Skocz do zawartości

[Dolegliwość] Bóle w nadgarstkach i łokciach


slazakmtb

Rekomendowane odpowiedzi

Witam,

Kilka dni temu kupiłem Treka Procaliber 9.6 (2018) https://www.trekbikes.com/pl/pl_PL/rowery/rowery-górskie/rowery-xc/procaliber/procaliber-9-6/p/21893/

Moja rama jest w rozmiarze 18.5 przy 178cm wzrostu (przekrok 81cm).

Przez ostatnie lata jeździłem (bardzo amotorsko i dosyć rzadko) na rowerze szosowym. Teraz przyszedł czas na jazdy MTB a tym samym inną geometrię i tym samym pozycję na rowerze. Na razie jestem po trzech, około 20km trasach (lekki teren + płaski szuter). Ku mojemu zdziwieniu nie mam bóli pleców, kolan, karku czy pośladków - tak jak to bywało u mnie przy poprzednich zmianach rowerów.

Tym razem dosyć mocno bolą mnie nadgarstki oraz łokcie. Wysokość siedzonka, jego kąt i poziomie położenie są ustawione raczej prawidłowo. Nowością dla mnie jest bardzo szeroka kierownica (720mm) oraz jej kształt (Bontrager ze stopu aluminium, 31,8 mm, wznios 5 mm, szerokość 720 mm). Dłonie mam nienaturalnie (dla mnie oczywiście) wygięte do wewnątrz. Nie ukrywam także, że moje ręce są raczej dostyć słabe (w porównaniu do nóg).

Myślicie, że to ten kierunek a może powinienem jeszcze raz przeanalizować całą pozycję na rowerze?

 

Karol

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Mod Team

Ja po przesiadce na nowy rower z kierownicą o takiej samej szerokości jak Twoja, miałem na początku problemy z bolącymi nadgarstkami, ale po kilku jazdach samo przeszło, a dodam, że rąk nie mam słabych, ale stawy nie najmocniejsze niestety...
Kolega miał na myśli ewentualne obrócenie kierownicy względem mostka, ale to zależy od obecnego ustawienia, które nie musi być wcale złe.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Poluzować śruby na mostku i przekręcić kierownicę trochę w przód. Tak jakbyś zmniejszał gaz w motocyklu. Druga sprawa to ułożenie klamek i manetek, masz klamki hamulcowe ustawione w dół czy na płasko jak Janusze z Grażynkami i po prostu męczysz nadgarstki ustawiając nienaturalnie ręce do hamowania?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dziękuję za odpowiedź @KrissDeValnor Pewnie muszę przejechać jeszcze X razy, że sprawdzić czy to złe ustawienie a może po prostu chwilowy "szok" :)

@cervandes Dzięki za wskazówkę. Klamki mam w dół i dodam także, że ból pojawia się w czasie długotrwałego unieruchomienia nadgarstków (brak potrzeby hamowania). Jaki parametr się zmienia jeśli przekręcam kierownicę w przód? Czy możesz mi wytłumaczyć sprawy wzniosu, gięcia? (przepraszam, jeśli to brzmi mega amotorsko). :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja stosowałem nieco inną metodę: luzujesz śruby w mostku, ostrożnie siadasz na rowerze i kręcisz kierownicą tak, żebyś czuł że ręce są w naturalnej pozycji.

Żeby uniknąć porysowania kierownicy przy mostku, może ją obkleić np taśmą i potem sobie zaznaczyć położenie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zarchiwizowany

Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...