Skocz do zawartości

[Amortyzator przód] Tora Rock Shox 289 - ile/jaki olej i smar?


mikul22

Rekomendowane odpowiedzi

Cześć Wszystkim,

Chciałbym prosić o pomoc w serwisie Tory Rock Shox 289. Po 5 latach w końcu wziąłem się za amortytator. Mam następujące pytania:

1. jaki smar do sprężyny (wyczyściłem ją do sucha, teraz wiem, że chyba niepotrzebnie),

2. Jaki olej do prawej lagi i ile?

3. Zdziwiłem się, że w tym amorku nie ma gąbek przeciw kurzowych. Czy tak ma być? Rower kupiony, jako ostatnia sztuka, miał ślady przejażdżki, więc może ktoś w nim już grzebał i stąd brak gąbek?

4. Amor od jakiegoś roku ma spore luzy na lagach. Czym to może być spowodowane (wiem, że 5 lat nie serwisowany, nie krzyczcie)? Czy da się to zlikwidować, czy jego żywot końca dochodzi? Rozszczelnień nie ma chyba, bo przy rozkręcaniu sporo oleju wyleciało i nawet wyglądał na czyściutki. Postanowiłem zrobić mu serwis bo mnie ten luz zainteresował.

Cały amor w częściach rozkręcony, wyczyszczony, czeka na nową krew.

Będę wdzięczny za pomoc.

ps. z tego, co w mieście rozeznałem, to oleju nie kupię. W rowerowym Pan w ogóle był zdziwiony, że chce jakiś olej do amortyzator :D. W motorowym mają tylko litrówkę za 50zł (nie pamiętam nazwy/firmy). Ale na aukcjach znalazłem niedaleko mojego miasta osobę handlującą olejami, więc może coś z tego bym wziął. Nie wiem czy mogę link do aukcji wrzucić, więc tylko listę podam:

FOX float fluid - 5ml - 15zł
FOX 20 Wt gold - 100ml - 15 zł
RS 0W30 - 100ml - 30zł
RS 15 Wt - 100ml- 15zł
RS 3Wt - 100ml- 20 zł
Fuchs 7.5 wt - 100ml - 10 zł
Fuchs 5 wt - 100ml -10 zł
Shimano mineral -100ml -10 zł.

Nie upieram się przy tych olejach, raczej wolałbym budżetu nie nadwyrężać obecnie, ale lipy też nie chcę robić.

Edytowane przez mikul22
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tam jest tak prosty tlumik, ze nie odczujesz zadnej roznicy czy wlejesz dedykowany, czy cos o podobnych parametrach.

Sprezyne stalowa po prostu nasmaruj czymkolwiek, jaki masz smar, taki dasz i bedzie dobrze.

Z tanich i ogolno dostepnych olejow to kupisz Orlen Amortyzol i uwierz, bedzie dzialac.

To masz najtansze dostepne budzetowe rozwiazanie jak nie chcesz isc w koszta. Ten sam olej mozesz zastosowac do smarowania dolnych lag.

NIe wiem jaka ma budowe ten konkretny wypust, ale czesto bywalo tak, ze najnizsze modele nie mialy gabek smarujacyh, nie bylo nawet dla nich miejsca...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

tylko ja nie śpię :D?

Czyli nie warto płacić kupy kasy za te dedyki Rock Shox? Nie chciałbym, żeby mi coś tam psuło amortyzację, a od jakiegoś czasu amor też nie chodził gładko, płynnie, przy naciśnięciu w miejscu na kierę, tylko tak skokowo, jakby go coś kleiło. A co do gąbek, no właśnie po rozkręceniu pomyślałem, że jest na nie miejsce. Jest tam takie wgłębienie, zaraz poniżej uszczelek, dlatego pomyślałem, że ich brakuje. No ale pewnie w tym modelu zwyczajnie nie ma.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gabki- Tora 318, ktora byla bodajze najwyzszym modelem, na poczatku swojego wypustu ich nie miala.

Orlen testowalem sobie kiedys w Reconie 351u-turn z Motion Control i spokojnie dawal rade. Kosztuje kilkanascie zlotych, kup, zalej , sprobuj, ocenisz- najwyzej dasz na dol jak Ci nie siadzie.

Praca....

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Panowie, amor złożony, oleju 150ml, chodzi super, gładziutko, miękko, nawet luzy zniknęły, co mnie zdziwiło, ale...

nie tłumi przy powrocie. Uderza przy podniesieniu koła. Czego nie wiem? Co odpowiada za tłumienie przy powrocie. Czy mam go jakoś napompować? Czy ten amor w ogóle się pompuje?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Unfortunately, your content contains terms that we do not allow. Please edit your content to remove the highlighted words below.
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...