Skocz do zawartości

[suport] luz na łożyskach ht2


Szogun123

Rekomendowane odpowiedzi

Hej,

Mam taki problem.. Jakiś czas temu zmieniłem suport z Deore na Accenta BB EX-1. Po pewnym czasie łożyska padły (trochę z mojego zaniedbania bo piach) i zakupiłem sobie praskę bitula + łożyska firmy PFI z Allegro po przeczytaniu całkiem niezłych opnii. I o ile łożyska wyglądają na wykonane porządnie, to niestety.. mam na nich minimalny luz. Mam wrażenie jakby luz był większy po stronie napędowej, ale ciężko to wyczuć. Zastanawiam się czy ja coś zrobiłem źle (skręcałem ten system już dziesiątki razy), czy po prostu felerne łożyska. Z tego co widzę przedział cenowy tych łożysk jest olbrzymi i się zastanawiam czy to po prostu kwestia jakości.. Czytałem wiele wątków i nie spotkałem się z takim problemem, w zasadzie ludzie zawsze pisali, że wymiana łożysk pomogła.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja niestety miałem podobny problem z nowym suportem BB EX. Łożyska były OK a mimo wszystko na korbie był wyczuwalny luz. Wywaliłem go po 170 km w tym sezonie.

Polecam kupić suport Shimano. Przejechałem na nim aktualnie 1400 km i zero problemów. W zeszłym roku miałem Accent'a, tam luz był mniejszy ale jednak był.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ale na starych łożyskach Accenta problemu z luzem nie mam tylko ze skrzypieniem od piachu. Wymieniłem łożyska i jest problem z luzem. A suport Shimano wymieniłem na Accenta bo mi padł po 700km i nie da się w nim wymienić łożysk bez przerabiania plastików, a do Accenta pasują 6805.

Cytat

Jesteś pewien ze to luz na łożysku a nie wyrobiony plastik ?

Tzn? Nie słyszałem o tym, żeby ten plastik się wyrabiał. Mógł się wytrzeć po prostu?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Na Ali mają dokładnie to co idzie na montaż w Shimano. Kupiłem jakiś czas temu 10szt na próbę, pomontowałem znajomym i sobie. Na smarze mobilith shc mam nastukane około 3kkm i chodzą jak nowe. Zamówione następne 10szt. To łożyska ze dwie klasy lepsze niż fabryczne w bb-ex. Natomiast uszczelnienie w Shimano jest o niebo lepsze niż w bb-ex tylko trzeba mu trochę pomóc dobrym smarem właśnie (od strony korbą są to uszczelnienia kontaktowe w bb-ex bezkontaktowe).

Odnośnie zakupionych przez Ciebie łożysk to kupiłeś łożyska ze zwiększonym luzem promieniowym. To łożyska dedykowane do zastosowań wysokoobrotowych gdzie pod wpływem ciepła standardowe łożyska by stanęły ze względu na rozrzerzalność cieplną a w C3 luz pod wpływem ciepła staje się luzem roboczym. W rowerze takie obroty i temperatury nie występują stąd masz luz.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

9 godzin temu, Szogun123 napisał:

Ale na starych łożyskach Accenta problemu z luzem nie mam tylko ze skrzypieniem od piachu.

Miałem na myśli to samo co kolega, czyli plastiki które mają zbyt dużą tolerancję. Tak jak pisałem, u mnie luz był od momentu wyjęcia z pudełka.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

https://www.aliexpress.com/item/10pcs-6805RD-6805-61805-6805N-6805-RD-ball-bearing-25x37x6mm-bike-bottom-bracket-repair-bearing-for/32369455561.html?spm=a2g0s.9042311.0.0.61eb4c4dcLq8h8

 

Ja obecnie testuje te z koszykiem plastikowym. Ważne żeby przed  asmarowaniem dokładnie wymyć w benzynie ten konerwant w którym przychodzą. Zakładać proponuję jak w oryginale bo mają te specyficzne fazowania wewnętrznej bieżni co Shimano (Na okrągło od zewnątrz i pod zatrzask plastiku od wewnątrz)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

Cytat

Odnośnie zakupionych przez Ciebie łożysk to kupiłeś łożyska ze zwiększonym luzem promieniowym. To łożyska dedykowane do zastosowań wysokoobrotowych gdzie pod wpływem ciepła standardowe łożyska by stanęły ze względu na rozrzerzalność cieplną a w C3 luz pod wpływem ciepła staje się luzem roboczym. W rowerze takie obroty i temperatury nie występują stąd masz luz.

I tu jest pies pogrzebany... nie wiedziałem o tym zupełnie. To w zasadzie gdybym chciał wymieniać w Accencie to kupować TAKIE lub np. TAKIE? No i drugie pytanie - gdybym chciał ratować stary suport Deore to warto brać te z Ali? Oczywiście już raczej na następny sezon bo zanim to przyjdzie to trochę minie..

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wymieniłem łożyska w Accencie na najtańsze z Allegro i to nadal nie pomogło, luz pozostał. Wnioskuję więc, że prawdopodobnie rzeczywiście winny jest plastik, który mógł się wytrzeć. Innej opcji nie widzę. Kupiłem BB-52 i problem oczywiście zniknął, ale... napiszę przy okazji swoje spostrzeżenia. BB-52 używałem ostatnio ok. 6 lat temu, widać, że jakość wykonania bardzo się poprawiła w stosunku do tego co było kiedyś, są m.in lepsze podkładki z twardszego plastiku, łatwiej się to dokręca i nie wychodzi na boki przy mocniejszym dociśnięciu jak to ma miejsce w Accencie i moim poprzednim BB-52. Natomiast, łożyska chodzą słabo. Jedno kręci się płynnie, drugie ma lekkie zacinki kiedy kręci się palcem, podobnie jak w zbyt mocno skręconych konusach piasty. Spodziewałem się tego, jednak jestem trochę rozczarowany. Po zmontowaniu chodzi oczywiście płynnie i nie czuć zgrzytnięć, jednak a Accencie korba chodziła od samego początku bardzo płynnie i na tyle lekko, że wiatr nią poruszał,  tutaj niestety mamy do czynienia ze sporym oporem i obawiam się, że łożyska z Aliexpress już czas zamawiać, bo zanim przyjdą...  

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zarchiwizowany

Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...