Skocz do zawartości

[Piasta tylna] Shimano nexus 8 - zdjęcie prawego konusa/stożka bez użycia klucza


Rekomendowane odpowiedzi

Cześć Wszystkim

Kupiłem rower z hałasującą piastą nexus 8 i postanowiłem ją zdjąć i nasmarować (rower był po "serwisie" gdzie piastę szczodrze wysmarowano zwykłym smarem do łożysk). Piastę rozebrałem do momentu, w którym zdjąłem tą całą "tubę" z zębatkami i została ośka z jakimiś przekładniami. Mam dwa pytania, na które odpowiedzi nie znalazłem:

1. Co i ile smarować (mam oryginalny smar shimano).

i co ważniej:

2. Czy można zdjąć prawy konus/stożek bez użycia klucza? Okazało się, że konus został założony bez kołnierza z uszczelką, tak że widać łożysko pod nim. Kupiłem już nowy, ale nie ma tego super drogiego klucza. Według sztuki powinno to być zrobione tak: https://youtu.be/zyE5AUhWHOI?t=3m7s Mam tulejkę metalową, którą mógłbym postukać w podobny sposób, ale tam są jeszcze takie dwa wihajstry, między ośką a konusem, które przy użyciu klucza są chyba wbijane razem z nim? Widziałem gdzieś film, jak gościu po prostu stuka w ośkę, ale nie wiem czy w ten sposób nie uszkodzę jakiegoś elementu?

Pytanie nr 2 nieaktualne - podważyłem i wyciągnąłem konus śrubokrętem :)

Dzięki wszystkim za pomoc.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 3 tygodnie później...
W dniu 16.06.2018 o 09:35, pawe napisał:

Co i ile smarować (mam oryginalny smar shimano).

Szimanowski się nie sprawdza w wilgotnych warunkach,piasty rdzewieją.

Olej do skrzyń automatycznych ATF ,oraz smary EP lub EPX w klasie NLGI 1 lub NLGI 0.

W dniu 16.06.2018 o 09:35, pawe napisał:

rower był po "serwisie" gdzie piastę szczodrze wysmarowano zwykłym smarem do łożysk

ŁT się nie nadaje bo zbyt twardy , duża ilość smaru nie poprawia pracy piasty (zapadki i sprzęgło działa z opóźnieniem, a zimą utrudnia zmianę biegów)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zarchiwizowany

Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...