Skocz do zawartości

[Okulary] Pierwsze okulary na rower


rybak16

Rekomendowane odpowiedzi

Cześć, po raz kolejny już piszę o problemie, który posiadam licząc na wasze doświadczenie. Mam nadzieję, że pewnego dnia będę na tyle doświadczony by również pomagać na forum a nie tylko zadawać pytania :) Ale do rzeczy. Jeżdże po lasach kilka miesięcy (dokładnie 3) ze średnią intensywnością - koło 1100 km zrobione. Do tej pory jeździłem w moich okularach korekcyjnych lecz by lepiej chronić oczy oraz by mi mniej wiatr oraz słońce przeszkadzały zamierzam zakupić okulary na rower i nosić soczewki. Problem mam z wyborem. Mój budżet to max 300 zł ale fajnie by było jakby można by się w 200 zmieścić. Zastanawiam się nad tym czy brać fotochromatyczne czy może takie z wymiennymi szkłami. Jeźdze głównie po lasach aczkolwiek czasami na szosę również wyskoczę. Nie ukrywam, że różnica między fotochromami a takimi z wymiennymi szkłami jest spora i nie wiem czy warto dopłacać. Nie chcę kupić czegoś co zaraz będę wymieniał. Dodatkowo czy słyszeliście coś o okularach z decathlonu? https://www.decathlon.pl/okulary-roadr-900-zestaw-id_8405407.html Dzisiaj je przymierzałem i całkiem fajnie leżą ale też nie chce kupić byle czego. Zastanawiałem się również nad tymi http://allegro.pl/shimano-ce-eqx2-ph-mat-black-2kpl-szkiel-fotochrom-i6775192577.html ale niestety nie mam sklepu w pobliżu który by miał okulary shimano bym mógł porównać. 

Czy podzielilibyście się swoimi opiniami na temat tego czy warto brać fotochromy? Może macie jakieś ciekawe modele warte polecenia? Z góry dziękuję za pomoc :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja jeździłem na dwie pary okularów na lasy i wieczory przezroczyste Uvex, a jak słońce to zmiana na zwykłe słoneczne ciemne. wkurzające zabieranie dwóch par. Kupiłem w końcu fotochromy Rudy Project Stratofly i nie wyobrażam sobie powrotu do dwóch par, albo okularów z bawieniem się w wymienne szkła. W dodatku Rude mają lepszą powłokę antifog aż tak mocno nie parują.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli jeździsz po lasach to zwróć  uwagę na fotochromy które nie są za ciemne i szybko się rozjaśniają.Bo pod tym względem są różne.

Np w Uvexach model 202 V to fotochromy które dość mocno się przyciemniają (dobre na ostre słońce) ale czas rozjaśniania to nawet kilka minut.

Na rower w zmienne warunki oświetlenia kompletnie się nie nadają.  Natomiast np model 710V  są nieco jaśniejsze (choć tez niby uzyskują klasę s3) a rozjaśniają sie w kilkanaście sekund.

Co ciekawe ostatnio dotarły do mnie chińskie "oakleye" Jawbrakeer prizm (z dwoma szybkami : czerwona i fotochrom) i jakość fotochromów jest identyczna(świetna) jak  Uvexów 710v.

 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mam takie pytanie zatem. Bo użytkownik rybak 16 napisał w swoim poście, że nosi okulary korekcyjne.  Więc pytanie moje brzmi: czy jeśli ktoś ma nawet lekką wadę wzroku i nosi na co dzień okulary korekcyjne, to czy do jazdy na rowerze takie okulary specjalistyczne fotochromy itd., będą tej osobie przydatne ? Czy dobrze taka osoba będzie widziała przez te okulary ? czy po prostu będzie widziała tak, jak bez okularów korekcyjnych czyli trochę gorzej ? Czy może jednak lepiej, żeby taka osoba jeździła w swoich okularach korekcyjnych ?  jak to jest ?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@NorthAngel82 Moja wada jest na tyle duża, że gdybym tylko przesiadł się na specjalistyczne okulary to jeździć bym nie mógł :) Zamierzam dodatkowo nosić soczewki dzięki którym dużo lepiej widzi się niż w okularach korekcyjnych. Powodów dla których chcę mieć okulary specjalistyczne jest kilka:
- możliwość jakiegokolwiek przyciemnienie, czasami słońce przeszkadza
- nie ryzykowałbym uszkodzenia moich okularów korekcyjnych, które nie są stworzone do bardziej ekstremalnych zastosowań
- okulary specjalne na rower są dużo lepiej dostosowane. Chwile jeździłem w takich i mniej mi wiatr przeszkadzał. Moje korekcyjne są tak oddalone od twarzy, że tworzy się dziwna cyrkulacja jak szybciej jadę i mi do oczu nawiewa :P

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jestem w temacie okulary RP + ramka korekcyjna i założenie do niej specjalnych soczewek , które oni rekomendują to jest już głęboki drenaż portfela, a można przecież jeździć w soczewkach i okularach ochronnych Bolle.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No ja z fotochromów co się zastanawiałem to Uvex , Alipna (chyba coś ~350zł)  i Rudy Project,  akurat w sklepie  Rude mieli i  miałem okazje przymierzyć, cena 500zł, ale że często tam bywam i rabat mam  to jeszcze z właścicielem sklepu udało się przy płatności gotówką na 400zł zrobić,  trochę bolało, ale jestem zadowolony.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1 godzinę temu, rybak16 napisał:

Jak pisałem wcześniej. Nie zależy mi na wkładkach korekcyjnych gdyż w soczewkach i tak dużo lepiej się widzi niż w okularach więc nie mam problemu by je nosić. Zastanawiam się czy warto inwestować w fotochromy i jak tak to jakie :)

No to ja polecam okularki Julbo z soczewkami Zebra Light, np Race 2.0 ale nie tak ,że je mam i polecam tylko,że chce je mieć i rozmawiałem z kilkoma użytkownikami.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 tygodnie później...

Nie będę wskazywał konkretnej marki, ale kiedyś dawno temu przez przypadek kupiłem okulary o klasie przyciemnienia 2 (42% przepuszczalności światła).

Teraz mam inne, droższe, ale też klasy 2. Wg mnie są świetne zwłaszcza do jeżdżenia po lesie. Są 2.5x jaśniejsze od "standardowych" klasy 3 (18%), kolory w słońcu są naturalniejsze, ochrona i tak jest a wczesnym wieczorem w cieniu da się jeszcze w nich jeździć.

Nawet zrobiłem kiedyś próbę z dwoma parami - klasy 2 i 3. W słoneczny dzień po wjechaniu z tymi pierwszymi do lasu zero problemów. Z tymi drugimi - "widzę ciemność".

Polecam się więc zastanowić nad zwykłymi okularami, ale właśnie jaśniejszymi.

 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Z tymi klasami to nie do końca tak prosto jest :

Kategorie są sobie nie równe ponieważ:
- S4 to zakres 4-8% przepuszczalności światła
- S3 to zakres 8-18%
- S2 to zakres 18-43%
- S1 to zakres 43-80%
- S0 to zakres 80-100%
Więc jak szybka ma 17% to też jest S3, a przepuszcza więcej światła niż szybka S3 9%. I w drugą stronę można kupić szybkę S1 a różnica między szybką S1 44%, a szybką S1 80% to jest bardzo dużo.

I tu praktyczny przykład :

20180428_112141_crA.thumb.jpg.9aed09ccebd768d222cf28ad321972c1.jpg

Idąc od  dołu :

1. Chiński fotochrom RockBros (stopień przyciemniania nieznany, trochę słaba jakość optyczna)

2. Uvex Sportstyle 710v ,klasa przyciemniania  S0-S3

3. Uvex Sportstyle 210v, klasa przyciemniania  S1-S3

Pomimo tej samej maksymalnej klasy przyciemniania (s3)  210v przyciemniają się znacznie mocniej i bardzo wolno reagują na zmiany ( rozjaśnianie w ciągu 2-3minut!).

Uvex 710v są znacznie jaśniejsze, rozjaśniają i ściemniają się w ciągu kilkunastu sekund. Bardzo dobre do MTB i jazdy w zmiennych warunkach i   zróżnicowanych terenach (odkrytych/zalesionych).

I jeszcze jeden przykład :

20180611_152212_cr.thumb.jpg.fc42618799f0086998c8b8e6605c7154.jpg

2 fotochromy : Uvex Sportstyle  Variomatic 710v i  chiński Jawbrakeer z szybką fotochrom z identyczną stopniem i szybkością przyciemniania/rozjaśniania.

Widać jakąś znaczącą różnicę ?  NIE.

Cena katalogowa Uvex Sportstyle 710v -   580zl

Cena chińskiego Jawbrakeer (z 2 szybkami w tym jedna fotochrom, bdb jakość optyczna)  - 58zł (w promocji)

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

tak jak pisałem - RockBros słaba klasa optyczna. Pomiędzy tymi "chińskimi oakleyami" a uvexami organoleptycznie nie widzę żadnej różnicy w jakości optycznej (ostro, wyraźnie bez zniekształceń). Nie żyjmy mitami - czasy tanich, zwykłych szkiełek dawno już minęły (chyba że ktoś kupuje "okulary" po 2$) . To soczewki z poliwęglanu, odporne na uszkodzenia i promieniowanie UV  z definicji. Powłoka anty fog również taka sama. NIE PARUJĄ . Oczywiście nie każde "chińczyki" są tak dobre, ale niektóre  są  świetnymi kopiami. Problemem jest trafić na właściwe.

W końcu Uvexy jak większość produktów też wytwarzane są Chinach.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W dniu 21.06.2018 o 12:04, dfq napisał:

W końcu Uvexy jak większość produktów też wytwarzane są Chinach.

to hasło zawsze mnie rozwala,

i co z tego, że wytwarzane w chinach?, fabryka nie jest chińska tylko znajduje się w chinach

fabryka opla w polsce jest gorsza od tej w niemczech?

i to co jest na czasie - obozy zagłady były w polsce, co nie znaczy że były polskie :P

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Myślę,  że raven chciał przekazać,  że w Chinach można produkować zarówno kiepskie jak i dobre produkty, sama lokalizacja nie jest najważniejsza, istotny jest nadzór i weryfikacja jakości produktu, i w przypadku np uvexa może stać to na wyższym poziomie niż jakiejś małej/nieznanej/chińskiej firmy.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Myślę że jest to oczywista oczywistość (różna jakość produktów) czego dałem wyraz w swoim poście, a przejmowanie czy wręcz kradzież zachodnich technologii przez Chińczyków to już codzienność.  Można trafic na świetne produkty jak i kiepskie. 

Natomiast nawiązywanie do obozów koncentracyjnych w temacie okularów przeciwsłoneczych świadczy tylko i wyłącznie o poziomie autora takich postów.ŻENADA.

ps.

I naprawdę nie musisz mnie uświadamiać o jakości okularów UVEX skoro jak widać na załączonych fotkach posiadam  co najmniej 2  egzemplarze fotochromów tej firmy. Polecam czytanie postów  ze zrozumieniem.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 1 miesiąc temu...

Witam forumowiczów

Nie chcę zakładać nowego tematu więc zapytam tutaj. Od kilku lat jeżdżę w zwykłych okularach korekcyjnych. Jednak chyba z wiekiem słońce coraz bardziej mi przeszkadza. Dlatego chciałbym zrobić sobie prezent w postaci okularów przyciemnianych na rower. I dlatego mam dwa pytania:

1. Gdzie w Poznaniu jest wybór takich okularów. Jak dotąd odwiedziłem 3 punkty i szału nie ma. Szukam Accent Onyx albo Arctica.

2. Co polecacie. Szkiełka przyciemniane i korekcyjne jednocześnie czy okulary z wkładką na szkła korekcyjne? Nie ukrywam, że fajnie by było mieć też możliwość zmiany szkieł na żółte (to chyba na dzień pochmurny?). Dotąd przymierzałem Versport Airline I. Są chyba raczej do biegania, ale były całkiem fajne.  Tylko cena trochę zabija. Z moją wadą (-3,75) to wydatek ponad 800zł :( Przymierzałem też jakieś z wkładką na szkła korekcyjne, ale rzęsy ocierały mi o te szkła.

Z góry dziękuję za wszelką pomoc.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zarchiwizowany

Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...