Skocz do zawartości

[XT M785] Twardnieje klamka


HarveyDent

Rekomendowane odpowiedzi

Od jakiegoś czasu mam problem z hamplem XT M785. Po rozgrzaniu hamulca na dłuższym zjeździe klamka zaczyna twardnieć i łapać wysoko. 

Pomyślałem że pewnie płyn wilgotny więc przelałem nowym. Przez chwilę było ok. Co może powodować takie zachowanie  i gdzie szukać przyczyny ? Słabo odpowietrzone ?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tak, przede wszystkim trzeba dobrze odpowietrzyć. Znam pacjentów, którzy przed zaczerpnięciem oleju do strzykawki mocno pogrążają butelką żeby się dobrze wymieszał a potem się dziwią, że Shimano niby takie łatwe w odpowoetrzaniu ale im nie wychodzi...

Druga sprawa to na zjazdy klocki z radiatorami sporo dają.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie, klocki z radiatorami nic nie dają. W PC'ie masz procesor generujący ~100W ciepła 300-500g aluminium z wentylatorem żeby to rozproszyć. Więc 10g dodatkowego metalu na klocku w zetknięciu z tarczą rozgrzaną do grubo ponad 100 stopni to można sobie wsadzić w .......

Miałem fabrycznie włożone i nie ma absolutnie żadnej różnicy. Bo nie może.

Edytowane przez HarveyDent
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1. Olej raczej nie chłonie wilgoci to nie dot.

2. to pierwsze klocki tych hamulców? im ich mniej i mniej tarczy tym szybciej się grzeje zwłaszcza zapowietrzony układ. 

Bo jak tak to, mała pojemność cieplna konkretnego modelu tarczy plus zjechane klocki przy zapowietrzonym układzie, spokojnie może dawać taki efekt.

3. najlepsze efekty zwiększenia pojemności cieplnej układu daje wymiana tarczy na większą/lepszą a nie wymiana klocków.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@HarveyDent w 2012 kiedy pojawily sie pierwsze xt z serii m785 dużo jeszcze jeździłem na zjazdówkach i klocki z radiatorem nigdy mi się nie zgrzaly. Zwykłe metaliki odczuwalnie tracily siłę często w połowie trasy. Poza tym zdolność rozpraszania ciepła przez klocek z radiatorem vs klocek bez radiatora to będzie różnica kilkukrtotna. W zaciskach z ceramicznymi tłoczkami (jak xt własnie) ma to dodatkowe znaczenie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Niedawno wymieniałem olej, a mimo tego był już lekko zabrudzony. Zauważyłem przy okazji że tłoczki w zaciskach nieruchawe i nie pracują równo, więc podszedłem do tematu kompleksowo. W sumie hample tyrane od 7 tyś. Rozebrałem zaciski i klamkę, wyczyściłem z brunatnego szlamu, przesmarowałem uszczelki na tłoczkach, założyłem nowy komplet klocków i po testach na razie ok.  Pracują jak nówki.  

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Unfortunately, your content contains terms that we do not allow. Please edit your content to remove the highlighted words below.
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...