Skocz do zawartości
Plaster

[suport] Dobór długości osi suportu, na co zamienić suport 124,5?

Rekomendowane odpowiedzi

Plaster
Napisano (edytowane)

Witam, 
Przeglądając wątki natknąłem się już na podobny temat, ale mam pewne wątpliwości. Sprawa dotyczy Gary Fisher (model z okolic 2007/8 roku), z mufą 73mm, z którego "niby" pochodzi suport o długości 124,5mm - taką wartość ma wybitą na osi suportu. Suport na kwadrat, korba, którą dostałem wraz z rowerem to model FC M341, przednia przerzutka FD M310. Przegrzebuję strony Shimano, ale o korbie nie widzę manuali - nie wiem czy jest oryginalna (w sensie od nowości). Chciałbym dobrać pasujący suport, ale oprócz jednego wątku z forum, gdzie ktoś napisał, że 123mm będzie ok, nie mogę tego zweryfikować. Nie chcę wyrzucić pieniędzy w błoto, na nie potrzebny suport, nie mam jak pomierzyć linii łańcucha na starych częściach, ponieważ dostałem rower "w proszku". 

Czy powinienem kupić suport z osią 123mm czy 122,5mm?

A może sensowniej będzie wymienić całość na sztywną oś? Ale też nie wiem jak ugryźć temat. 

Z góry dziękuję za wskazówki, pozdrawiam.

Edytowane przez Plaster

Udostępnij tego posta

Odnośnik do posta
michal5150

Shimano podaje dla tej korby suport 123mm. Myślę, że krótszy o 0,5mm czy dłuższy o 1,5mm też będzie ok.

Udostępnij tego posta

Odnośnik do posta
Plaster
11 minut temu, michal5150 napisał:

Shimano podaje dla tej korby suport 123mm. Myślę, że krótszy o 0,5mm czy dłuższy o 1,5mm też będzie ok.

Dzięki za podpowiedź, czy ktoś jeszcze ma jakieś sugestie? Jeżeli mogę Cię prosić, podpowiedz mi jeszcze gdzie mogę znaleźć na przyszłość takie informacje, bo wychodzi na to, że nie potrafię obsługiwać google ;)

Udostępnij tego posta

Odnośnik do posta
Tatanka
2 godziny temu, Plaster napisał:

A może sensowniej będzie wymienić całość na sztywną oś? Ale też nie wiem jak ugryźć temat. 

Czy sensowniej,to nie wiem,a co do rozgryzienia tematu,to kupujesz korbę,do tego dedykowaną przerzutkę a długość suportu jest uniwersalna dla wszystkich korb.O ile mówimy o wkręcanym suporcie.

Udostępnij tego posta

Odnośnik do posta
Plaster

Byłem w rowerowym, obsługa twierdzi, że 122,5mm też będzie ok, teraz zgłupiałem :/. Przegrzebywałem aukcje i znalazlem 1 suport i to typu E o wymiarach 73 x 123mm. Czy 122,5 będzie dobry?

Udostępnij tego posta

Odnośnik do posta
michal5150
23 godziny temu, michal5150 napisał:

;)

Udostępnij tego posta

Odnośnik do posta

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się

• Podobna zawartość

• Michalski
      Przez Michalski
      Witam. Wymieniam napęd w takim rowerze, a że suport zaczął nieco "rzęźić", nie obraca się płynnie to postanowiłem przy okazji wymienić i jego. Napęd będę wymieniał drugi raz - za pierwszym razem kupiłem wszystko takie samo jak było fabrycznie zamontowane, ale chcę zamienić korbę suntour na jakąś lepszą szimanowską. I tu moje pytanie: Jak dobrać suport i korbę w taki sposób, by tworzyły prawidłową linię łańcucha? Jakoś zmierzyłem linię łańcucha z tyłu (wykałaczkami szaszłykowymi ) i wyszło 50 mm. Od czego zacząć?
      Szukałem korb i zauważyłem, że w specyfikacji podawane są linie łańcucha i zalecany wkład suportu. Zależy mi na tym, żeby dokupić od razu na zmianę środkową zembatkę korby, bo najszybciej się zużywa i przy kolejnej zmianie napędu wymienię tylko to, zamiast korby.
      Znalazłem taki zestawik:
      https://www.rowertour.com/p/48891/shimano-fc-m361-acera-korba-na-kwadrat-z-oslona-czarna#48894-rozmiar-42x32x22-175mm
      (42x32x22, 175mm)

https://www.rowertour.com/p/41472/shimano-bb-un26-suport-na-kwadrat-73mm
      https://www.rowertour.com/p/19646/shimano-tarcza-korby-32z-acera-fc-m361-czarna
      Tylko, że suport rekomendowany pod tą korbę ma różne długości i nie wiem który wybrać, żeby uzyskać 50 mm linii łańcucha na przodzie. Da się to jakoś obczaić w domu i zamówić, czy niezbędne są przymiarki na żywo?
    • WAK
      Przez WAK
      Jak w temacie - jakie narzędzia będą mi potrzebne do wymiany typowego suportu na kwadrat?
    • bros92
      Przez bros92
      Witam
      Przymierzam się do renowacji starej kolarzówki, chce ją zachować w stylu retro ale w nieco odświeżonej wersji. Moja rama jaką posiadam ma wgniecenie na górnej rurce i raczej zdecyduje się na jej wymianę i tu moje pytanie jeśli rama jest na starym suporcie na klin, jest możliwość zastosowania jakiegoś suportu na kwadrat w ramie bez gwintu montażowego ? Jeśli tak to myślicie że jest sens ? Rower ma być rekreacyjny max 20/30 km a często tylko po mieście.

• grzybu
      Przez grzybu
      Szanowni, mam pewien problem. Oddałem rower (Kross Level B8 2016) do serwisu, żeby wymienili w nim suport. Stary suport to PressFit GXP od Srama,
      a korba która się na tym kręciła to również Sramowska s-1000 z 2 blatami.
      https://www.sram.com/sram/mountain/products/s-1000-crankset
      Serwis wymienił mi suport na najprawdopodobniej takiego Token'a (na pewno to Token i na pewno nie Ninja ) :
      https://sklep.token-polska.pl/suport-bb841pr-p-155.html
      No i tutaj pojawia się zagadka. Korba wysunęła się nieznacznie na zewnątrz w taki sposób, że łańcuch zaczął szorować o przednią zmieniarkę. Przy największych zębatkach z przodu i z tyłu łańcuch spada z przodu na mniejszą. Pomyślałem, że dali za dużo podkładek pod korbę, ale patrząc na manuala na rys 2
      https://www.tokenproducts.com/images/BB841P/BB841P.BB86P.BB30AR.BB30A2R_Manual.pdf
      mam właśnie podkładkę falistą i 5mm dystans. Czyli podobnie jak w instrukcji Srama (str 12)
      https://sram-cdn-pull-zone-gsdesign.netdna-ssl.com/cdn/farfuture/9rtukO_YpD2EmcBCgKn7-YjlkMN9oMVVHXQXCInE0tE/mtime:1488218538/sites/default/files/techdocs/95-6118-016-000_rev_c_mtb_cranksets_and_bottom_brackets.pdf
      W Sramie tylko nie jestem pewny czy podkładka miała 5mm czy mniej, ciekawym jest też że w instrukcji Srama nie opisana jest szerokość mufy którą ma mój rower tj 92mm. Czy ktoś spotkał się z takim problemem?

• thepyrko
      Przez thepyrko
      Hej. Muszę wymienić w swoim rowerze suport i mechanizm korbowy. Będę to robił po raz pierwszy więc moje pytanie brzmi: Jakie części mam kupić dla modelu BTWIN ROCKRIDER 520 C1?
      Chodzi mi o suport, korbę i jakie narzędzia będą mi potrzebne? Szukam rozwiązań mocno budżetowych, a nie chcę kupić niewłaściwych części.

Powiadomienie o plikach cookie

Ta strona korzysta z plików cookies. Możesz dowiedzieć się więcej tutaj: Polityka prywatności, Regulamin.