Skocz do zawartości

[Buty] Pierwsze buty SPD


MatricePL

Rekomendowane odpowiedzi

Dobry :) Powoli przymierzam się do zakupu pierwszych butów. Na wielu stronach jest napisane, że Shimano SH-M089 są już wycofane ze sprzedaży (może mają jakiegoś następcę?). Zacząłem więc myśleć nad alternatywą i w oko wpadły mi Shimano SH-ME3. Ktoś je może ma i chce się podzielić spostrzeżeniami, a najlepiej porównać do 89? Ewentualnie może ktoś polecić inne buty tak do max 300-350 zł? Zastosowanie to głównie maratony (do tej pory jeździłem w zwykłych adidasach), ale czasami bawię się też w turystę rowerowego. Z góry dzięki za pomoc :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Hej,

Ja z uporem maniaka będę "walczył" z "butami SPD", bo SPD to jedynie jeen z systemów do wpinania butów w pedały - oprócz produktów shimano jest jeszcze crank czy time.
Co do butów natomiast to bardzo polecam Specialized
https://gilickibike.pl/mtb/136-BUTY-SPECIALIZED-SPORT-MTB-40-CHARCOAL-NAVY-02682.html

Z drugiejn strony sporo lludzi chwali  proukty Nordwave  np Scorpius i katna
https://twomarksport.pl/butymtb,k,29,30?producent=-1&kolor=-1&rozmiar=-1&rocznik=-1&pronpage=20&sort=cena_asc

Sam jeździłem dotychczas tylko w specach , zaczynałem od modelu bardziej turystycznego  (tahoma), więc polecić mogę, ale porównać to shimano nie ;-)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 5 tygodni później...

Kupiłem sobie w połowie maja buty Force http://sporto.com.pl/p/291/11903/force-turbo-buty-rowerowe-mtb--mtb-meskie-buty-kolarstwo.html. Ponieważ ciuchy robią takie w miarę, bez rewelacji, ale dobre, a zwłaszcza w stosunku do ceny, to wziąłem te buty. No i po prawie dwóch miesiącach jazdy, mogę powiedzieć, że są bardzo wygodne, odpowiednio sztywne, obawiałem się o wentylację, ale jest OK. No i ważne, że jest klamra. Tyle, że mogłyby być nieco tańsze.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

089 można spokojnie jeszcze kupić za około 300zł (Allegro, Decathlon, etc.). Ja też zacząłem od 089 i jestem bardzo zadowolony. Nie mam niestety odniesienia do innych marek, ale na plus 089 można wymienić solidną klamrę, mocne rzepy (zapinane w przeciwległe strony, co wbrew pozorom ma sens) i dobrą wentylację. Noga nie 'gotuje' się w bucie nawet w bardzo upalne dni. Do tego są wygodne.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Teraz, Eazy napisał:

089 można spokojnie jeszcze kupić za około 300zł (Allegro, Decathlon, etc.). Ja też zacząłem od 089 i jestem bardzo zadowolony. Nie mam niestety odniesienia do innych marek, ale na plus 089 można wymienić solidną klamrę, mocne rzepy (zapinane w przeciwległe strony, co wbrew pozorom ma sens) i dobrą wentylację. Noga nie 'gotuje' się w bucie nawet w bardzo upalne dni. Do tego są wygodne.

A według mnie to najgorsza padaka jaka miałem na nogach. Niczym gumowce.

Na duzy plus przewiewnosc, to prawda. Ale .... cala reszta jest do kitu porównując do butow Speca, Diadory, Nw czy Sidi z podobnego zakresu cenowego. Chyba ze komus bardziej pasuje chodzenie w butach niz jezdzenie, do chdozenia tez sa całkiem Ok.

NW scorpious SRS kosztuja tyle samo jak nie mniej, przewiewnosc taka sama, a buty ... no lepsze ja dla mnie jesli rozpatrywać tylko własności jezdne.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W czym przejawia się ta 'padaka' w 089? Pytam z ciekawości bo, jak już wspomniałem, są to moje jak dotąd jedyne SPD i nie mam odniesienia do innych marek a te wydają mi się bardzo dobre na początek przygody z zatrzaskami. Zgodziliśmy się w kwestii przewiewności i komfortu. Klamra i rzepy dobrze trzymają stopę. Czy chodzi o samo przenoszenie 'mocy' z podeszwy na pedał?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W dniu 9.07.2018 o 08:36, Eazy napisał:

W czym przejawia się ta 'padaka' w 089? Pytam z ciekawości bo, jak już wspomniałem, są to moje jak dotąd jedyne SPD i nie mam odniesienia do innych marek a te wydają mi się bardzo dobre na początek przygody z zatrzaskami. Zgodziliśmy się w kwestii przewiewności i komfortu. Klamra i rzepy dobrze trzymają stopę. Czy chodzi o samo przenoszenie 'mocy' z podeszwy na pedał?

Niczym, tak się tutaj po prostu przyjęło, że M-089 to syf "bo tak".

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Bardzo to ciekawe :) Zastanawia mnie, czy te wypowiedzi są od osób, które te buty posiadały, czy tylko jest to powielanie opinii wyczytanych w internecie. 

Ja nadal podtrzymuję opinię, że buty są bardzo solidne i wygodne. Fakt, nie są może najtwardsze, ale zależy kto czego oczekuje. Dla mnie świetny materiał na początek przygody z SPD dla osób, które są nastawione na bardziej rekreacyjne użytkowanie tego obuwia. Może do wyścigów to faktycznie będzie 'padaka'. Nie wiem, nie biorę udziału w zawodach.

Polecam też recenzję forumowego kolegi, który w tych butach przejechał 15.000km :)

https://www.youtube.com/watch?v=NGQaDTySD6o

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Mod Team
40 minut temu, Eazy napisał:

Bardzo to ciekawe :) Zastanawia mnie, czy te wypowiedzi są od osób, które te buty posiadały, czy tylko jest to powielanie opinii wyczytanych w internecie. 

Pewnie jedno i drugie. Ludzie chcą robić wrażenie "znających się" bo to poprawia ego a na forum trudne do sprawdzenia.

Z moich doświadczeń po przesiadce na sidi z sh też uważam, że to buty dla początkujących co chcą sprawdzić jak w zatrzaskach się jeździ ale nie odważę się napisać, że to but nie nadający się do jazdy.

Fakt jest też taki, że przecinaki jeżdżące w butach +1000,- na takie buty nie spojrzą. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W dniu 13.07.2018 o 09:25, Grzes4510 napisał:

Witam. A może ktoś coś więcej powiedzieć na temat butów Force MTB Free , Turbo , Hard .Takie zaproponował mi pan w sklepie i pedały m520

Przepraszam ale może ktoś coś powiedzieć . Cena za jaką mogę nabyć zestaw to około 400 czy warto. Hard chyba trochę ciężkie prawie kilogram

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W dniu 9.07.2018 o 08:36, Eazy napisał:

W czym przejawia się ta 'padaka' w 089

Te buty sa miekkie jak kalosze. Sa to jedyne buty w ktorych nie jestem w stanie jezdzic dluzej niz 50km/1.5h W moim przypadku musialem odpinac rzepy bo tak bolaly mnie stopy od zewnatrz nad malym palcem.. Nie wiem z czego to wynikało, udalo mi sie je sprzedać dosc szybko po kupnie. W zadnych innych butach tego problemu nie spotkalem. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Z tego co podaje Shimano to indeks sztywności to 5.0 (w skali zdaje się 12-to stopniowej). NW Scorpius mają chyba 10, więc na pewno są dużo sztywniejsze.

Ja nie odczuwam żadnego dyskomfortu nawet jak jeżdżę 2-3h. Może to kwestia ustawienia bloków? Możliwe też, że po prostu nie podeszły Ci do Twojej stopy :) Ja mam model LE, czyli wersję 'wide'. Jest trochę szerzej i jest więcej miejsca na palce. Niestety w Polsce nie da się ich kupić. Ja moje ściągałem z Niemiec z bike-discount.de.  Dla mnie to bardzo wygodne buty z dobrą wentylacją. Może kiedyś spróbuję czegoś sztywniejszego, ale nie skreślałbym tego modelu, jako pierwszych SPD :)

 

EDYTA: Grzes4510 - tutaj masz test butów, o które pytasz: https://portal.bikeworld.pl/artykul/testy_i_nowosci/testy_odziezy/15736/test_buty_force_mtb_hard

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie ma to nic wspolnego z ustawieniem blokow. Jedyne buty w ktorych nie bylem w stanie jezdzic to wlasnie 089. Jakiegos wielkiego doswiadczenia w butach moze nie mam bo mam lub mialem buty takie:
Shimano:M021Y, Mt41, Mt42, M089 
Diadora: Xcountry, Xcountry Comp Composite
Spec: Sport Road i Sonoma, Sidi Diablo, NW Scorpius 2 SRS

We wszystkich zrobilem pare tyskow (nie liczac 089 w nich z 500km ) ..i na moje od shimano mozna kupic turystyki, albo moze  jakies drozsze modle. ;-) ale J nie ryzykuje. ;-) po taniosci NW, diadora, po grubosci sidi. Specki.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tak z ciekawości - jak Ci się spisują Scorpiusy? Czasami chodzi za mną spróbować czegoś twardszego, ale obawiam się o spadek komfortu w stosunku do moich, jak to określiłeś, kaloszy :)  Czy ten model jest w miarę szeroki, czy raczej na wąską stopę? Widziałem, że są też wersje 'wide', ale mocno ograniczony wybór.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Bardzo dobre buty za te pieniadze. Jestem z nich zadowolony. Nie sa za sztywne. Na moje to sa buty takie po srodku ani waskie ani szerokie. Na pewno szersze od sidi. Dosc solidne, mam je juz 3 sezony i za bardzo tego po nich nie widac. Nic sie im nie dzieje. Szwy cale,  rzepy cale, nic sie nie rozlazi.

Co do sztywnych butow, to jest sprawa przyzwyczajenia, zawsze jak nie jestem rozjezdzony czyli np jesien -zima i jak zaloze sztywne buty np sidi to az mnie piecze spód stopy, ale po paru jazdach przechodzi i w cieplej czesci sezonu juz ten problem nie pojawia sie.

Chyba podobnie mam z lyzwami i pierwszymi nartami w sezonie. Raz na rok zakladam i zawsze bola stopy/nogi ;-) 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 3 tygodnie później...

Zarchiwizowany

Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...