Skocz do zawartości

[suport] Dobór długości osi suportu, na co zamienić suport 124,5?


Plaster

Rekomendowane odpowiedzi

Witam, 
Przeglądając wątki natknąłem się już na podobny temat, ale mam pewne wątpliwości. Sprawa dotyczy Gary Fisher (model z okolic 2007/8 roku), z mufą 73mm, z którego "niby" pochodzi suport o długości 124,5mm - taką wartość ma wybitą na osi suportu. Suport na kwadrat, korba, którą dostałem wraz z rowerem to model FC M341, przednia przerzutka FD M310. Przegrzebuję strony Shimano, ale o korbie nie widzę manuali - nie wiem czy jest oryginalna (w sensie od nowości). Chciałbym dobrać pasujący suport, ale oprócz jednego wątku z forum, gdzie ktoś napisał, że 123mm będzie ok, nie mogę tego zweryfikować. Nie chcę wyrzucić pieniędzy w błoto, na nie potrzebny suport, nie mam jak pomierzyć linii łańcucha na starych częściach, ponieważ dostałem rower "w proszku". 

Czy powinienem kupić suport z osią 123mm czy 122,5mm?

A może sensowniej będzie wymienić całość na sztywną oś? Ale też nie wiem jak ugryźć temat. 

Z góry dziękuję za wskazówki, pozdrawiam.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

11 minut temu, michal5150 napisał:

Shimano podaje dla tej korby suport 123mm. Myślę, że krótszy o 0,5mm czy dłuższy o 1,5mm też będzie ok.

Dzięki za podpowiedź, czy ktoś jeszcze ma jakieś sugestie? Jeżeli mogę Cię prosić, podpowiedz mi jeszcze gdzie mogę znaleźć na przyszłość takie informacje, bo wychodzi na to, że nie potrafię obsługiwać google ;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

2 godziny temu, Plaster napisał:

A może sensowniej będzie wymienić całość na sztywną oś? Ale też nie wiem jak ugryźć temat. 

Czy sensowniej,to nie wiem,a co do rozgryzienia tematu,to kupujesz korbę,do tego dedykowaną przerzutkę a długość suportu jest uniwersalna dla wszystkich korb.O ile mówimy o wkręcanym suporcie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 3 tygodnie później...

Zdobyłem suport mufa 73 oś 122,5 mam kłopot z przednią przerzutką - łańcuch ociera na środkowym blacie. Jakieś pomysły? Czyżby owe 124,5 które było w oryginale sprawdziło by się lepiej? Łańcuch nowy KMC x8 - 93. Rozumiem, że przy przełożeniu 2-1/2-2/2-7/2-8 może ocierać (ale przy starym suporcie tak nie było), ale od 2-1 do 2-8 ociera mniej lub bardziej.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ustawiam wysokość przedniej przerzutki - przy maksymalnym wychyleniu - czyli tak jak bym  wrzucał 3 - element z naklejką na nowej przedniej przerzutce jest ok 2-3mm.

Zakładam na chwilę linkę by sprawdzić czy podciąganiu zewnętrzna część przerzutki jest równoległa do największego blatu - na zdjęciu ta część którą sprawdzam czy jest równoległa jest pomalowana na zielono.

Baryłka w na kierownicy wkręcona w opór. 

Ustawiam na kole z tyłu tryb z największą ilością zębów.

Z przodu na korbie najmniejsza zębatka.

Na przerzutce z przodu wkręcam śrubę L, tak by wewnętrzna część wózka ocierała o łańcuch po jego wewnętrznej stronie, ustawiam śrubą L tak, by wewnętrzna część wózka oddaliła się od łańcucha, by łańcuch nie ocierał o wewnętrzną stronę wózka.

Nim przeszedłem do następnego etapu po ustawieniu przerzutki w położeniu 1-1:

- wykręciłem baryłkę by zniwelować luz na lince

- nie robiłem nic z baryłką

Dalej - ustawiam największą zębatkę z przodu, najmniejszą zębatkę z tyłu - wyregulowane, że zasadniczo do 3-2 nic nie trze, ale wiadomo, w takiej kombinacji nie zaleca się jeżdżenia.

Ustawiam środkową tarczę i tu najczęściej trze wewnętrzna część wózka o łańcuch. Zabawy baryłką nic nie dają, bądź powodują rozregulowanie. Ocieranie występuje na całym zakresie od 2-1 do 2-8. Mniej lub bardziej ale występuje, rozumiem, że na 2-1/2-2/2-7/2-8 mógłbym to przeboleć, ale tu na pełnym zakresie.

Przerzutkę ustawiałem wyżej/niżej, żeby była w zakresie jak na obrazku - naklejce. 

Rower był rozebrany do ostatniej nakrętki, wszystko co mogłem wyczyściłem:

- nowy suport 73/122,5

- korba również była rozkręcona, czyszczona, blaty wydają się być proste - FC M341 

- przednia przerzutka nowa - FD M310

- tylna przerzutka rozkręcona wyczyszczona RD M510

- kaseta Sram nie wiem jaka ale 8 rzędów,

- łańcuch KMC x8 93, nowy

- pancerze linki nowe

Kończą mi się pomysły i cierpliwość...

 

277F98D1-1CDC-415B-9F8A-FC334ECC1B0A.jpeg

B8828BDD-25B4-472A-BAC8-B86D1225ED6B.jpeg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

3 godziny temu, Plaster napisał:

Ustawiam środkową tarczę i tu najczęściej trze wewnętrzna część wózka o łańcuch. Zabawy baryłką nic nie dają, bądź powodują rozregulowanie.

A próbowałeś w tym momencie regulować śrubą przerzutki, żeby oddalić wózek od łańcucha?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Akurat w przypadku tej korby nie ma znaczenia ilość zębów, dla kwadratu będzie  to niby 123 mm. Natomiast z tego co kolega opisuje, czyli na środkowym blacie trze o wewnętrzną stronę wózka od przełożenia 2-1 aż do 2-8 ( rozumiem że coraz mniej trze im bliżej najmniejszej koronki z tyłu ) to znaczy że oś jest za długa i to mocno. Strzelam z biodra po opisie sytuacji - suport 113 mm potrzebny, ale w kilku manualach wszędzie jak byk 123 mm dla korby fc-m341, dziwne...

Hmm,  na zdjęciu jest mega 9  a kolega mówi  korba fc-m341 ( ona jest pod 8 - nie miałaby tej naklejki ) , pasowałoby fc-m440 ( mega 9 )  i wtedy kwadrat 110 lub 113 mm...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No to musiałoby centymetra brakować, czyli prawie nie wkrecony suport od strony korby. Ta naklejka mega 9 mi nie pasuje. Nie ma jej prawa być na tej korbie, chyba że blat jest od innej.

/edit

A to na pewno jest kwadrat? Nie octalink czasem? patrze na zdjęciu powyżej. ( sprawdź też oznaczenie na ramieniu korby  z blatami, czy na pewno fc-m341 )

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dziękuję wszystkim za odzew. Sugestia by policzyć zęby dała mi do myślenia. Na szybkości policzyłem zęby, największa tarcza ma 44 i na odwrotnej stronie jest litera M jak dobrze zauważyłem (dla pewności sprawdzę za dnia). Natomiast z workiem części jaki otrzymałem z rowerem znalazłem dużą tarczę o 42 zębach a na odwrocie jest litera X jak dobrze odczytałem. Mam wrażenie, że korba to jakiś patent i dlatego to nie gra. Suport jaki wymontowałem był pod mufę 73mm z osią 124,5mm. Takie parametry pojawiały się w wątkach o rowerach Gary Fisher. Z racji, że nie mogłem znaleźć nic z osią 124,5mm po wskazówkach zamontowałem 122,5mm. 

Z regulacją jest tak jak Kolega SoloTM mówi, najmniej ociera przy 2-7, 2-8.

Jak rozumiem, nie pozostaje nic innego jak zmienić korbę i suport?

Z góry dziękuję za poświęcony czas i wskazówki.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Super, a prośba - korba poziomo ( koronki korby równolegle do podłoża i zrób zdjęcie 5 cm wyżej ) chcę zobaczyć gniazdo korby czy jest na równi z najmniejsza zębatką czy schowane głębiej ( na równi - 113 mm suport )

albo sam popatrz i daj znać

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ok, tak czy siak ta przerzutka ma pojemnosc 20 z czyli korba 42/32/22,  ewentualnie 42/32/24 lub trekingowa ( bez sensu ) 48/38/28. Jeśli suport więc 122 mm to wymiana przerzutki załatwi sprawę, choć sprawdz jeszcze pozostałe zębatki korby - bo były wymieniane ( ona miała oryginalnie max 42 z najw. zębatkę ) a Ty masz 44 z i to od wersji  9 rzędowej.

/edit

I sprawdź czy tarcze są dobrze zamontowane - wypustkami pod ramieniem korby. ( nie obrócone o np. 90 stopni  itp. )

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

9 godzin temu, Plaster napisał:

Dokręcam korbę i suport, gwinty smarowałem, sprawdziłem na starym suporcie i to samo. FC M341.

Tzn. wkręciłeś stary suport i też ociera? A właściwie dlaczego zmieniłeś suport na inny?

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wrzuciłem zdjęcia na hosting, mam nadzieję, że o takie chodziło. Dwa brudne blaty to stare blaty, które mają oznaczenia SG X. Blaty w korbie nie mają takich symboli.

Suport wymieniłem, ponieważ z jednej strony nie było miski, ciężko się kręcił. Na starym auporcie nie udało mi się wyregulować, blat założony na korbie ma 44 zęby, najmniejsza zębatka to 22zęby, a przednia przerzutka ma pojemność 20.

b97e78c068de.jpg

7274ae893322.jpg

fcac1386f237.jpg

894340e1677f.jpg

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A powiedz mi, czy gniazdo korby ( kwadratu ) zaczyna się - jest na równi z najmniejszą koronką 22 z? Czy jest głębiej ?

/edit

koronki korby na wysokości oczu i popatrz w poziomie ;)

/edit 2

Nie widzę dobrze ( przerzutka przednia zasłania  ) czy najmniejsza koronka jest około 1 cm od ramy  ?( tylnego widelca )

1cm dobrze , 2 cm za dużo .

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zarchiwizowany

Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...