Skocz do zawartości

[napęd 3x8] Wymiana korby na FC-M590


lysyvincent

Rekomendowane odpowiedzi

Witam. Posiadam rower Kross Level R1. Napęd 3x8. Obecnie mam korbę na kwadrat SR Suntour XCE 42/32/22. Chciałbym dokonać tak zwanego upgrade'u wymieniając korbę na Deore FC-M590 44/32/22 dedykowaną do napędu 3x9. Teraz mam parę pytań z tym związanych:

1. Jakie są kożyści przejścia z kwadratu na Hollowtech II? Co muszę wiedzieć o tej korbie? Czy suport dołączony do korby będzie pasował do mojej ramy? Niestety nie wiem jaki mam obecnie suport i jaką ma długość.

2. Obecnie mam przednią przerzutkę Altus FD-M190 dedykowaną dla największego blatu 42. Czy obsłuży ona blat 44 i korbę dla napędu 3x9? Będą jakieś problemy z ustawieniem? Czy może jest opcja wymiany tarczy na 42?

3. Ewentualnie jaką przerzutkę musiałbym kupić, żeby pasowała do reszty napędu 3x8?

Mam zamiar wymienić także:

Kasetę na Alivio CS-HG51 11-32

Łańcuch na Connex 808

Przerzutkę tylną mam Acera RD-M3000 SGS Shadow. Manetki Altus SL-M310.

4. Jeśli w przyszłości chciałbym wymienić tylną przerzutkę na Deore FD-M592 to czy będzie ona działać poprawnie na napędzie 8 rzędowym?

Czy to wszystko będzie działać płynnie i nie będzie jakichś niepożądanych dźwięków zgrzytania itp?

Wymianę będę zlecał serwisowi.

Z góry dziękuję za odpowiedzi. Pozdrawiam.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1. Jest sztywniejsza ( głównie chodzi o rozwiązanie połączenia oś-korba ). Suport będzie pasował do Twojej ramy.

2. Przerzutkę musisz wymienić na taką, która sobie radzi zarówno z zębatką 42 jak i 44 z. ( Twoja obecna przerzutka nie będzie działać z korbą 44 z )  To niestety ogranicza wybór. ( używane  xt- fd-m738, 739 są pancerne i świetnie radzą sobie zarówno z 42 i 44 z ) Lepiej przy wymianie korby na m590 wymienić również przerzutkę przednią. w 100 pln się zmieścisz.  ( od 40 pln za używane w bdb stanie do 100 za nowe, nawet deore xt fd-m751 jest na allegro - trzeba oczywiście ustalić ciąg linki i średnicę ramy w miejscu mocowania przerzutki, są też starsze modele deore lx za około 60 pln na allegro, nowe  )

3. Przerzutkę tylną z systemem shadow odradzam, jeśli bardzo chcesz to możesz oczywiście, będzie działać. ( jest trudniejsza w regulacji i jej praca bardziej podatna na zabrudzenia pancerza itp ) Kup zwykłą 591 albo szukaj rarytasów typu rd-m750 nowa za 200 pln ( na olx czy allegro widziałem ) Znaczącej poprawy po wymianie tylnej przerzutki nie odczujesz, ponieważ to manetki robią największą różnicę. Manetek na 8 nowych, bardzo dobrych nie ma, najlepsze stosunkowo  nowe to alivio sl-m410 ( cena absurdalna - ale nowe są : http://rowery-sopot.pl/import-z-systemu-magazynowego/48-Manetki-Shimano-ALIVIO-SL-M410.html     ( musiałbyś szukać używanych w bdb stanie typu stare deore lx sl-m569 lub deore xt sl-m739,740 )

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Czyli rozumiem, że wszystkie części z napędu 3x9 oprócz manetek będą działać bez problemu na kasecie i łańcuchu 8 rzędowym? Nie będzie żadnych problemów z regulacją? Przerzutka przednia i tylna będzie działać płynnie?

A czy przerzutka Deore FD-M590 będzie pasować do tego napędu?

Tylną przerzutkę i manetki chyba na razie zostawię.

Zastanawiam się jeszcze, czy nie przejść od razu na napęd 3x9 na całą grupę Deore 590, ale to wiąże się z trochę większym wydatkiem. Który napęd byłby bardziej solidny?

Jeszcze jedno pytanie co do korby. Obecnie mam długość 170mm. Jeśli założę 175mm to czy odczuję jakąś różnicę?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tak, 9tkowe części będą pasowały ( poza kasetą i manetką prawą ) nawet łańcuch 9tka na kasecie 8 będzie normalnie pracował. Przerzutka fd-m590 też będzie ok. ( do 44 z korby ) Korba 175 generalnie jest dla ludzi wyższych ( mających dłuższe nogi ) przenosi większe siły, rower ma szybszy start,  ( moment obrotowy ) ale też bardziej obciąża kolana, szczególnie niezbyt wysokich ludzi.

 przerzutkę przód rozważ tą : ( jeśli masz 31,8 mm rurę i górny ciąg )

http://allegro.pl/przerzutka-shimano-deore-xt-fd-m751-31-8mm-a01-i7307892117.html

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Lepszy od top swinga jest down swing, ma mocniejszą sprężynę,  wiiększy zakres regulacji ( na najmniejszej koronce ) nie łapie luzów. Ma tylko jedną wadę. Obejma przerzutki jest wyżej i jesli na rurze podsiodłowej masz koszyk bidonu to obejma przerzutki może wypadac pomiędzy dziurkami na koszyk, co wyklucza jego zastosowanie. Lepiej też ( oczywiście wg mnie ) jesli przerzutka jest dedykowana pid górny lub dolny ciąg. Jest prostsza. Tak samo jak tuleje redukcyjne. Lepiej jak średnica mocowania jest taka jak trzeba.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zarchiwizowany

Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...