Skocz do zawartości

[Korba] Lekka sztuka do 3x8


DIY

Rekomendowane odpowiedzi

Witam!

Temat oczywiście wałkowany pełno razy, ale może i przez to mętlik mam. Chciałbym powiedzieć, że zęby zjadłem na napędach, ale nie mogę bo tylko problemy zawsze z tym miałem - to mój "pechowy" element roweru. Generalnie składam rower.... ble ble nie będę zanudzał :D Potrzebuję porady jaka korba będzie grała z kasetą HG-50 i łańcuchem HG-71 bo akurat takie manele mam nowe kupione kiedyś na zapas (razem z klamkomanetkami Acera). Chciałbym, żeby to było coś jak najlżejszego (w granicach rozsądku). Rozważałem coś z kategorii Deore/Alivio nowszego typu, ale to już wszystko wynalazki na 9/10 rzędów po przeczytaniu wielu rzeczy nie jestem pewien które może hulać a które na pewno nie będzie. Przyszłościowo napęd będzie rozbudowany prawdopodobnie do 9 albo 10, ale na razie chciałbym, żeby to dojeździło ile się da. Najlepiej jakby była to już korba ze zintegrowaną osią. No i jeszcze od razu do kompletu jakaś przednia przerzutka by się przydała.

W ogóle to chciałem zamontować slx 3x10 bo jeden z "naszych" z forum ma do sprzedania w dobrej cenie nowy z demontażu, ale od paru dni się nie odzywa i nawet nie wiem czy jeszcze towar dostępny.

Z góry dzięki za porady :)

Pozdrawiam

DIY

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No właśnie o tą grubość zębatek najbardziej się martwię - czy np na najniższych koronkach kasety i środkowym blacie łańcuch nie będzie haczył o największy blat bo przy szerokim łańcuchu będzie się "przesuwał" do zewnątrz?

Zapomniałem dodać - preferowany rozmiar tarcz to max 42T, w ogóle to rozważam 22/30/40, pomimo tego, że rower na kołach 26 jest.

Pozdro

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Mod Team
Teraz, dovectra napisał:

różnią się tylko grubością zębate

Mam 9rz 34z speca i łańcuch 10rz. się nie buntuje. Pomierzone suwmiarką dla 9 i 10rz tarcza ma taką samą grubość. Przynajmniej taka:

https://www.cyklomania.pl/specialites-ta-chinook-czarna-32-zeby-9s-srodkowa,id126.html

Co ciekawe w jednym ze sklepów internetowych w dziale koronki 10rz. pojawiają się również 9rz.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja bym kupił używaną, starą korbę deore lx fc-m569, 42/32/22 ( jak trzeba to wymienił najbardziej zużytą koronkę - pewnie środkową bo jest alu i najszybciej się zużywa )  do tego jakiś kwadrat 110,5. Ciężko niestety taką korbę w miarę dobrym stanie znaleźć na szybko ( teraz nic ciekawego nie ma na allegro i olx ).  Komplet z suportem będzie ważył max 1000/1030 gramów, jak poszukasz lżejszego suportu to i 950 gramów. Nie będziesz musiał wymieniać przedniej przerzutki jeśli masz już taką pod 42 z korbę ( dla mniejszych niż 42 z już musisz,  dla większych też o ile nie masz starego xt fd-m738/739 ) Łańcuch hg71 ma szerokość 7.3 mm, 9 tka 6,6,  a 10 tka  już tylko 5,9 mm. Różnica między 10 tką a 8 ką = 1,4 mm a to już sporo. Możesz kupić korbę alivio :

http://allegro.pl/hit-korby-shimano-fc-m4050-40x30x22-alivio-2016-i6047694826.html

do tego suport, przerzutka i wyjdzie 350 pln jak nic. ( waga korby 1040 plus suport 88 = 1128 gramów )

Tak wygląda w dobrym stanie deore lx  fc-m569 ( zużyta środkowa koronka )

 

IMG_20171221_122024.jpg

IMG_20171221_121828.jpg

IMG_20171221_121857.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A ta korba alivio m4050 będzie bez problemu hulać na 8ce? Bo rozważałem też deore m6000, ale tam do 3 rzędowej nawet nie znalazłem (póki co) nigdzie wagi no i cena w stosunku do alivio + 50% a jak do tego mam jeszcze suport i przerzutkę zorganizować a to już się zbiera uczciwa kwota. Czekam jeszcze czy kolega z forum się nie odezwie bo ma (albo już nie) całego slx-a m7000 3x10 z manetkami i przerzutkami za przyzwoite pieniądze. Niby wyłożyłbym więcej ale za 2-3 lata nie będę musiał nic przerabiać.

Co do tego lx-a to nie chcę się rzeźbić z żadnymi używkami, już kilka lat kombinuję i średnio na tym wychodzę, czasami przez niewiedzę (na czymś się trzeba nauczyć) a czasami przez przeoczenie. Właśnie na ten składany rower założyłem korbę chyba m531 kupioną kilka lat temu z zębatkami jeszcze z innej korby. Całość jakoś 0,7kg, ale okazało się, że gwint pedału wyrąbany a środkowy blat zaciąga łańcuch pomimo, że wygląda całkiem przyzwoicie.... To się wku..... kupuję nowe i ma latać :)

Pozdro

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

17 minut temu, DIY napisał:

Całość jakoś 0,7kg, ale okazało się, że gwint pedału wyrąbany a środkowy blat zaciąga łańcuch pomimo, że wygląda całkiem przyzwoicie....

He He, no dokładnie tak miałem. Kupiłem tą korbę do roweru żony, ale okazało się, że środkowa koronka do wymiany bo już się ślizga na niej łańcuch, a testując urwałem jeszcze ząb :D Ale po wymianie środkowego blatu będzie wszystko ok ;) takich rzeczy się nie boję, korba leży w szufladzie, jeść nie woła i czeka na swoją kolej ( żona jeździ na innej ).

Alivio 4050 będzie hulać bez problemu.

/edit

Możesz kupić jakąś deore ( lub wyżej ) 3x10 ale lepiej łańcuch dać wtedy 9 s lub nawet 10 s.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

29 minut temu, abdesign napisał:

m4050 będzie spokojnie grała z 8-ką. Kwestia sprawdzenia obecnej przedniej przerzutki (max blat i pojemność) co zresztą padło już wyżej.

Jeszcze nie ma, więc muszę kupić. Tzn mam jakąś shimanowską sprzed wielu wielu lat, muszę sprawdzić jaki to model, wygląda ładnie, nie ma luzów, ale znając moje szczęście to się narzeźbię parę godzin i wtedy się okaże, że coś jednak było nie halo :D

25 minut temu, SoloTM napisał:

Kupiłem tą korbę do roweru żony, ale okazało się, że środkowa koronka do wymiany bo już się ślizga na niej łańcuch

I chcesz tu dobrze, próbujesz uratować choć trochę domowy budżet bo na rowery i tak idzie dużo a tu taki szit :D Cały czas to przerabiam, ale ostatnio tego czasu to tak masakrycznie mało, że już muszę nowe kupić, bo pokombinować to ja bardzo lubię, z resztą mój nick na forum to nie przypadkowy :D

28 minut temu, SoloTM napisał:

Alivio 4050 będzie hulać bez problemu.

Też mi się tak wydaje i przy tej cenie chyba zostanę przy tym wyborze. Pozostanie tylko kwestia doboru przerzutki, obejma ma być 31.8.

Ogólnie akurat weekend, więc jakbym miał coś zamawiać to dopiero w niedzielę po południu bo może jeszcze coś na myśl przyjdzie w międzyczasie :)

30 minut temu, SoloTM napisał:

Możesz kupić jakąś deore ( lub wyżej ) 3x10 ale lepiej łańcuch dać wtedy 9 s lub nawet 10 s.

No tak, też to rozważałem, ale to już wtedy najlepiej od razu z kasetą 9/10, do tego manetka, a że mam klamkomanetki to od razu dwie manetki + dwie klamki do hamulców i się robi kompletny napęd :D Żona miałaby na co stękać - "po co mi taki drogi rower, a jak coś zepsuję, będę się bała pod Biedrą zaparkować" itp itd

Cały czas czekam na odpowiedź w sprawie tego slx-a i im bardziej się napalam tym bardziej prawdopodobieństwo dostępności jako takiej spada, ale tu element mojego pecha się udziela :P

Pozdro

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Spoko, dzięki :) Akurat rozglądałem się w bikestacji za taką alivio, mają aktualnie sporo przecen to dobrze byłoby się załapać. Tylko, że jakbym brał to chyba chętniej top swing, żeby jak najlżej chodziło, przy down swing trochę więcej siły potrzeba (no chyba, że to już zostało rozwiązane i kolejny mit pozostał).

A gdybym się jednak skusił na deorkę to działałaby z łańcuchem 8s? Bo niby dedykowane pod 10są, to z 9 jako tako powinno, ale 8 dużo szersza. Deorka też bardziej kusi "przyszłościowo" ale jak ma się męczyć jakiś czas z 8 to bez sensu, lepiej po dwóch sezonach odsprzedać za pół ceny i przy modernizacji kupić nową dedykowaną do nowego napędu.

Aha, podstawowy wkład BB52 da radę chyba? Jest jeszcze w bikestacji XT MT800 za 79,90 po niezłej przecenie, ale czy dużo lepszy by był?

Jakieś podkładki będę musiał montować żeby linię ustawić czy one są do mufy 73mm?

Pozdro

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Korba - łańcuch to bezpieczniej tylko o 1 rząd wielkości kombinować. Nie wiem jak będzie przy różnicy o 2 napędy ( korba 10 s, a łańcuch 7.3 mm,  są jeszcze łańcuchy 7.1 mm a nawet 6.99 mm, wszystkie pod 8 s ). Nie wiem jak Twoja żona, ale moja takiej korby deore 10 s, lżejszej o te 100 gramów by raczej nie wyczuła bo i nie zapiernicza tylko raczej marudzi pod każdą górkę, więc i żal kasy pakować w droższy osprzęt. Na pedały nie staje, nie ciśnie jak dzik, więc i kwadrat jej w zupełności wystarcza.  Lepiej jej hamulce mocniejsze kupić, siodło wygodniejsze, chwyty kierownicy itp. ;) Zonie złożyłem rower właśnie na 3x8, klamkomanetki stare i dobre,( st-m739 )  dobre v brejki ( br-m750 ) siodło damskie  i wystarczy jej ;)  

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

11 minut temu, SoloTM napisał:

by raczej nie wyczuła bo i nie zapiernicza tylko raczej marudzi pod każdą górkę, więc i żal kasy pakować w droższy osprzęt. Na pedały nie staje, nie ciśnie jak dzik,

Skąd ja to znam :D Ale jakaś nadzieja jest, tym bardziej, że w razie gdyby gdzieś nie podjechała to nie będzie miała wykrętu "bo wy macie lżejsze rowery". Poza tym na lżejszym się fajniej jedzie, dopiero niedawno to porządnie do mnie dotarło. A 100g tu, 100 tam, 50 jeszcze gdzieś i zaraz się kilogram uzbiera. Docelowo projekt był w okolicy 11kg i tak też się musi udać. Poza tym dzieciaki szybko rosną, mała ma już 7 lat, jak mojej żonie coś nie spaśnie ani go nie wyeksploatuje jakoś magicznie to będzie dla córy na kiedyś :)

A co do hamulców to zwykłe alivio t4000 założyłem, i tak pewnie będą dla niej za mocne i żeby znów nie fiknęła przez kierownicę będę zakładał modulator :D

Jak mi się kolega z tym slx nie odezwie to pewnie zostanę przy alivio 4050, suport bb52 i przerzutka m4000 i musi hulać.

Generalnie staram się wyeliminować najsłabsze ogniwa na wycieczkach - ja z młodym 50-70km lajt, mała też daje jakoś radę (ale jak to baba - jakby siły co wydatkuje na marudzenie przełożyła na kręcenie to by zęby z korby zdarła jak ziarno z kolby kukurydzy :D), ale żona na rowerze miejskim z koszykiem, błotnikami, stopką przy wadze 17kg wygląda jakby nie czerpała za dużo przyjemności z jazdy pod koniec dnia :D A planuję na w miarę niedługo jakieś wycieczki kilkudniowe więc tam rowerek miejski całkiem odpada.

Pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Rama już jest 1.7kg (accent) a amor to mx comp 1.9kg, póki co wygląda jakby się miało udać. Oponki Saguaro zwijane i dętki chcę zamówić kendy lekkie 130g. Poza tym bez szaleństw, składam żeby było fajnie ale i w miarę tanio starając się wykorzystać max swoich zasobów :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No faktycznie waga przednia, ale z dostępnością będzie ciężko, a nawet jak będzie to albo drogi albo w kiepskim stanie....

https://www.ebay.com/itm/Vintage-Rock-Shox-Judy-SL-Long-Travel-1-1-8-Threadless-7-Steerer-Cantilever-/323286727560

sama przesyłka już obciąża mocno budżet, a i nie wiadomo za ile pójdzie....

A zestaw spoko, amor kiedyś kupiłem okazyjnie za 80zł a ramy szukałem z 3 tygodnie używanej a się okazało, że nową 1.7kg przy 16.5 cala za 420zł można kupić :)

O kurcze, ja judy znalazłem :D to będzie cięższy chyba trochę bo to 1 1/8

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jest judy race na olx za 550, waga 1600 gramów. Też mnie korci, ale trochę za drogo jak na żony rower. Choć amor bajka. Indy do 250 sie uda tylko trzeba polować.. jak nie sl to niższy model taniej.

/ edit

Juz nie ma judy race na olx, jest juz tylko sl. Ten sam sprzedawca to chyba byl.

Archiwum

https://www.olx.pl/oferta/rock-shox-judy-race-amortyzator-26-CID767-IDtpegt.html#8148d2771a

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

16 godzin temu, SoloTM napisał:

lżejszej o te 100 gramów by raczej nie wyczuła bo i nie zapiernicza tylko raczej marudzi pod każdą górkę, więc i żal kasy pakować w droższy osprzęt

dokładnie - nie potrzebuje, nie wyczuje, nie odróżni judy od xcm-a, ale jednak poszukiwania są :D Przyznaj się że składasz rower, żeby zaspokoić w mniejszym lub większym stopniu swoją potrzebę "samego złożenia" :D Ktoś kiedyś podsumował tuning w samochodach jako "wydawanie pieniędzy, których się nie ma, na przeróbki, których się nie potrzebuje, po to aby zaimponować ludziom, których się nie zna :P

A wracając do tematu to jutro prawdopodobnie zamówię to alivio bo już dzisiaj poskładałem prawie całość do kupy. Zważyłem i jest 11,3kg z pedałami, ale na zwykłych dętkach i bez przerzutki, więc jak zmienię korby i dętki, założę przerzutkę to bez pedałów powinno być trochę ponad 11kg więc super. I to i tak z wygodnym siodełkiem 370g, ale już jako finalny efekt te 100 czy 200g faktycznie różnicy nie zrobi, coś może i tak będzie trzeba zmienić - mostek, kierownicę czy gripy.

Pozdrawiam

DIY

A jest jakieś indy s ale cena + przesyłka trochę rozwala a i tak to kupno kota w wroku:

https://www.ebay.co.uk/itm/Rock-Shox-USA-Indy-S-Bicycle-Fork-UNO-Bike-Handlebars/202118930693?hash=item2f0f3a2105:g:LicAAOSw4IZaEa9S&autorefresh=true#viTabs_0

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Żona ma teraz retro uginacz który ma skok ze 3-4 cm rst 460, ciężki, nawet nie wiem ile waży, ale ponad 2 kg. Nie wloze jej xcm czy xcr bo one ważą po 2,5 kg. Chcę żeby to w miarę pracowało i bylo lekkie. Ten sprzedany judy race bylby najlepszy. Moze i na sl sie skuszę to wciąż poniżej 2 kg albo i xc to bbędzie równe 2 kg. Jeszcze pomyślę. A w tym skladaniu coś jest, faktycznie ;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

no xcm ciężki, xcr coś 200-250g mniej, ale i tak dużo. a znalazłem coś ciekawego od manitou:

https://www.olx.pl/oferta/amortyzator-manitou-sx-r-retro-mtb-jak-rock-shox-judy-CID767-IDmmVWG.html#69a6e82667

powinien ważyć chyba poniżej 1.6kg, a bardzo ładnie wygląda :)

a kobiecie jak coś zmieniać to na pewno musi mieć inny kolor, jak nie zauważy różnicy w wadze czy pracy to przynajmniej uwierzy, że coś faktycznie zostało wymienione :D

back to topic - do mt800 będę potrzebował specjalny klucz lub adapter do normalnego HTII? Normalny mam od bitula.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 tygodnie później...
W dniu 9.06.2018 o 19:22, SoloTM napisał:

Ło matko, sorry. Nie sądziłem, że Shimano taki nr wykręcić może :) myślałem, że standardowy, sorry ;)

Ale o dziwo w komplecie z suportem był adapter na FC25, oczywiście niekompatybilny z kluczem bitula bo on za ciasno spasowany. Tak na marginesie to ten FC25 z bitula też mocno za ciasny - nawet po oszlifowaniu bardzo ciasno nachodzi na miskę i w efekcie po przykręceniu całości mamy poobcieraną farbę do gołego alu (muszę im jakieś mini-zażalenie wysłać bo może coś im się "rozkalibrowało" na produkcji)

A rowerek kończyłem dopiero dzisiaj, bo po przebojach dopiero dzisiaj z rana paczka z bikestacji przyszła :verymad:

Oczywiście muszę dodać, że przerzutka M4000 nijak NIE DZIAŁA z łańcuchem 8-rzędowym (chyba że ktoś sobie ustawi jedno przełożenie i singla zrobi). Po mega gimnastyce na małym blacie nie ocierało na 5 koronkach, na średnim na 3, a na dużym na dwóch. Tak - dla mnie też szok. Już myślałem że coś nie tak poskładałem ale założyłem łańcuch 9 rzędowy i spokój przez cały zakres, oczywiście poza skrajnymi opcjami, na których się nie jeździ.

Rowerek z lekkimi dętkami i szybkozamykaczami kcnc 60g/komplet (w bikestacji była wyprzedaż za 39zł :D ) wyszedł dokładnie 11kg B) Kozacko leciutki, ale ile mnie to nerwów i kombinacji kosztowało... "za wszystkie pozostałe rzeczy zapłaciłem kartą mastercard" :D

Pozdrawiam

DIY

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zarchiwizowany

Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...