Skocz do zawartości

[okulary] Czy tanie fotochromy za 50 zł to możliwe? RockBros - wrażenia.


Vendeur

Rekomendowane odpowiedzi

Witajcie,

jakiś czas temu zacząłem szukać zamienników dla moich 10-letnich okularów Arctica, bo pojawiła się na nich rysa. Wpadłem na pomysł fotochromowych, a jako że nie lubię przepłacać, to zacząłem szukać czegoś w przystępnych cenach. Zawsze w takich sytuacjach zerkam na AliExpress i w ten sposób trafiłem na markę RockBros. Ma świetne opinie ogólnie, także okulary, którym się przyglądałem były wychwalane przez kupujących.

Okulary można kupić za około 55-60 zł, w Polsce pojawiła się firma na Allegro z asortymentem RockBros, te same okulary ma za niecałe 100 zł, przy czym wysyłka jak i zwrot są darmowe, więc można zaryzykować, bez ponoszenia żadnych kosztów. Ja postanowiłem zakupić na AliExpress, bo ewentualne roszczenia dużo prościej tam załatwić. Okulary są w cenach od $16, ale polecam kupić od tego sprzedającego, bo towar świetnie zabezpieczony i doszedł do mnie po 9 dniach od zakupu...

https://pl.aliexpress.com/item/32824438030.html

W ofercie są tam 2 modele, różniące się przyciemnieniem szkieł, dodatkowo każdy z modeli ma 2 wersje kolorystyczne.

XelbewG.jpg

iXNiRcV.jpg

 

jYWQ8Z7.jpg


Tabelę należy traktować z dystansem, ale jako porównanie modeli jest dobra.

Należy zwrócić uwagę na bogate wyposażenie zestawów, szczególnie modelu Style 2. Etui są świetnie wykonane, bardzo sztywne, rewelacyjnej jakości. Do tego woreczek, ściereczka, oprawka na szkła korekcyjne, a w Style 2 jeszcze inne dodatki.

Style 1 są nieco mniejsze od Style 2, lepiej leżą i przylegają do twarzy. Lepiej też wyglądają, mają osobne szkła i wymienne plastikowe elementy z boku, aby je bardziej dopasować do własnych preferencji. Natomiast dla mnie ważniejsze było, aby mieć jak najczystsze szkła bez przyciemnienia, do jazdy w nocy, dlatego ostatecznie wybrałem model Style 2, który niestety jest nieco za szeroki, ale wobec ceny, ogólnej jakości jak i funkcjonalności tych okularów, przestało mieć to znaczenie.

Testowałem okulary kilka dni i jestem z nich bardzo zadowolony. Szkła są dobrej jakości, nie mają żadnych widocznych powłok, przebarwień, nic nie zniekształcają, wydają się nawet lepiej wykonane niż w moich Arctica. Oprawka jak oprawka... ma giętkie zauszniki, co jest dużym plusem, nosek też można regulować. Czy parują, nie wiem, to dopiero okaże się pewne zimą.

Poniżej zdjęcia, które przedstawiają efekty działania fotochromu. Zaznaczam, że okulary przyciemniają się szybko, nie było możliwości, aby zrobić im ujęcie na słońcu, aby ukazać ich pełną przejrzystość.

Jeśli ktoś nie jeździ setek kilometrów tygodniowo albo po prostu nie chce wydawać majątku na okulary, z czystym sumieniem polecam ten model jak i ogólnie producenta :).

BvdnsoN.jpg

 

8xkXq8p.jpg

 

Psex6uq.jpg

 

3X7wmtc.jpg

 

mqGmNS0.jpg

Edytowane przez safian
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A jak się sprawdza polaryzacja? Mocno pogarsza postrzeganie głębi? Czy raczej jest dobrze zrobiona i nie wpływa na jazdę zbytnio? Pytam bo chyba się skuszę, tylko nie wiem czy brać sprawdzoną wersję bez polaryzacji, czy może się do niej przekonać ;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie używam polaryzacji, bo w moim modelu jest ona tylko w tym czerwonym szkle. Nigdy nie miałem takich okularów i chyba przez to nie odczuwam potrzeby ich posiadania :).

Polaryzacja jest podobno/rzekomo w tym modelu Style 1. Ale jeśli miałaby ona działa na tym małym kartoniku z obrazkiem, który faktycznie pojawia się gdy się patrzy przez szkło czerwone, to jednak nie działa. Więc może ten Style 1 wcale tej polaryzacji jednak nie ma (gdzieś też taką opinię widziałem w komentarzach AliExpress).

Edytowane przez Vendeur
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

3 minuty temu, PiotrKaaaaaaaaaaa napisał:

Boję się okularów "chińczyków" ...

To się bój dalej, ale skoro nie masz nic sensownego do dodania w temacie, to nie spamuj. Jakbyś nie rozumiał też otaczającej nas rzeczywistości, większość okularów dostępnych na rynku jest produkowana w Chinach. Zastanawiające jest jak długo będzie wśród ludzi istniała mentalność, że to co chińskie to niskiej jakości. Wśród tych, którzy nie mają styczności ze świetnym chińskim towarem pewnie zawsze. Albo raczej nie są świadomi, że mają z nim styczność...

 

Teraz, ukers napisał:

Mam ten Style 1,polaryzacje posiadają

Jak to sprawdzić samemu?

Edytowane przez Vendeur
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Oprócz tego, polaryzacja sprawia ze na ekranie są dziwne esy floresy że tak powiem, nie wiem jak nazwać ten efekt ;)

A co do chińskich okularów- zakładam ze niektórzy się boją ze względu na blokowanie UV, tylko że znacznie trudniej ejst zrobić materiał który je przepuszcza, niż taki który je blokuje (zwykłe szkoło, zwykły poliwęglan blokują je w 100%, to nie żadna magia) więc według mnie bez sensu jest przepłacać kilkaset złotych za znaczek "nie chińskiej" firmy, gdzie przeważnie itak są tam produkowane, jedynie osoby z wadą wzroku są na nie zmuszone, jeśli chcą mieć specjalne szkła, a wogóle płacenie kilku stów za kawałek drutu (aka oprawka) to dla mnie paranoja, na szczęście na razie nie muszę się tym martwić, bo mój wzrok działa perfekcyjnie.

  • +1 pomógł 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dla mnie te w Decathlon z tej serii https://www.decathlon.pl/okulary-xc-120-fotochromowe-id_8405498.html były idealne, wiec te Style 2, które są nieco większe, mogłyby Tobie pasować.

Mój obwód głowy na wysokości brwi i nad uszami to ok 57 cm.

Szerokość okularów:
- pomiędzy zewnętrznymi krawędziami szkła - 13,5 cm
- w najszerszym miejscu (nieco przed uszami) - 15,5 cm

10 godzin temu, ukers napisał:

1528486938449-471256355.jpg

A widzisz, w moich Style 1 nic takiego się nie dzieje. Czyli Twoje są a moje faktycznie nie są. Od początku podejrzewałem, że z nimi coś nie tak, bo szkła są lekko żółtawe i przyciemniają się na lekko brązowo. Ale to jest plus AliExpress, zrobiłem zdjęcia, że szkła okularów nie są koloru jak na zdjęciach i po kilku dniach miałem automatyczny zwrot gotówki... :)

Ciekawe ile ta polaryzacja dałaby mi w rzeczywistości na jakości obrazu. Bo prawdę mówiąc w jego czystości trudno cokolwiek zarzucić modelowi 2.

Choć sprawdziłem teraz te drugie szkła, czerwone i one też się nie przyciemniają tak na monitorze. A jednak widać przez nie dodatkowe elementu na obrazku, który ma służyć do testowania polaryzacji.

Edytowane przez sznib
nie cytujemy posta poprzedzającego
  • +1 pomógł 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mam okulary w których oprawki wyglądają na identyczne i mój główny zarzut jest właśnie do zbyt sztywnych zauszników. Powodują dyskomfort, zbyt mocno przylegając do głowy. Są po prostu z takiego samego materiału jak element trzymający szkła, zbyt sztywny na nauszniki, ew. po prostu jest zbyt gruby.

Do samych szkieł, wykonania i trwałości nie mam zastrzeżeń.

Link do aliexpress

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Sprawdzić polaryzację jest łatwo. Patrząc przez okulary należy spojrzeć na odbicie otoczenia na szybie, czy na wodzie. Jak jest polaryzacja to powinno się to odbicie zmniejszyć,  że będziemy dostrzegać dużo więcy szczegółów za szybą czy w pod powierzchnia wody. W ogóle wystarczy założyć na nos i przekrzywiać głowę w słoneczny dzień i będzie efekt polaryzacji wyraźnie dostrzegalny.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

2 minuty temu, mkuthan napisał:

Mam okulary w których oprawki wyglądają na identyczne i mój główny zarzut jest właśnie do zbyt sztywnych zauszników. Powodują dyskomfort, zbyt mocno przylegając do głowy. Są po prostu z takiego samego materiału jak element trzymający szkła

W moich zauszniki wykonane są z jakiejś gumy

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

42 minuty temu, ukers napisał:

1528486938449-471256355.jpg

Nic z tego zdjęcia nie wynika. Musisz zrobić porównanie w różnych pozycjach.

47 minut temu, Vendeur napisał:

To się bój dalej, ale skoro nie masz nic sensownego do dodania w temacie, to nie spamuj

To było bardzo sensowne zdanie otwierające dyskusję.

 

33 minuty temu, piciu256 napisał:

znacznie trudniej ejst zrobić materiał który je przepuszcza, niż taki który je blokuje (zwykłe szkoło, zwykły poliwęglan blokują je w 100%, to nie żadna magia)

Skąd takie informacje?

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Godzinę temu, PiotrKaaaaaaaaaaa napisał:

To było bardzo sensowne zdanie otwierające dyskusję.

Nie ma to jak pisać od rzeczy, a potem odwracać kota ogonem. Skoro jesteś taki bojaźliwy, to po pierwsze, po co wchodzisz w taki temat i się w nim wypowiadasz, a po drugie, po co obwieszczasz światu tę swoją bojaźliwość? Bo naprawdę nikogo Twoje irracjonalne przekonania nie obchodzą. Zatem proszę, idź spamować gdzie indziej, jeśli nie masz nic konkretnego do dodania i nie jesteś zainteresowany produktem, o którym tutaj dyskutujemy.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

11 godzin temu, piciu256 napisał:

https://blog.safetyglassesusa.com/shining-the-truth-on-sunglasses-myths/ tu mas zjakiś tam teks, pierwszy mit potwierdza moje słowa, wiadomo- może to być nieprawda, tutaj masz filmik z testem an żywo:

Rzeczywiście, wygląda na to, że plastik sam z siebie zjada UV400. Pytanie, czy takie okulary mogą być zrobione z czegoś podobnego, co nie ma takich właściwości?

 

11 godzin temu, ukers napisał:

Nic nie muszę ja tych okularów nie sprzedaję,napisałem że polaryzacja działa i tak jest.

Jeśli chciałeś coś udowodnić tym zdjęciem to musisz, no chyba że wrzuciłeś je tak sobie, bo lubisz robić zdjęcia ;)

 

9 godzin temu, Vendeur napisał:

Nie ma to jak pisać od rzeczy, a potem odwracać kota ogonem.

A ty to tylko umiesz personalne ataki robić? Nie będę z tobą gadał.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ale skoro w okularach za 1$ "stać ich" na kilka cm^2 poliwęglanu o grubości 3mm, to czemu mieliby wsadzać coś innego do okularów za 15? ;) Poza tym, Rockbros to chińska, ale jednak dość spora firma, robią dobrej jakości produkty, to czemu mieliby ryzykować swoją renomę wypuszczając niebezpieczny syf? Poza tym UVb jest tym najbardziej niebezpiecznym, i je już praktycznie każde tworzywo blokuje, nawet jak już pisałem, zwykle szkło. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

14 minut temu, PiotrKaaaaaaaaaaa napisał:

Ja to rozumiem, ale wolałbym mieć większą pewność :/

Nieprawda, NIC kompletnie nie rozumiesz. Chcesz mieć większą pewność, to zamów takie okulary i przekaż je do instytucji, która wykona odpowiednie testy. Jak widać nic nie dociera.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

4 godziny temu, PiotrKaaaaaaaaaaa napisał:

Jeśli chciałeś coś udowodnić tym zdjęciem to musisz, no chyba że wrzuciłeś je tak sobie, bo lubisz robić zdjęcia ;)

Nic nikomu nie miałem zamiaru udowadniać,demonstrowałem Vendeur jak sprawdzić obecność polaryzacji w okularach. 

Edytowane przez ukers
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Unfortunately, your content contains terms that we do not allow. Please edit your content to remove the highlighted words below.
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...