 

- kaseta 10 rzędowa, przerzutka i łańcuch dowolne, wedle budżetu i uznania

- problem pojawia się z manetką, bo musiałbyś przejść na klamkomanetki szosowe. To - po pierwsze trochę kosztuje, a po drugie takie klamki działają tylko z zaciskami o szosowym ciągu. Hayes MX to z tego co wiem zaciski MTB więc i je musiałbyś zmienić. 

Także taka przeróbka na pewno tania nie będzie. Sporo zaoszczędziłbyś decydując się na manetkę albo typu bar-end (mocowana na końcu kierownicy) albo klasyczną manetkę zamocowaną gdzieś na baranku. 

Do tego dochodzi zakup haka (ponieważ Kode wychodzi w wersji z hakiem nie powinno być z tym problemu) no i kupno tylnego koła z bębenkiem. Jak roweru używasz głównie po mieście to rozważyłbym też piastę trzybiegową Sturmey Archer/Nexus 3. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zarchiwizowany

Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...