Skocz do zawartości

[napęd] Przejście z 3x9 na 2x9docelowo 2x10)


dawid1110

Rekomendowane odpowiedzi

Witajcie

Dziś naszła mnie myśl aby zmienić napęd 3x9 który obecnie mam na 2x9 a docelowo 2x10. Rower wykorzystuje do pośmigania w lesie, udziału w maratonach MTB a w przyszłości także XC. 

Moje obecne komponenty:

- Korba KLS Race z przełożeniem 40x30x22

- Przerzutka przednia Shimano Alivio M4000

- Kaseta SHIMANO CS-HG300-9 (11-34)

- Łańcuch Shimano Deore HG53

 

Planuje pozostawić tą korbe tylko zmienić przełożenia na 34x22. 

I teraz parę pytań do Was. Co potrzebuje oprócz tarczy korby 34T? Co z kominami mocującymi średnią tarcze.

Planuje zakup przerzutki Shimano Deore FD-M617 oraz manetki Shimano SLX SL-M670

Czy takie ustawienie będzie ze sobą współgrało. Na razie z powodów kosztów kaseta zostaje jednak ją także wymienię na 10-rzędową. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Teraz, Dokumosa napisał:

Nie jestem pewien czy Shimano miało w jakiejś korbie środkowy blat 34. Poza tym odpuść manetki SLX i kup deore albo xt. Łańcuch wyrzuć i zapomnij o takim.

A czym się różnią manetki slx od xt ??A łańcuch do czasu jak przejde na napęd 10 rzędowy. 

 

Apropo blat 34T to myślałem takie coś tarcza 34T

A manetka to mówisz o takiej ? Deore XT SL-M8000

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Manetka SLX nie różni się niczym od tańszej deore a  w stosunku do xt to już przepaść jeśli chodzi o działanie.

Zębatka którą podlinkowałes jest tylko do napędów 1X (narrow-wide). Tutaj musisz mieć zębatkę środkową i profilowaną pod młynek 22 żeby przerzutka w miarę płynnie działała.

M8000 to grupa 11rz. Nie będzie to działać z 10rz. XT do 10rz to sl-m780.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

51 minut temu, dawid1110 napisał:

Witajcie

Dziś naszła mnie myśl aby zmienić napęd 3x9 który obecnie mam na 2x9 a docelowo 2x10. Rower wykorzystuje do pośmigania w lesie, udziału w maratonach MTB a w przyszłości także XC. 

Moje obecne komponenty:

- Korba KLS Race z przełożeniem 40x30x22

- Przerzutka przednia Shimano Alivio M4000

- Kaseta SHIMANO CS-HG300-9 (11-34)

- Łańcuch Shimano Deore HG53

 

Planuje pozostawić tą korbe tylko zmienić przełożenia na 34x22. 

I teraz parę pytań do Was. Co potrzebuje oprócz tarczy korby 34T? Co z kominami mocującymi średnią tarcze.

Planuje zakup przerzutki Shimano Deore FD-M617 oraz manetki Shimano SLX SL-M670

Czy takie ustawienie będzie ze sobą współgrało. Na razie z powodów kosztów kaseta zostaje jednak ją także wymienię na 10-rzędową. 

Nie kumam  przejścia z z 3x9 na 2x9

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Łańcuch możesz zostawić na razie, blat ja bym na twoim miejscu wziął 38 i zmienił też młynek na 24- lepiej to działa, ale jeśli wystarczy ci 22/36 to śmiało. Przy doborze zębatki musisz tylko się upewnić aby się rozstaw śrub zgadzał. Manetka jak wyżej- dołóż do XT m780 albo zostań przy Deore, slx bez sensu. Śruby (kominy) musisz albo kupić krótsze (do 1x) albo założyć podkładki- decyzja dla ciebie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No niby tak, ale mi się jednak wydaje że taka linia łańcucha w niczym nie szkodzi, o ile większość czasu spędza się w okolicy środka kasety, do czego przydał by się większy blat. Ja swoją korbę 2x przestawiłem na taką linię łańcucha i hulało aż miło.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Koła to 29 cali. Czyli co zalecacie tarcze 24/38 bardziej? Będzie przez to odrobine bardziej twardo ale to już zrewanzuje pozniej kaseta z tylu 10-rzedową jak będe przechodził. 

Apropo manetek - ok dołoże do tych XT skoro mówicie, że przepaść ;)

a o co chodzi z linią łańcucha? czy bede musiał przekładać podkładki od suportu w tym celu? 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie no jak 29 to oczywiście 22/36 ;) Jakoś tak założyłem że masz mniejsze koła. Przerzutka musi być 2x, bez problemu ogarnia taką linię łańcucha, a 3x nie da się zamontować wystarczająco nisko przez co łańcuch spadał na zjazdach (też zmieniałem napęd stopniowo). 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Teraz, piciu256 napisał:

Nie no jak 29 to oczywiście 22/36 ;) Jakoś tak założyłem że masz mniejsze koła. Przerzutka musi być 2x, bez problemu ogarnia taką linię łańcucha, a 3x nie da się zamontować wystarczająco nisko przez co łańcuch spadał na zjazdach (też zmieniałem napęd stopniowo). 

Przerzutke ktora planuje kupic zamiescilem w 1 poście. Rozumiem, że z nią wszystko ok i będzie współgrało ;) 

Shimano Deore FD-M617

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Kominy to nie problem, można dać grubszą podkładkę i "bedzie huloć". Problemem są tarcze. Nie przegrzebałem całego netu ale jedyne o rozstawie śrub 96mm jakie widziałem to 30 i 40. Reszta to jednoblaty albo 104BDC. Jak dla mnie wymiana korb, z drugiej strony nic nie stoi na przeszkodzie byś jeździł na 3x10. Jeśli chodzi wielkość tarcz i przełożenia zmiana z 36 na 22 to niezły młynek, mnie przynajmniej strasznie wkurzało. Nie wiem po czym i jak jeździsz ale http://www.gear-calculator.com/ ten kalkulator może być pomocny.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zarchiwizowany

Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...