Skocz do zawartości

[Amortyzator] RS Recon Gold TK 29" zmiana tłumika na Motion Control


cieq

Rekomendowane odpowiedzi

Dobra już rozumiem. W zasadzie MC z manetką działa tak jak mój TK czyli może być otwarty albo zamknięty a MC z regulacją na goleni ma płynną blokadę aż do zamknięcia. Dzięki za wyjaśnienie łopatologiczne 😉 👍👍👍 Czyli zostaje z TK a jak już to MC z blokadą na goleni brzmi ciekawiej.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ok czyli jedyny sensowny krok to wymiana Recona Gold TK na Sida? Różnica w wadze w stosunku do Reby mała i w zasadzie technicznie rewolucji też nie ma. Tłumik MC plus sprężyna solo air. Możliwość stosowania tokenów w Rebie brzmi interesująco ale debon air w połączeniu z Charger, to już byłby znaczący postęp, jak miewam... Jak myślicie, zmiana na Rabe miałaby jakiś sens?

Edytowane przez Alsew
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Miałem Recon Gold RL z tłumikiem motion control.

W wyniku kolizji z autem miałem wymianę na rebę A9 z ubezpieczenia sprawcy.

Użytkowo bez różnicy.

Różnica na wadze + fajny jest dodatkowy zawór do opróżnienia komory negatywnej.

To w zasadzie tyle co mam do powiedzenia.

Niemniej do Reby da się dołożyć chargera z manetką blokady, ale też z dodatkową regulacją wolnej kompresji.

Gdybym nie zmienił roweru to pewnie bym w to poszedł, ale... zmieniłem rower 🙂

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

32mm

Odnośnie 35 to nie było innych niż DbA więc nie ma odniesienia czy komora została powiększona. "Technologia" DbA powstała z myślą o sknoconych 35mm Pike/Lyrik i pierwszych 35mm wypustach Yari/Revel. Były problemy z czułością. Później się okazało, że jest problem z gubieniem kilkunastu mm skoku nominalnego i znowy majstrowali przy komorze neg.

Edytowane przez Dokumosa
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

21 godzin temu, Alsew napisał:

Ok czyli jedyny sensowny krok to wymiana Recona Gold TK na Sida? Różnica w wadze w stosunku do Reby mała i w zasadzie technicznie rewolucji też nie ma. Tłumik MC plus sprężyna solo air. Możliwość stosowania tokenów w Rebie brzmi interesująco ale debon air w połączeniu z Charger, to już byłby znaczący postęp, jak miewam... Jak myślicie, zmiana na Rabe miałaby jakiś sens?

Nabyłem yari z debon air i motion control. 

Drapałem się długo po głowie jak go ugryźć  - bo jest paskudnie tępy. Zafundowałem mu inne uszczelki, inne smary i.... działa to na poziome suntoura xct w zakresie wybierania małych nierówności. Miałem kilkadziesiąt widelców powietrznych,  wiele bardzo wysokiej klasy,  ale też były średniaki i mimo wszystkich ficzersów dobrego współczesnego widelca ten generuje u mnie ból głowy. I nadgarstków. 

Nie spodziewałbym się po debon air jakiegoś szału doznań na plus wobec solo air. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeszcze jedno pytanie odnośnie MC. Rozumiem , że amortyzator z takim tłumikiem gdy jest zablokowany z manetki w momencie silnego uderzenia w przeszkodę powinien automatycznie się odblokować? Pytam bo brat ma Recona RL i tam nic takiego się nie dzieje, a jest ciągły problem z tym amorem.

Edytowane przez Alsew
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Godzinę temu, Alsew napisał:

w momencie silnego uderzenia w przeszkodę powinien automatycznie się odblokować?

Polimerowy, ażurowy kołnierz pchany olejem ugnie się, a stalowy trzpień z grzybkiem przesłony pozostanie na miejscu, więc na chwilę otworzy się przepływ oleju (mimo włączonej blokady) zamiast rozwalić tłumik.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

47 minut temu, Dokumosa napisał:

Nie odblokować. Przy naprawdę mocnym uderzeniu jak np. najechanie na 5cm krawężnik przy 30kmh ugnie się pozostając dalej zablokowanym.

A jaki problem z tym reconem?

Dokładnie rok temu go rozebrałem i zrobiłem pełny serwis. Po ściągnięciu dolnych goleni resztę zostawiłem na gazecie i okazało się że z tłumika wylatuje olej nawet gdy amor nie pracuje. Robiła się kałuża oleju, olej wylatywał z okolic tego plastikowego korka w którym pracuje shaft tłumika. Wymieniłem wszystkie uszczelki złożyłem do kupy i była bajka. Nie minęło dużo czasu i blokada znowu przestała działać. Używa go mój brat i on słabo reaguje na takie rzeczy więc jeździł tak dalej...  Ostatnio wyciągnęłam ten tłumik to się okazało że brakuje tam +/-25 ml oleju... Następnie chciałem zrobić podstawowy serwis to się okazało że z goleni od strony sprężyny powietrznej wyleciała kropka oleju a od strony tłumika cała kałuża. A było wlane równo po 8ml więc wnioskuję że znowu leci olej z tłumika na dół. Do tego mimo prawidłowej ilości oleju w tłumiku ten shaft chodził tak skokowo i miał spory luz na boki. A teraz blokada raz działa a raz nie. Czeski film.

Edytowane przez Alsew
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Shaft tłumika nie siedzi tak sztywno jak w shaft sprężyny bo nie ma ciasnych, gumowych uszczelnień tłoka tylko luźne grafitowe pierścienie tak więc pewien luz na boki jest (póķi nie zostanie przykręcony do goleni dolnych).

Jesli shaft skokowo sie przsuwa to trzeba go obejrzeć czy nie ma przetarć, rys, zagnieceń i obadać również wnętrzne goleni w której pracuje. Niestety stalowe golenie rdzewieją wewnątrz. Niemniej jednak jeśli sam shaft nie ma śladów zużycia i wymieniłeś w tym plastikowym sealheadzie zarówno oring zewnętrzny jak i wewnętrzny to oliwa nie powinna uciekać do goleni dolnych.

Blokada dziala tylko jesli ilość oleju w tłumiku jest nominalna.

Edytowane przez Dokumosa
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wymieniłem cały ten plastikowy sealhead na nowy bo był w zestawie serwisowym RS. To jest wersja gdzie jakiś debil wymyślił sobie, że trzeba go przepchnąć przez całą lagę i wyciągnąć górą więc dają nowy bo łatwo go uszkodzić. Chętnie bym go rozebrał całego i obejrzał porządnie ale ten patent komplikuje sprawę. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Unfortunately, your content contains terms that we do not allow. Please edit your content to remove the highlighted words below.
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...