Skocz do zawartości

[rower MTB] Dla dziewczyny 1,5 m wzrostu i 40 kg masy.


Ilia

Rekomendowane odpowiedzi

Dzień dobry.

Z dziewczyną szukamy roweru MTB dla niej i normalnie bym się nie pytał o podstawowe kwestie, które zaraz tu padną, jednak sęk w tym, że jest dosyć mała i lekka ( 1,5 m , 40 kg). I większa już raczej nie urośnie, ma 21 lat. 

Pierwsze pytanie to jaki rozmiar kół wybrać. Jest lekka, a musi dać radę trochę nim przejechać, więc im mniejszy i lżejszy tym lepiej. Pomyślałem o hardtailu na kołach 26 cali. Jednak mam obawę głównie o opony. Na razie można spokojnie kupić fajne opony na koło 26 cali, ale jak będzie wyglądać sytuacja w ciągu najbliższych lat? Czy za parę lat też będzie można kupić zwijane opony na koło 26 cali?  Jeśli nie to w grę wchodzi raczej tylko rower na kołach 27,5 cala, bo 29er to moim zdaniem odpada ze względu na wzrost. Może się mylę. Może taki 29er na najmniejszej ramie będzie równie dobry co pozostałe dla tak niskiej osoby.

Druga sprawa jest taka, że ja jeżdżę ścieżkowym fullem i jej taki rower się bardzo podoba. Tylko czy np. taki 13-kilogramowy full nie będzie dla niej za ciężki? Do tego czy damper równie dobrze pracuje pod tak lekką osobą? Rok temu jeden dzień jeździliśmy po niewielkich górkach na rowerach Kross Soil 2. Ja w damperze miałem ciśnienie 150 psi, a ona 25 psi. Czy dobrze to pracowało wtedy pod nią ciężko określić, bo ona nie ma porównania, a to był pierwszy raz kiedy jechała fullem.

Trzecia sprawa to jak wygląda kwestia części do jak wspomniałem trochę przestarzałego HT na 26 cali? Trochę kusi taka opcja bo za niewielką kasę można teraz znaleźć  lekki fajny rower, tylko przypuszczam, że widelec musiałby być powietrzny by pod nią dobrze pracował, ale czy da się znaleźć dobry powietrzny widelec bez tapera na 26 cali? I jak wygląda kwestia z pozostałymi częściami? Czy jak np. będzie trzeba wymienić koło, to czy uda się dostać jakieś fajne, czy to towar na wymarciu?

Reszta części chyba nie ma rozróżnienia na rozmiary kół, czy o czymś jeszcze zapomniałem?

Z góry dziękuję za opisane doświadczenia i opinie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli miałbyś opcję na zakup niezłego fulla 26" za małe pieniądze, to spokojnie bierz to. Dobry i lekki full nawet małym kole powinien dać dużo frajdy z jazdy niż na siłę szukać 27.5 na dużo gorszych komponentach. Różnica w kołach nie jest duża. Różnica dotyczy głownie tych nowych bajerów jak sztywne osie, rurki tapered, boosty itd, ale jestem przekonany, że bez katowania osoba o wadze 40kg może się bez tego wszystkiego obyć na luzie. Także moja osobista rada - dobry full 26. Może inni doradzą ciekawsze opcje.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zarchiwizowany

Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...