Skocz do zawartości

[Przedni amortyzator] Prośba o daradzenie w zmianie amortyzatora


Rekomendowane odpowiedzi

Godzinę temu, majkel86 napisał:

Panowie a co sądzicie o tym amorze Manitou w porównaniu do Towera oraz Epixona TR?
http://roweryokey.pl/amortyzator-manitou-markhor-29-100mm-os-9mm.html

Cześć

Manitou nie znam, nie miałem więc nic mądrego w kwestii tego amora nie wniosę.

Do XC używam Rebę, od około roku, jest dość twarda, stabilna ale wytrzymała.

Wcześniej około roku czasu używałem FOX-a 32, był bardziej komfortowy od Reby, wręcz płynął po korzeniach i kamieniach, ale.... po roku złapał luz poprzeczny.

Epixon - jeżeli zamierzasz jeździć XC, lub bardziej ambitne MTB - odpuść sobie, tym bardziej że masz fajny budżet, to amor na pola i łąki a nie do XC. Wiem bo miałem, nawet połowy sezonu nie przetrwał, oznaczenie XC w modelu Epixona to jakiś żart chyba - to jest moje zdanie i nie oczekuję aprobaty zwolenników Santoura. Może wyzsze modele w XC dadzą radę, epixon wymiękł.

Manitu nie znam. 

Aktualnie ujeżdżana Reba sprawuje się najlepiej z dotychczas posianych - polecam, mam na osi 15 mm, tylko trochę więcej ją pompuje aniżeli zalecenia producenta dla mojej wagi, ponieważ przy przejazdach po głazach zdarzało się ją dobić na ciśnieniu zalecanym.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Mod Team

Na Markhorze nie jeździłem ale patrząc na dane:

- golenie 30 mm ( trochę mało )

- sprężyna powietrzna TS Air- jeden z prostszych ,ale dosyć dobrze działających systemów Manitou

- tłumik Kwik Toggle to uproszczona wersja tłumika Absolute,która ma dwie pozycje w przeciwieństwie do 7 w Absolute Plus

Nie oczekiwałbym super wydajnej pracy,ale powinno to całkiem dobrze działać. Obawiałbym się jedynie teoretycznie niższej sztywności będącej efektem 30 mm goleni i szybkozamykacza.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Mod Team
5 godzin temu, durnykot napisał:

Nie oczekiwałbym super wydajnej pracy,ale powinno to całkiem dobrze działać. Obawiałbym się jedynie teoretycznie niższej sztywności będącej efektem 30 mm goleni i szybkozamykacza.

 

Nie dalej jak w ubiegły czwartek ten widelec przeszedł przez moje ręce. 
Moja opinia jest taka:
po roku użytkowania widelec klienta miał już dobrze wyczuwalne luzy na ślizgach, uszczelki kurzowe są wyraźnie słabsze od flagowych Evil Genius wewnątrz sporo syfu przy deklarowanym przez klienta 1200 km przebiegu po szutrach z sakwami, sprężyna w manetce(pokrętle blokady skoku) wyraźnie osłabła i nie odbija do końca. Tłumik powrotu zaczyna działać dopiero w skrajnych ustawieniach. Albo mamy szybki powrót albo tylko trochę spowolniony. Według mnie widelec dla niewymagającego klienta ale niestety też niekoniecznie leniwego - vide uszczelki. Z plusów to jeszcze waga - 1560 gram serwisowany przeze mnie model.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Markhor wypada słabo przy Towerze czy Marvelu, głównie przez znacznie słabszy tłumik, ale nie tylko on jest słabszy, o czym pisali już wcześniej. Jak coś od Manitou to z ABS+.

Epicon/Epixon to wszystko zależy od rocznika. Widzę, że Activia ma teraz na swojej stronie Axony 2018 z prostą sterówką, w cenie Epixonów, ale nie wiem jak wypadają, kiedyś była to połka wyżej od Epixona, ale w tym roku dużo się pozmieniało z tego co czytałem.

W Twoim budżecie szukałbym jednak czegoś z innej firmy.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

51 minut temu, pand0ra napisał:

W Twoim budżecie szukałbym jednak czegoś z innej firmy.

Jakieś konkretne modele? Bo z tego co szukałem to ciężko znaleźć z prostą sterówka :/ No i najlepiej żeby oś była 9mm aby nie generować dodatkowego kosztu przeplotu / wymiany koła na 15mm.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Na Epixonie TR 15 mm mam przelatane ok 12k km. W tym czasie padł mi tłumik (wymieniony na gwarancji), serwis po ok 9 miesiącach - wszystko poza tłumikiem ok. Moim zdaniem wystarczający do ganiania po lesie, singlach itp. Nie oszczędzam go specjalnie i daje radę, w xc też.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Mod Team

Recon jak to RS. Prosty, działa, pewnie od nowości brak oleju. Ale ma golenie 32 mm, jest sprawdzoną konstrukcją.

18 godzin temu, mrmorty napisał:

po roku użytkowania widelec klienta miał już dobrze wyczuwalne luzy na ślizgach, uszczelki kurzowe są wyraźnie słabsze od flagowych Evil Genius wewnątrz sporo syfu przy deklarowanym przez klienta 1200 km przebiegu po szutrach z sakwami

Kluczowe w tym stwierdzeniu: przebieg i sakwy. 1200 km bez serwisu plus spore obciążenie dla amorka o goleniach 30 mm.

 

Do Autora tematu- czy manetka blokady to taki Must Have? Fetysz? Potrzeba?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ale to recon silver znaczy stal. To wiąże się właściwie z 4 kwestiami - w stosunku do golda (alu) jest:

- bardziej wiotki wzdłużne (poprzecznie też ale przy osi 9 nie ma to znaczenia)

- bez regularnego serwisu będzie rdzewiał

- jest nieco cięższy

- i kwestia często pomijana ale IMHO kluczowa - brak anody na goleniach, która zmniejsza tarcie goleń-ślizgi i goleń-uszczelki.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

4 godziny temu, durnykot napisał:

Do Autora tematu- czy manetka blokady to taki Must Have? Fetysz? Potrzeba?

Od kilku lat jeżdżę z manetką blokady i nie wyobrażam sobie podczas szybiej jazdy w terenie np. na maratonie sięgać do widelca żeby zablokować skok, mam to przy palcu i robię to odruchowo i komfortowo :)

Przeglądałem inne amory Suntoura i kontaktowałem się z Activią i prawdopodobnie zdecyduję się na Axona z osią 15mm co będzie się wiązać z wymianą przedniego koła a dokładniej to chcę przepleść obecne na nową piastę z 15mm osią. I tutaj pytanko co oprócz Novateca jeszcze polecacie? Mam teraz Shimano M435 i chciałbym zachować obecne szprychy, więc może coś od tego producenta będzie spoko? Druga sprawa że tarczę hamulcową mam z mocowaniem na piaście a nie na śruby. Z góry dzięki za odp. Pozdro!

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Mod Team
5 godzin temu, durnykot napisał:

Kluczowe w tym stwierdzeniu: przebieg i sakwy. 1200 km bez serwisu plus spore obciążenie dla amorka o goleniach 30 mm.

Rafał, sakwy tylko z tyłu. Gość przejechał Green Velo a później rower odstawił i wrócił do lemingowego stylu życia...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zarchiwizowany

Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...