Skocz do zawartości

[Pedały] Pedały zatrzaskowe z platformami


musimisie

Rekomendowane odpowiedzi

Cześć wszystkim,
Chciałem prosić o poradę dotyczącą kupna pedałów. Jakie rozwiązanie polecacie, dla kogoś kto posiada jeden rower typu gravel i wykorzystuje go do treningów 2 - 3 razy w tygodniu i jako codzienny rower do sprawunków:) Do pedałów zatrzaskowych nie trzeba mnie przekonywać, do treningu wydają mi się niezbędne, ale poza treningami jeżdże w zwykłych trampkach. Nie wydaje mi się żeby dobrym pomysłem było wymienianie przed każdą jazdą pedałów platformowych na zatrzaskowe. Czy są pedały zatrzaskowe w których w miare komfortowo będzie się jeździło w trampkach. Zastanawiam się nad crankbrothers candy 2 albo mallet 2.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A czemu poza treningami jeździsz w trampkach, albo inaczej: dużo tego jeżdżenia w zwykłych butach masz? Miałem kiedyś mallety dh krótka przygoda bo pomimo że mi odpowiadały to zmieniłem z na stare shimanowe DX'y (kompatybilność bloków między rowerami) i powiem szczerze, zdarzyło mi się ich użyć okazyjnie ze zwykłymi butami może 5x na krzyż, gdzieś żeby na kopanie oldbojowe piłki podjechać, ale to lipa nie jeżdżenie, ani nie jest ani pewnie ani wygodnie bo "ubijak" odpycha nogę od pinów (chociaż jest lepiej niż w DX'ach). Raz na ruski rok się da ale żeby tak jeździć - bez sensu.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

pd a530 - mam, uzywam ,dokladnie tak jak Ty chcesz, na moje sa super, no moze jest maly problem ze zwyklymi butami, tj z celowaniem w platformę, wydaje mi sie ze czasem w zwyklych butach (ale rzadko w takich jeżdżę) muszę "szukać"  czasem platformy.

Za to zupelnie nie ma problemu z trafieniem w blok, Jesli ktos twierdzi ze mial takie problemy to znaczy że malo jezdzil :P ja mam te pedały w 3 rowerach przejechałem w nich pare tys km i zawsze trafiam w blok :P a że jezdze tym po miescie, mam sporo swiatel, to czesto sie wpinam/wypinam.

Teraz, abdesign napisał:

A czemu poza treningami jeździsz w trampkach, albo inaczej: dużo tego jeżdżenia w zwykłych butach masz?

To też prawda, na zwykle jazdy kupilem sobie buty turystyczne shimano i ... malo kiedy jade bez SPD :P

Ale czasem mi sie zdarza, np jak jade na zebranie do szkoly syna : P tylko to przychodzi mi do glowy na przestzeni ostatnich paru lat :P  w pracy mam buty na zmiane :P

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jestem przeciwnikiem tych nakładek z plastiku. Jedno wielkie G a nie pomoc. Zawsze są po złej stronie pedału i trzeba okiem ogarnąć czy już się obrócił więc co ruszanie musisz się patrzeć pod siebie i poprawiać. Zakładanie tego nie jest jakieś lekkie gdy zatrzask jest mocno ściśnięty więc trzeba ciągle kręcić tą śrubą od regulacji mocy zacisku i psuć sobie swoje stałe ustawienie.

Mam M8020 czyli XT z platformą i ona jakoś nie pomaga w jeździe w zwykłych butach bo jest po prostu za daleko od podeszwy. cały czas jest wrażenie, że cisnę na pedały 1cm² stopy, więc to tylko do dojazdów awaryjnych. Dlatego do miasta mam inny rower, gdzie są platformy, a rower do lasu zostaje z SPD.

Znajomy ma M424 i mówi, ze to nawet działa. Co prawda klatka jest nylonu a nie metalu więc przy większej wywrotce coś się może połamać.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

43 minuty temu, cinol123 napisał:

pd a530 - mam, uzywam ,dokladnie tak jak Ty chcesz, na moje sa super,

Mam to samo, równiez polecam, może wygląd mało pro, ale kto by sie tym przejmował ;)

I nie mam problemów ani z wpinaniem, ani z trafianiem na platformę, choc również rzadko jeżdżę w zwykłych butach.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ciekawe czy shimano zmieniło coś w kwestii wyważenia pedałów pd-a530 ( lekkie widzę - 384 gr ), ja mam doświadczenia ( nawet mam te pedały jeszcze w szufladzie ) z pd-m323, ( chyba 520 gramów ) przejechałem w nich jakieś 4000 km, ( technicznie bez zarzutu ) i niestety miałem problem z trafieniem w zatrzask, prawie zawsze ustawiały się tak jak pod normalny but ( nie spd ) O ile na płaskim nie był to problem to w górach gdzie zaraz po ruszeniu był techniczny zjazd, czy generalnie przy ruszaniu gdzie od razu jest stromo lub/i technicznie kilka razy popsuł mi zabawę.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Teraz, goTomek napisał:

Nie wiem czy poprawili, czy ja mam takie szczęście (znaczy miałem i mam do czynienia tylko z jedna para pedałów a530 ;)), ale ustawiają się zawsze idealnie, prawie pionowo, zatrzask z tyłu, stawiam nogę i wpięta :)

Potwierdzam ;-) mam 3 pary, i wszystkie dzałaja tak samo dobrze. Nic sie nie obkreca, Wszyscy ktorym je polecilem sa zadowoleni,

 

Teraz, huskarl napisał:

A są jednostronn

Tak, piszemy o jednostronnych A530 ....

51 minut temu, huskarl napisał:

Jestem przeciwnikiem tych nakładek z plastiku. Jedno wielkie G a nie pomoc. Zawsze są po złej stronie pedału i trzeba okiem ogarnąć czy już się obrócił więc co ruszanie musisz się patrzeć pod siebie i poprawiać.

No bo takie rzowiazanie musi byc "złe" - pedał bez nakladki jest wywazony i symetryczny, jelsi cos przyczepisz z jednej strony, to juz zmienia sie srodek ciezkosci i musi sie obrócic (jesli pedał jest sprawny i ladnie sie kreci). A530 zdaje sie uwzlgedniaja to że z obu stron pedał jest inny, sa zdaje sie wyważone

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jest jeszcze lżejsza opcja od a530 ( 384 gr ) , który i tak wydaje się jakościowo/cenowo/wagowo fajnym rozwiązaniem ( zakładam po Waszych wpisach, że wyważone są już prawidłowo )

Mianowicie pd-a600 ( 286 gr )

https://www.rowertour.com/p/17571/shimano-pd-a600-pedaly-szosowe-spd

W ogóle to ciekawy opis różnych pedałów spd znalałem, tyle, że po angielsku.

https://forum.cyclinguk.org/viewtopic.php?t=66078

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Godzinę temu, huskarl napisał:

Mam M8020 czyli XT z platformą i ona jakoś nie pomaga w jeździe w zwykłych butach bo jest po prostu za daleko od podeszwy. cały czas jest wrażenie, że cisnę na pedały 1cm² stopy, więc to tylko do dojazdów awaryjnych.

Też mam teraz te pedały (rewelacja) ale w nich ta ramka nie ma zupełnie na celu kręcenia bez wpięcia, to z daleka widać - tyle żeby pół obrotu pocisnąć i żeby blok sam wpadł i w tym wypadają lepiej niż m8000. Ale za to sobie przypomniałem pedały których bardzo nie lubiłem pd-m545. Nie lubiłem bo zapychają się błotem niemiłosiernie, w ogóle chyba najtrudniej nawet na sucho wpinające się pedały jakie miałem. Na tych o ile dobrze pamiętam (też pewnie z 5 razy użyłem bez bloków) da się pedałować w zwykłych butach całkiem normalnie.

A600 to bardzo fajne pedały, tyle że to w przeciwieństwie do a530 to pedały jednostronne.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dzięki za szybką reakcje:)

3 godziny temu, abdesign napisał:

A czemu poza treningami jeździsz w trampkach, albo inaczej: dużo tego jeżdżenia w zwykłych butach masz?

Chodzi mi bardziej o jakiś leniwy wypad z dziewczyną na rowery, czy na spotkanie w mieście, ale może faktycznie należy nastawić się na wożenie ze sobą drugiej pary obuwia:)

3 godziny temu, cinol123 napisał:

To też prawda, na zwykle jazdy kupilem sobie buty turystyczne shimano i ... malo kiedy jade bez SPD

A co to za buty?
 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W pedałach zatrzaskowych jeżdżę jeszcze w zimie bo mam buty zimowe i jesienne. Ubijaczki zawsze się zapną w śniegu i w błocie z Shimano bywa różnie. Miałem parę Malletów i zdarzało się, że sprężyna się przesuwała i blokowała obrót platformy i trudno było się wpiąć. Candy też mam ale są dla mnie za delikatne. Przy sztywnych butach wolę same ubijaczki.

Do nauki skoków kupiłem sobie buty Five Ten i plastykowe najtańsze platformy Speca. Miałem wcześniej Speca UFO  ale one wymagały metalowych pinów, na mokrych pedałach ślizgały się.  Miało być na chwilę ale jeździ mi się bardzo dobrze już drugi sezon, but jest przylepiony do platformy. Jedyny problem mam czasem z podbiciem  na korzeniu - rzadko ale zdarza się, że odrywam but od pedału.

Na maraton pewnie bym wziął jeszcze zatrzaski ale w góry czy do miasta wolę miękkie buty.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

super, tylko temat jest o pedalunku innego rodzaju z jednej platforma z drugiej zapięcie pod blok. ;-PP

Jesli komus niezależy na bezpiecznym wpieciu i chce próbowac hardkoru w trampkach na padełach spd dwustronnych, To da się, tak jak ktos pisal 8020 sa ok, tanszy odpowiendik M530 tez pewnie da rade,  nawet próbowałem m520 w zwyklych butach i awaryjnie mozna jechac, tylko bedzie to jazda na 30%-50%, bo mocnie pedalowanie nie jest ani bezpieczne ani wygodne w takim przypadku.....ale co komu potrzeba,  jesli sie nie spieszy to dojedzie sie do celu ..ja np zawsze kogos na rowerze gonie ;-) wiec nawet nie biore pod uwage jakis trampków czy sandałow...

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zarchiwizowany

Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...